nezávislosť Kosova s medzinárodným dozorom, píšu bruselské internetové noviny EU Observer. Slovensko, Rumunsko a Grécko vzniesli námietky proti plánu osobitného vyslanca OSN pre Kosovo Marttiho Ahtisaariho, pričom diplomatické zdroje tvrdia, že aj Španielsko a Taliansko majú k nemu výhrady. Slovensko a Taliansko sú pritom členmi BR OSN, ktorá bude rozhodovať o osude Kosova. EU Observer cituje slovenského ministra zahraničných vecí Jána Kubiša, podľa ktorého pri rokovaniach treba brať do úvahy legitímne záujmy Prištiny aj Belehradu.
"Ak hovoríme o rozdeľovaní krajín, mapa Európy sa môže meniť každý rok," tvrdí štátny tajomník španielskeho ministerstva zahraničných vecí zodpovedný za záležitosti EÚ Alberto Navarro.
Nemecké predsedníctvo v EÚ sa počas minulotýždňového zasadnutia ministrov zahraničných vecí snažilo zľahčovať nejednotnosť únie v otázke Kosova, keď šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier pripustil existenciu názorových rozdielov, no odmietol tvrdenie o klesajúcej podpore Ahtisaariho plánu.
Postoj "odštiepeneckej" skupiny krajín EÚ má zjavne spoločné body s líniou Srbska a Ruska požadujúcich také riešenie, ktoré schváli aj Belehrad. Rusko vyzvalo veľvyslancov zastupujúcich 15 členských krajín BR OSN, aby navštívili Kosovo s cieľom presvedčiť sa, či sa práva etnických Srbov dodržiavajú v súlade s predchádzajúcimi rezolúciami OSN.
Ruský veľvyslanec pri EÚ Vladimir Čižkov varoval pred nebezpečenstvom, ktoré predstavuje nájdenie povrchného riešenia. "Skutočný konflikt by vrel pod povrchom a napokon by opäť eskaloval," myslí si ruský diplomat. EÚ a USA podľa neho príliš rýchlo napredujú so stratégiou, ktorá predstavuje riziko vážnej destabilizácie západného Balkánu, uzatvára EU Observer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.