stúpa. Súostrovie je súčasťou severnej vetvy Melanézie, ťahajúcej sa v dĺžke 1500 kilometrov v západnej časti Tichého oceánu. Zemetrasenie o celkovej sile 8 stupňov poškodilo i nemocnicu na ostrove Gizo, severozápadne od hlavného mesta Honiara. Cunami podľa popisu očitých svedkov dosahovali miestami výšku dvojposchodovej budovy. Nápor vĺn, ktoré zaplavili mesto, si vyžiadal minimálne sedem obetí. Mnoho ľudí uviazlo vo svojich obydliach. "V niektorých dedinách dosahovali vlny výšku okolo 10 metrov, niektoré osady boli zmetené zo zemského povrchu," uviedol hovorca vlády Alfred Maesulia. Zemetrasenie nastalo vo vzdialenosti 350 kilometrov severozápadne od Honiary v včerajších ranných hodinách. Pláže pozdĺž austrálskeho pobrežia boli uzatvorené. Nefungovali trajekty v Sydney kvôli obavám, že by sa mohla zopakovať situácia z roku 2004, kedy silné zemetrasenie v Indickom oceáne spôsobilo prírodnú katastrofu.
Premiér Šalamúnových ostrovov Manasseh Sogavare sa vyjadril, že katastrofa mohla mať oveľa horšie následky, pokiaľ by došlo k zemetraseniu o pár hodín skôr, keď väčšina obyvateľstva spala. "Vláda a Červený kríž do oblastí berú stany, potraviny a pitnú vodu," povedal Sogavare. Austrália, ktorá prehlásila, že následky zemetrasenia sa prejavili i na ostrove Bougainville, ponúkla finančnú pomoc vo výške 1,6 milióna amerických dolárov.
Geologické stanice v Japonsku a Austrálii stanovili silu zemetrasenia na 8,1 stupňov. Gary Gibson, predseda Medzinárodného seizmologického centra uviedol, že sa jedná o najsilnejšie zemetrasenie, ktoré postihlo Šalamúnove ostrovy od roku 1900. Kevin McCue, riaditeľ Austrálskeho seizmologického centra vyjadril obavy, že existuje veľká pravdepodobnosť ďalšej vlny zemetrasení, ktoré môžu prísť v nasledujúcich dňoch. "Tento región sa zvyčajne vyznačuje dvojitými zemetraseniami. Od roku 1907 sme ich mali šesťkrát za sebou. Obyvatelia a záchranné tímy by mali byť pripravení na ďalšie zemetrasenia s predpokladanou intenzitou 7,5 stupňa," dodal.
Ostrovy ležia na tzv. Pacifickom sopečnom kruhu, kde je vulkanická aktivita celkom bežná.
Autor: Honiara (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.