Už-už som sa mu chystal zavolať, aby poveril niektorého z redaktorov pustiť sa po tejto stope, ktorá naznačovala, že v Košiciach alebo jeho blízkom okolí by sa mohol konať akýsi "utajený" česko-slovenský summit. Nasvedčovali tomu (aspoň podľa mňa) dve skutočnosti: po prvé, bolo známe, že do Košíc priletí slovenský prezident, a po druhé, na letisku sa vedelo aj to, že v ten deň priletí aj český vládny špeciál. No nedajte si to dokopy! Keďže žiadne agentúrne správy o očakávaných udalostiach nehovorili nič o plánovanom stretnutí nášho prezidenta s niekým z českej politickej špičky, usúdil som, že pôjde o veľmi "diskrétne" stretnutie. Nakoniec však bolo všetko inak a bol som rád, že som sa u šéfa neblamoval. Ako už isto viete, náš pán prezident priletel do Košíc na to, aby sa stretol so županom Košického samosprávneho kraja a s primátormi a starostami miest a obcí tohto kraja. Keď prezident odlietal (obstarožným lietadlom Jak-40), po českom vládnom špeciáli (novučičký Airbus A319CJ) nebolo na letisku ani potuchy. Nový airbus Vzdušných síl Armády Českej republiky dosadol na dráhu košického letiska okolo 19. hodiny, ale nepriviezol žiadneho vrcholného českého predstaviteľa. Môj "vyfantazírovaný" česko-slovenský summit sa nekonal. Dôvod prvého príletu nového českého lietadla na prepravu ústavných činiteľov do Košíc mi ochotne vysvetlila posádka lietadla: airbus priletel do Košíc "vyzdvihnúť" českého premiéra Mirka Topolánka, ktorý bol v ten deň na oficiálnej návšteve Maďarska, pričom od našich južných susedov pricestoval do Košíc autom a odtiaľ už cestoval lietadlom späť do Prahy (prečo český premiér cestoval Maďarska práve tak a nie inak, sa mi už zistiť nepodarilo).
Český Airbus A319CJ, ktorý minulý piatok absolvoval svoje premiérové pristátie na košickom letisku, je prvým z dvoch lietadiel uvedeného typu, ktoré si Česká republika objednala ako náhradu za už zastaralé ruské lietadlá Tupolev Tu-154M. Lietadlo s trupovým evidenčným číslom 2801 (to je aj výrobné číslo lietadla) prevádzkuje české vojenské letectvo, pričom jeho domovskou základňou je letisko Kbely pri Prahe. České "vládne" airbusy majú variabilný interiér, ktorý má v salónnej úprave 44 pohodlných kresiel a je určený na prepravu najvyšších českých predstaviteľov. Ako som sa mohol presvedčiť, interiér je zariadený veľmi vkusne a účelne, bez zbytočného luxusu. Druhá úprava umožňuje v lietadle prepravovať až 100 vojakov v ekonomickej triede. Prestavbu z jednej verzie interiéru na druhú možno urobiť za jeden deň. Prvý český Airbus ACJ vykonal svoj prvý let 26. júna 2006 a z výrobného závodu firmy Airbus v Hamburgu priletel do Prahy 30. januára tohto roku. Na pohon lietadla slúžia dva motory GE/Snecma CFM56-5B7/P s maximálnym ťahom po 117,9 kN. Tieto motory umožnia lietadlu operovať aj z letísk s vysokou nadmorskou výškou (až 4 200 metrov). Pod ľavými vstupnými dverami sú umiestnené integrované schodíky. V lietadle je umiestnené aj špeciálne komunikačné zariadenie, umožňujúce faxové a satelitné telefónne spojenie s ktorýmkoľvek miestom na svete. V kabíne sú k dispozícii zásuvky na 220 V. Lietadlo je vystrojené uhlíkovými kotúčovými brzdami, ktoré odolávajú vysokému namáhaniu. Farebnú úpravu trupu českých vládnych airbusov navrhol akademický maliar Pavel Holý. Na náter lietadla sa spotrebovalo 300 kg farby a vykonali ho pracovníci spoločnosti Lufthansa Technik AG v Hamburgu. Druhý Airbus A319CJ bude českému letectvu dodaný v septembri tohto roka. Okrem dvoch airbusov plánuje Česká republika kúpiť dve menšie lietadlá, ktoré by nahradili terajšie lietadlá Jak-40 a dva vrtuľníky (náhrada za tri Mi-8S).
Informácie o pripravovanom lietadle A319CJ ( Coporate Jet) zverejnila firma Airbus po prvý raz počas parížskeho aerosalónu v roku 1997. Prvý exemplár nového lietadla, ktoré sa technicky v podstate zhoduje s bežným dopravným lietadlom A319, uskutočnil svoj prvý let 28. mája 1999. Lietadlo Airbus ACJ má teda rovnaké vonkajšie rozmery ako dopravné lietadlo A319, od ktorého je odvodené. Rozpätie krídiel je 34,1 m, dĺžka je 33,84 m a výška 11,76 m. Česká republika je po Taliansku a Francúzsku treťou európskou krajinou, ktorá si na prepravu svojich najvyšších činiteľov zvolila typ Airbus ACJ. Tento typ si na svoju prepravu zvolili aj vlády Azerbajdžanu, Brazílie, Omanu, Kataru, Thajska, Venezuely a Spojených arabských emirátov.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.