Nevydarená demonštrácia v Bardejove, stretnutie spišských učiteľov, nový štatút mestského úradu v Prešove
Prvý jarný deň roku 1921 na východnom Slovensku bol studený a veterný a v mnohých obciach aj tragický. Ľudia vypaľovali, tak, ako pred stáročiami lúky, oheň šíril vietor tam, kde boli domy a tie ľahli popolom. Na bardejovskom trhu sa 21. marca rozpútala bitka po krádeži topánok, keď zlodej napadol strážnika a účastníci pripravovanej demonštrácie proti drahote sa k nemu pridali. V Kežmarku mal Podtatranský učiteľský spolok valné zhromaždenie. V Užhorode a Vranove n/T. boli odvody brancov, v Buziciach sa tak pobili parobci, až jeden z nich zomrel a v Ťahanovskej krčme sa na veľkonočnej zábave bili všetci chlapci a potom celá dedina, až musela prísť z Košíc jazdná polícia. Taká bola atmosféra prvých jarných a predveľkonočných dní. Veľká noc pripadla na 4. a 5. apríla.
Bitka na trhu
Trh v Bardejove sa zvyčajne končil o jednej - poldruhej, na prvý jarný deň boli na ňom ľudia ešte o tretej. Na námestí okrem kupujúcich postávali hlúčky ľudí, ako keby na niečo čakali. Členovia stráže štátnej bezpečnosti bdeli nad poriadkom na námestí sv. Egídia, kde býval tzv. výkladný trh, keď jednému z nich oznámila trhovkyňa krádež topánok. Keď chcel strážnik zlodeja zadržať, ľudia postávajúci v hlúčkoch sa na neho vrhli a začali ho biť, takisto ďalšieho, ktorý mu prišiel na pomoc, omráčili ranami palicou do hlavy, šliapali po ňom a kopali ho. To isté zopakovali na ich treťom kolegovi Johnovi, ktorý chcel chytiť najväčšieho zúrivca. Len keď prišla posila, podarilo sa jej obuškami rozohnať rozvášnených Bardejovčanov. Ako ukázalo vyšetrovanie, ľudia sa na námestí zhromaždili preto, aby protestovali proti drahote a krádež topánok Jozefom Marinčekom z Hažína mala byť signálom na jej začatie. Pokračovať mala rabovaním obchodov. Našťastie prišla policajná posila, takže z rabovania zišlo. Bitkou sa zdemolovali niektoré stánky a strážnikov s niekoľkými poranenými civilmi odviezli na ošetrenie. Bitka v Buziciach na svadbe kvôli dievkam sa skončila tragicky, keď traja boli pobodaní bajonetom a štvrtý na mieste skonal. Dva dni predtým na košickej sedrii odsúdili za úmyselnú vraždu Pavla Folentu. V krčme v Topoľovciach, kde bola zábava, sa opil a chcel si vyrovnať účty so Štefanom Pavliškom. Folenta sa zamiešal medzi tancujúcich, spoza sáry čižmy vytiahol "olovianku" (olovenú palicu) a tresol ňou Pavlišku po hlave. Keď ho kamaráti niesli domov, cestou zomrel. Boli to smutné prvé dni jari pred Veľkou nocou.
Podtatranský učiteľský spolok
V Kežmarku mali členovia Podtatranského učiteľského spolku valné zhromaždenie spojené s prednáškami a vypracovaním písomných prác na určené témy. Školský inšpektor z Kežmarku prednášal o novom vyučovacom predmete na ľudových školách - o občianskej náuke, aj o nových smerniciach a učebných opravách, jednotných pre školy v celej ČSR. Učitelia vypracovali písomné práce na určené témy, ako napr. "Učiteľ, ako národný povzbuditeľ", "Učiteľ, ako vodca ľudu v mieste svojho pôsobiska", "Učiteľ 20. storočia", "Československý legionár". Najlepšie práce vydali potom ako pomôcku pre prednáškovú činnosť v učiteľských spolkoch iných žúp. Zároveň pre prebiehajúce akcie o odalkoholizovaní republiky, školskej hygiene, výchove detí na slnku a voľnom vzduchu odsúhlasili uverejnenie článkov v "Časopise pre zdravotníctvo" (Journal tchéchoslovaque d'hygiene) jedinom v ČSR na témy týchto akcií.
