Týkalo sa to približne 60 tisíc deviatakov, ktorí v daný deň riešili po tridsať úloh z testovaných predmetov. Testovanie sa, kvôli chrípkovej epidémii v niektorých častiach Slovenska, presunulo zo 6. februára. Výsledky Monitoru 9 sa deviatakom zohľadňujú v prijímacom konaní na stredné školy. Pre mnohých z nich ide o rozhodujúce kritérium. Objektivitu testovania mala v tomto roku zvýšiť aj výmena pedagógov, ktorí uskutočňovali dozor medzi jednotlivými základnými školami.
V súvislosti s Monitorom 9 sa vyskytlo hneď niekoľko problémov. Prvým bolo nepotrestanie niektorých základných škôl, keď otvorili testy Monitoru 9 predčasne a na Ministerstvo školstva Slovenskej republiky sa vrátili otvorené. Podľa Mikolaja išlo o 20 až 30 základných škôl. Na nich bolo jasne uvedené, že otvárať sa majú v daný deň testovania. Ďalším nedostatkom bol spor Jána Mikolaja, či Monitor 9 je alebo nie je povinný. Udialo sa to v súvislosti s vrátením otvorených testov na ministerstvo. Vtedy Mikolaj jasne povedal, že testy Monitoru 9 sú nepovinné. Následne tieto tvrdenia poprel. Ďalším nedostatok tohto ročného Monitoru 9 bolo podľa denníka SME kolovanie testov na internete. Mikolaj však týmto informáciám neverí. Hovorí, že k nijakému úniku nedošlo a tým pádom nemá čo vyšetrovať. Vraj za všetkým sú hackeri, ktorí testy dali na internet až v priebehu utorka. Príspevky vraj antidatizovali, a preto je na nich pondelkový dátum (pozn. red. 12. marec 2007) s časom 20:14 hod.
Minister však nevidí dôvod na svoje odstúpenie. S odvolaním treba ešte počkať aj podľa podpredsedu vlády Slovenskej republiky Dušana Čaploviča. "Najskôr treba zistiť, čo sa stalo," hovorí. Podľa neho aj keby Monitor zastrešoval "Pán Boh alebo Duch Svätý", tak môže dôjsť k pochybeniu. "Ani superšpičkový minister nedokáže zabrániť únikom." Myslí si to aj poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Ľudmila Mušková. Čaplovičovi sa však nepáči Mikolajov prístup. "Treba sa postaviť k problémom otvorene. Treba to vyhodnotiť." Ministrov postoj kritizuje aj poslankyňa Tatiana Rosová, podľa ktorej prístup rezortu nie je profesionálny. "Prešetrenie je úplnou samozrejmosťou. Napovedá to, aký prístup mohol byť pri ochrane testov," hovorí. Aj podľa Martina Fronca by nemal minister "strkať hlavu do piesku." Ministrove chyby sa síce opakujú, ale jeho odvolanie nebude zatiaľ iniciovať.
Dvaja deviataci zo základnej školy v Podlaviciach v Banskej Bystrici po dopísaní Monitoru však svojej učiteľke chémie povedali, že už v pondelok večer nebol problém nájsť testy na internetových portáloch. Kolovali na pokeci aj war-board.net. "Mysleli sme si, že je to nejaká hlúposť, tak sme s tým nič nerobili. Keď som uvidel zadanie Monitoru v škole, vysvitlo, že to bola pravda," povedal deviatak Michal. Nevedel, či to majú so spolužiakom zverejniť. Neskôr išli aj za riaditeľom školy Pavlom Lehoťanom, ktorý to dal do zápisu o priebehu samotného testovania. Podľa neho sa môžu žiaci, ktorí sa riadne pripravovali, cítiť ukrivdení. Pripustil, že ak sa skutočne objavili otázky a vypracovanie vopred, výsledky testu nemusia poskytovať úplne objektívny obraz o vedomostiach deviatakov. Minister s riaditeľom nehovoril.
Podľa informácií, aj od samotných žiakov, sa testy šírili na internete aj pred 6. februárom, teda pred prvým termínom.
Výsledky Monitoru 9 boli vyhlásené uplynulú stredu. Z nich je zrejmé, že aj tento rok dopadlo testovanie zo slovenského jazyka a literatúry najlepšie. Priemerná úspešnosť sa vyšplhala až na 67,1 percenta. Z matematiky to bolo len 61,2 percenta. Aj tento rok sa našli deviataci, ktorí naplno bodovovali v oboch predmetoch. Slovenčinu aj matematiku zvládlo na 100 percent 102 deviatakov (vlani 274), maďarčinu a matematiku 2 žiaci (minulý rok 8).
Tí žiaci, ktorí sa nemohli z vážnych dôvodov zúčastniť riadneho testovania, majú k dispozícii náhradný termín 17. apríla 2007.
Autor: modernaskola.sk, por
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.