bezhlavé. Usporiadať ich podľa dôležitosti museli pred schválením rozpočtu na rok 2007. Najvyššou prioritou zostalo Turisticko - informačné centrum (TIS). Na pokračovanie vo výstavbe Domu smútku tento rok nezvýšili peniaze. Predseda finančnej komisie Štefan Popely si myslí, že investície by boli možné aj do tejto stavby. Podľa jeho názoru by sa peniaze mohli získať z položky na mzdy pracovníkov MsÚ. Tie chráni nadštandardná kolektívna zmluva.
Predseda komisie výstavby Michal Hriš tlmočil poslaneckému zboru verdikt. Podľa stanoviska komisie "je potrebné TIS zrealizovať". Navrhol uznesenie, podľa ktorého MsZ "súhlasí s dokončením TIS podľa predloženého redukovaného rozpočtu a dáva súhlas na podpis dodatku k zmluve vo výške 812-tisíc korún s tým, že je to konečná suma." Investíciu zapracovali do rozpočtu. Zároveň komisia navrhla prehodnotiť všetky zmluvy s dodávateľmi a zistiť možnosti právnych postihov v prípade ich nevýhodnosti pre mesto.
Číslo dva dostalo dobudovanie inžinierskych sietí na Sídlisku Centrum 2. Na ich ukončenie je potrebných 18 miliónov korún. Poslanci uložili prednostovi rokovať s dodávateľom, Inžinierskymi stavbami Košice, a. s. o harmonograme, rozsahu a rozpočte ďalších prác. Chcú, aby pri rokovaniach boli aj predsedovia stavebnej a finančnej komisie. Investícia vo výške 10 miliónov korún sa dostala do rozpočtu. Z. Zdibák z odboru výstavby vysvetlil, že práce sa urobia v celom rozsahu s tým, že dodávateľ je ochotný mesto úverovať zostávajúcimi 8 miliónmi: "Doplatiť to máme do 3 až 5 rokov."
V rozpočte sa našiel aj milión na pokračovanie rekonštrukcie Domova dôchodcov. Projekt sa nachádza v zásobníku na ministerstve, v súčasnosti mesto robí novú kalkuláciu nákladov.
Zdrojom širokej diskusie bol mestský cintorín a dom smútku. Na jeho dokončenie tento rok peniaze nebudú. Poslanci vyčítajú mestskému úradu, že včas nevyzvalo dodávateľa na odstránenie závad na cintoríne. Záručná doba totiž skončila už pred rokom a pol! Vojtech Majoroš (NEKA) navrhol pripraviť uznesenie, podľa ktorého sa "vyvodí zodpovednosť voči kompetentnému pracovníkovi". Pripomenul kolegom, že práve tejto stavbe sa v týchto dňoch venuje aj Najvyšší kontrolný úrad. Napriek prešvihnutej záručnej dobe vidí šancu v možnosti vyzvať dodávateľa, aby sa vyjadril k skrytým závadám a aby ich odstránil. Na ne je totiž možné upozorniť aj po záruke. Poslanec Zdeno Berky (Smer-SD) k závadám navrhol prizvať odborníka. Podľa jeho slov "ani jedno miesto na novom cintoríne nie je poriadne urobené." Mesto bude musieť zabezpečiť súdneho znalca z oblasti stavebníctva. Stane sa tak po zistení záverov kontroly NKÚ.
Predseda finančnej komisie Štefan Popely si myslí, že peniaze by sa našli aj na túto investíciu. V rozpočte vidí rezervy. Najviac na Mestskom úrade. Hoci poslanci sa vzdali svojich odmien a primátor mesta Peter Petrikán na vlastný podnet berie len základný plat, mzdy zamestnancov úradu chráni nadštandardná kolektívna zmluva. Pre KORZÁR uviedol, že "považuje za nemorálne, ak v situácii, keď sa v celom meste šetrí, majú ľudia na magistráte také vysoké platy." Pripúšťa, že je to vec rokovania medzi zamestnávateľom a odbormi: "Zamestnanci by si mali uvedomiť, že berú od žobráka palicu."
Predseda odborovej organizácie Sloves na MsÚ Zoltán Zdibák korekcie kolektívnej zmluvy nevylučuje: "Sme ochotní o tom rokovať, je to vec dohody oboch strán."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.