O význame osvetových a divadelných krúžkov informoval učiteľ Michal Lapka z Iňačoviec v okrese Michalovce, čím ho poverilo Ústredie slovenských ochotníckych divadiel. Spolok vznikol v januári a mal hneď 75 členov. Zatiaľ sa schádzajú dvakrát týždenne na vzdelávacích prednáškach z dejín čsl. národa, zo slovenskej literatúry, učia sa slovenský pravopis, aby mohli naštudovať divadelnú hru na dobrej úrovni. Takéto spolky sa na východnom Slovensku zakladali dosť rýchlo, boli nositeľmi a šíriteľmi národného uvedomenia a ich garantmi boli učitelia.
Bigamista
V tom čase oznámila podvedená mladucha na košickej polícii bigamiu. Bigamista bol jej nádejný manžel Eugen Magym, tkáč z Košíc, trikrát ženatý, ale ani raz rozvedený. V roku 1918 ako vojak sa zoznámil s dievčinou, čo nezostalo bez následkov, čo chcel napraviť občianskym aj cirkevným sobášom o tri roky v jej obci. S druhou sa zoznámil v Krompachoch a tiež uzavrel manželstvo na úrade. Tretí občiansky zväzok chcela mladucha spečatiť aj pred oltárom a potom vyšla pravda najavo. Bol už totiž záznam v cirkevnej sobášnej matrike na farskom úrade, takže ďalší sobáš nebol povolený. Na dôvažok Magym ukradol v obchode na Alžbetinej ulici hodinky a daroval ich manželke tretej v poradí. Keby ho nechytili a ju nezavolali ako svedka, možno by bigamiu neohlásila.
Ušetria pol milióna
V Prešove sa rozhodol mestský úrad šetriť a znížiť počet úradníkov a zriadencov zo svojich služieb. Po prepustení 111 zamestnancov bol vypracovaný nový štatút, podľa ktorého bolo možné prijať maximálne 71 mestských zamestnancov. Tým by sa dosiahla ročná úspora až pol milióna korún. Prepustení mali v priebehu 60 dní podať žiadosť o znovuprijatie, ktoré má byť veľmi prísne. Budú sa v ňom zohľadňovať okrem odborných znalostí aj morálne vlastnosti ako spoľahlivosť, ohľaduplnosť, tiež správanie mimo úradu a ovládanie slovenského jazyka.
Mestská rada v Prešove - po kritike stavu, v akom bolo mestské divadlo - schválila na opravu divadla 50 tisíc Kč. Novovymenovaný kultúrny výbor zistil v divadle veľký neporiadok, najmä na javisku, kde sa nik nestará o kulisy, nie je žiadna inventarizácia a čo je najväčším nedostatkom - divadlo nemá správcu. Na najbližšom zasadnutí rady by ho mohli vymenovať.
Pred Veľkou nocou sa uskutočnila aj fúzia Gazdovskej banky v Bardejove so Slovenskou roľníckou bankou v Košiciach, ktorá prevezme 600 akcií. Obchodovanie bude prebiehať pod firmou Gazdovská banka, afilovaný ústav Slovenskej roľníckej banky.
Košičanov potešila správa, že električková doprava bude od Veľkonočnej nedele predĺžená až po Čermeľský kiosk. V sviatočných dňoch bude premávať aj vlečný voz a z Husitského námestia zvláštne vozy, aby si mohli Košičania vyjsť na obľúbené miesta oddychu v prírode.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.