"dvojkou" je ten József Berényi, ktorý sa odkryl ako kmeňový človek Bugára, a preto po ponuke od nového predsedu "prežil najťažšiu noc života", svedčí o tom, ako neuveriteľne narýchlo bola akcia "spichnutá". Prevaha "obojpohlavných" v predsedníctve, ktorí dostávali Csákyho ponuky takpovediac sekundy pred hlasovaním (a boli by tam teda aj za Bugára), len podčiarkuje, že nový generál vyhral bez vlastného vojska. A Duray, ktorý mu podporu zorganizoval, bez stratégie reálneho aspoň rozšírenia vplyvu, ak už nie uchopenia moci.
To, čo sa udialo v SMK dva týždne pred kongresom, je zvláštne a svedčí o mnohom, len nie o štandardnej strane resp. straníckom živote. Csáky síce vymazal slovenské špecifikum presluhujúcich predsedov (neexistuje ešte jedna parlamentná demokracia, kde by všetci šéfovia parlamentných strán boli zvolení v minulom storočí), za čo mu patrí chvála, ale zariadil nové špecifikum dva týždne negatívnej kampane a konšpiratívneho utajovania úmyslov mu stačili, aby vyhral. Bez vlastného mocenského zázemia a programu.
Ak teda všetci dobrí Slováci, na čele s politickým krídlom KDH, sú dnes v rozpakoch, čo čakať od SMK, tak upierať legitimitu akýchsi vyčkávacích postojov, ktoré vidíme, sa nedá. Len s trochou zveličenia sa dá povedať, že ani Csáky nevie, čo má čakať od seba. Nemôže vedieť celkom dobre, lebo jeho nový tím je situačná improvizácia. Ale dobre. Autor tohto textu si môže myslieť, či dokonca byť presvedčený, že jediná zmena v SMK je i zostane, že Csáky je predseda, ale opatrnosti sa medze nekladú. Avšak odtiaľ-potiaľ.
Včerajšia výzva Vladimíra Palka uvaliť na SMK karanténu, kým sa nové vedenie politicky neprejaví, je obrovský lapsus ešte i vtedy, ak vieme, že navrhovateľ je v súťaži o predsedu KDH. Aj keby Csáky naháňal hlasy, ako údajne naháňal, teda upozorňoval na sympatie Slovákov k Bugárovi, tak sankcia, neprizývať pár mesiacov SMK k opozičným stolom, je úmerná asi tomu, akoby dal súd doživotie za vreckovú krádež. O tom, že podozrievavosťou a nedôverou k etnickým Maďarom sa dajú získavať body v členskej základni KDH, musí byť Palko veľmi dobre informovaný. A to, čo spáchal Csáky, ak to spáchal, je rovnaký delikt v obrátenom garde. Nastoliť dojem, že "protislovenská karta" v internom prostredí SMK, a to vo vyhrotenej atmosfére kampane, je niečo neslýchané a trestuhodné, čo napr. v KDH (v opačnom garde) precedens nemá, je nevkusná pretvárka, ktorej účelovosť (Palko je uvedomelejší Slovák ako Hrušovský) smrdí na sto honov. Csákyho reči ak boli neboli pekné ani správne, ale zrušiť "diplomatické styky" na straníckej úrovni, a to so subjektom, s ktorým spolu vládli 7 a pol roka, je absurdné. Zvážme malý detail: KDH sa stretáva na rokovaniach o zákonoch, ktoré pokladá za dôležité, aj s HZDS, proti ktorému skúšalo päťkrát "antiamnestiu" a kvôli neprijateľnému predsedovi prekazilo Dzurindovi koalíciu snov Ale rokujú s nimi napr. o regulácií cirkví, hlasnosti televíznych reklám a hlúpostiach ešte väčších. S SMK by nemali. Podľa Palka. Lebo Csáky strašil delegátov tým, že Slováci majú Bugára radšej ako jeho.
Zatiaľ je čitateľná jediná zmena, ktorú privodil kongres SMK. Virtuálna politika o ničom, o sene, slame, pudoch a pocitoch má na Slovensku opäť žatvu. To je zmena po kongrrese SMK. Všimnime si dobre: Jeden Maďar nepovedal od kongresu jedno slovo o autonómii. Nikto, počnúc Csákym, nemá prehľad o novom vedení SMK. Duray je tu pätnásť rokov, počas ktorých ako politik prstom nepohol okrem toho, že mesačne vyberá výplatu. Teraz dostal novú funkciu, ktorú vymyslel Csáky päť minút pred hlasovaním a nikto nevie, akú má náplň. A tak ďalej. Nič, ale vôbec nič sa nedeje. Slovensko sa však prepadá do hystérie, médiá sa otriasajú autonómiou a "radikalizáciou" SMK. Argument znie, že "Duray vždy hovoril o autonómii". Vynikajúce. Taká informácia, že na autonómiu je treba zmena ústavy a 90 hlasov, je detail. Nacionalizácia, masírovanie pudov, psychóza a mäknutie mozgov v priamom prenose.
Záverečná poznámka vo vlastnej veci. Mediálny analytik na blogu usúdil, že autor tohto textu nepredvídal zvolenie Csákyho a to je chyba. No mýliť si komentátora s jasnovidcom je špecifická úchylka, ale čitateľ Korzára by mal vedieť, že Csákyho nie zvolenie, ale kandidatúra zastihla v šoku i celé Új szó a nezaangažovanú časť SMK. A to, čo Bugára zosadilo, bol konšpiratívny pakt s Durayom, ktorý Csáky zakryl nielen pred novinármi, ale aj členmi vlastnej strany. Niežeby sa autor potreboval vyhovárať, ale nástup alternatívnych médií vyplachuje mozgy už rovnako, ako nacionálne prihriati jazdci na virtuálnych oblakoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.