Banská Bystrica - Päť a pol roka trvalo, kým sa prípad Karola Sendreia, ktorý zomrel na policajnej stanici, dostal pred súd. Spútaného muža policajti
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
dobili na smrť v júli roku 2001. Ďalší dvaja boli zranení.
Prípad znepokojil spravodajcu Európskeho parlamentu Jana Marinusa Wiersmu a za urýchlené vyšetrenie intervenoval aj vtedajší podpredseda vlády pre menšiny Pál Csáky. Rekonštrukcia prípadu trvala tri dni, rasový motív vyšetrovatelia nepreukázali.
Policajti popierajú svoju vinu na Sendreiovej smrti. Tvrdia, že sa zranil pri policajnom zásahu pred domom starostu Magnezitoviec Ondreja Hudáka a ostatné si nevedia vysvetliť.
Rozsah zranení mŕtveho aj jeho známych bol však veľmi veľký, potvrdil včera aj obvinený policajt Ján Kubej. "Takéto veľké zranenia nemohli nastať po páde zo schodov," povedal.
Prokurátor včera prečítal pred senátom Krajského súdu v Banskej Bystrici súpis Sendreiových zranení, ktoré určili súdni patológovia. Okrem podliatin a pomliaždenin mal poškodené takmer všetky vnútorné orgány, dvojitú zlomeninu sánky, zlomenú hrudnú kosť a takmer všetky rebrá. Krvácal do mozgu a pohrudnice, mal poškodený osrdcovník, zmliaždené pľúca a pečeň a odtrhnutý žlčník.
Obžalovaní sú siedmi policajti z Jelšavy a z Revúcej a traja muži.
Na pojednávaní sa objavil aj riaditeľ Ligy aktivistov pre ľudské práva Columbus Igboanusi. Údajne zastupuje vdovu po Karolovi Sendreiovi. Prípad nekomentoval.
Skákali mu po hrudníku
Sendrei zomrel na policajnej stanici v Revúcej pripútaný k radiátoru. Z prvej policajnej stanice v Jelšave sa ešte dostal na vyšetrenie do nemocnice. Dvaja lekári zistili niekoľko zranení, ale nepovažovali za nutné ho hospitalizovať. Potom ho policajti odviezli do Revúcej.
Policajti zobrali podľa obžaloby troch mužov po konflikte so starostom Hudákom a pripútali ich na chodbe policajnej stanice o kovové skoby a radiátory. Takmer deň ich striedavo bili obuškami a kopali. Postupne ako prichádzali policajti do služby, pridávali sa k bitke a mučeniu spútaných Rómov. Jeden polomŕtvemu Sendreiovi poskákal po hrudníku.
Revúcky policajný veliteľ Marián Jankovič začiatkom júla 2001, teda štyri dni po tragédii tvrdil, že po zásahu nik neutrpel vážnejšie zranenia a dokazovali to aj lekárske správy. "Áno, povedal som to, v ten večer to bolo tak," povedal vtedy pre SME.
Obvinení z mučenia
Obsah lekárskych správ bol pre banskobystrických vyšetrovateľov nedôveryhodný, ani svedectvo lekára ich neuspokojilo. Policajtov obvinili z mučenia až na základe obhliadok, výpovedí svedkov, dvoch znaleckých posudkov a rekonštrukcie prípadu.