reforma vplyvom "rôznych politicko-psychologických aspektov dostal do pozície eufemizmu, znamenajúceho spoplatnenie denného štúdia". Takýto pohľad považujú za vedomú rezignáciu na zmeny. Chcú komplexnú reformu, ktorá by posilňovala znalostnú ekonomiku. Public Policy Institute upozorňuje, že vysoké školstvo je jednou z mála častí verejnej sféry, ktorá po roku 1989 neprešla zásadnou zmenou. Agentúru SITA o tom informoval hlavný analytik a spoluzakladateľ Public Policy Institute na Slovensku Peter Martiš.
Podľa inštitútu je v prvej fáze dôležitá úloha štátu, ktorý musí stanoviť jasné legislatívne pravidlá a systémové kritériá hodnotenia kvality. Za najväčšie problémy súčasného systému označujú nárast počtu študentov, neefektívny systém ekonomického manažmentu škôl, zneužívanie prijímacieho konania študentmi a vysokými školami, personálny úpadok škôl a neprepojenie vzdelávania s praxou.
Public Policy Institute požaduje okrem iného zmenu systému riadenia vysokoškolských subjektov, vzdelávanie preorientovať na praktické potreby študentov a zavedenie nového systému hodnotenia kvality vysokoškolských pedagógov.
Autor: hud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.