súťažné kresby 150 autorov z 27 štátov sveta, bodovali Česi. Poslali najviac prác a úspech sa dostavil v podobe ocenení. Vernisáž otvorila riaditeľka Šarišskej galérie Marta Hrebíčková, ktorá účastníkom priblížila históriu súťaže aj porotu, ktorá práce hodnotila.
Nie všetci autori si však prišli z rúk konateľa súťaže, karikaturistu Fedora Vica, ceny prevziať. Oproti iným ročníkom prišlo na vernisáž výstavy do Šarišskej galérie menej autorov ako obvykle. Nepricestoval napríklad ani Václav Linek, ktorému porota udelila veľkú cenu Grand Prix. Prvú cenu Zlatý súdok 2007 získal Radek Steska. Prezradil nám, že sa súťaže zúčastňuje už niekoľko rokov a tohtoročné ocenenie je preňho zadosťučinením. Tento učiteľ zo Zlína má totiž ku kreslenému humoru veľmi blízko a ako povedal "dobrým pivom nikdy nepohrdnem."
Druhú cenu porota udelila opäť Čechovi, Jaroslavovi Dostálovi a tretiu cenu získal Poliak Bartolomiej Kužnicki. Cenu si prišiel osobne prevziať, dokonca aj za manželku Halinu, ktorá získala za svoje kresby čestné uznanie. Hoci sa do Prešova vychystali spolu, manželka musela ostať na hraniciach. Až tam totiž zistili, že dcéra si zabudla doklady.
Udeľovali sa však aj zvláštne ceny. Napríklad cenu Pivovaru Šariš, ako dlhoročného donora súťaže získal Jozef Storinský (ČR). Jednu z cien venovala aj Regionálna organizácia Slovenského syndikátu novinárov v Prešove a tú získal Ukrajinec Gregorij Majorenko. Ani on sa nedostavil, preto mu organizátori cenu doručia cez veľvyslanectvo. Cenu Nadácie AET.EST v Snine získal zase Čech Ján Hrubý. Tento profesionálny výtvarník netajil prekvapenie. "Ako vidím je tu mnoho prác výtvarne prepracovaných a kolorovaných. Ja som grafik, zvolil som preto jednoduchosť a výtvarnú skratku, pri ktorej možno viac vynikla pointa," povedal nám.
Akýmsi pravidlom sa stalo, že slovenským autorom sa udeľuje cena Igora Ševčíka. Od jeho úmrtia v roku 2003 ju do súťaže stále posiela jeho manželka Kateřina. Venuje ju Slovákom najmä preto, že aj I. Ševčík, známy výtvarník, karikaturista a autor animovaných filmov mal korene V Trenčianskych Miticiach. Túto súťaž dôverne poznal a na 5. ročníku bol dokonca predsedom poroty. Jeho cenu porota udelila Marcelovi Krištofovičovi z Nitry. No a napokon cenu Pivnej galérie získal Poliak Henryk Cebula, ktorého Prešovčania po rokoch pravidelnej účasti už dôverne poznajú. Medzi autormi, ktorí získali čestné uznanie bol aj najmladší účastník, 14-ročný Martin Vandžura z Kamenice v okrese Sabinov. Keď sme sa zaujímali, či ho zlatý mok láka aj inak ako kresliarsky, so smiechom reagoval: "Kto by aspoň raz v živote neochutnal pivo?"
Predsedníčka poroty, ktorou tento rok bola uznávaná karikaturistka Marie Plotěná z Brna pripomenula, že "dobrý humor oslobodzuje a povznáša. Učí nás lepšie vidieť a zároveň lieči." Zároveň zdôraznila, že nie vždy sa hľadajúcim podarí dobrý humor nájsť. V Prešove však vďaka tejto súťaži šanca je.
Žiadny z účastníkov vernisáže, ktorá sa nie náhodou konala v deň humoru, teda 1. apríla o tom nepochyboval. V réžii prešovskej radnice totiž pešia zóna žila aj dobrou hudbou. O zábavu sa postarali také kapely ako sú Mloci, Žobráci, Heľenine oči a najmenších potešilo vystúpenie Detského kočovného divadla Drak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.