majú len v prenájme, no potom, čo koza privedie na svet svoje prvé mladé, musí chovateľská rodina jedno kozliatko darovať ďalšej rodine v obci. Tým kozu - matku, získa rodina do osobného vlastníctva. V obci je podľa navrhovateľky projektu, komunitnej sociálnej pracovníčky Ivety Kováčovej zatiaľ dvadsať kôz v trinástich rodinách a ďalšie darovanie potomkov týchto zvierat má zabezpečiť rozšírenie projektu v rámci celej dediny. Nadácia Heiser International je zameraná na podporu živočíšnej výroby v malých rodinných farmách.
"Zvieratá dostali Rómovia aj nerómovia. Podmienkou bolo, aby rodina spadala do skupiny sociálne znevýhodnených, mala pre kozu pripravený prístrešok a aj nejaké krmivo," vysvetlila I. Kováčová. Zámerom a cieľom organizátorov projektu bolo pomôcť chudobným rodinám k dochovaniu si vlastného mäsa, v prvej fáze už aj mlieka. Chovatelia sa však musia o kozu postarať. "Spolu s kozou dostali ľudia na začiatok aj krmivo. No o to ďalšie sa už musia postarať sami. V rámci projektu sme im zakúpili aj náradie, napríklad kosy, hrable, na nachystanie sena a podobne," povedala I. Kováčová. Projekt bude trvať tri roky a za ten čas musí rodina darovať spomínané kozliatko. "Zatiaľ máme problém s plemenným capom. Sľúbili nám ho dodať z Kežmarku, no nevyšlo to. V projekte sa rátalo aj s kúpou capa, nuž ho v tejto dobe hľadáme," povedala I. Kováčová.
Prečo sa v obci rozhodli chovať práve kozy, nie je náhoda. Podľa starších obyvateľov sa v Bôrke kedysi kozy chovali vo veľkom. Projektom sa teda vrátili k starým tradíciám. Chovatelia okrem už spomínaných zvierat dostanú bezplatne školenie na ktorom získajú praktické i teoretické vedomosti o chove kôz, zabezpečená je aj veterinárna starostlivosť. Zaujímavé je aj samotné darovanie kozliatok. Domácnosť chovateľov opustia len kozičky. Capkov si rodina nechá pre zabezpečenie ďalšieho potomstva. "Ľudia sa zapojili radi. Sú nezamestnaní, nuž majú dosť času na to, aby bol ich chov úspešný," dodala Kováčová. Podobný projekt zameraný na živočíšnu výrobu sa realizuje aj v obci Slavošovce v Rožňavskom okrese. Tam pre zmenu chovajú obyvatelia králiky.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.