štátu korunu, alebo milión. Sankcii sa nevyhnú ani tí, ktorým po podaní priznania vyjde preplatok, teda štát im bude vracať dane späť.
Daňovník však môže ovplyvniť výšku pokuty. Ak si spomenie, že dane zabudol priznať, a neskôr priznanie podá, daňové úrady sú zhovievavejšie. Za každý deň omeškania im daňový úrad vyrubí pokutu 0,2 percenta z dane uvedenej v daňovom priznaní. Zákon však prikazuje uložiť minimálnu pokutu dvetisíc korún. Pokuta nesmie byť vyššia ako desať percent z dane a zároveň nemôže presiahnuť milión korún.
V prípade, že daňovník úplne zabudne na daňové priznanie alebo ho zámerne nepodá, pokuty sú vyššie. Sankcia závisí od rozhodnutia príslušného úradu. Najmenej je to 10-tisíc korún pre fyzické osoby a 50-tisíc pre firmy. Zákon v tomto prípade umožňuje uložiť najvyššiu pokutu až 1,5 milióna korún.
Tým, ktorým pri neskorom priznávaní dane navyše vyjde aj nedoplatok, hrozia ďalšie finančné sankcie. „Výška sankčného úroku sa vypočíta z dlžnej sumy ako 4-násobok základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska, platnej v deň vzniku daňového nedoplatku," povedala hovorkyňa Daňového riaditeľstva Adriana Plešková.
V súčasnosti je sadzba NBS štyri a pol percenta. Ročný úrok zo sankcie tak vyjde na 18 percent. Sankčný úrok sa vyrubuje za každý deň omeškania. Dni sa začínajú odratávať hneď po termíne splatnosti, teda od 3. apríla. Sankčný úrok daňový úrad nevyrubí, ak je nižší ako 500 korún. Rovnaký postup pre výpočet sankcie platí aj pre tých?, ktorí síce podali priznanie včas, ale nezaplatili daň. Väčšina z nich však pokutu platiť zatiaľ nebude. Ak by sa totiž mali dostať nad 500-korunovú hranicu, museli by mať nedoplatok vyše 200-tisíc korún. To v prevažnej väčšine prípadov nehrozí.
Pre všetkých previnilcov platí, že už nemôžu darovať niektorej z neziskoviek dve percentá z dane. Dvoma percentami mohli tretiemu sektoru pomôcť iba tí, čo načas a do koruny zaplatili dane, teda najneskôr do pondelka 2. apríla.
Daňové nedoplatky môžu ľudia platiť poštovou poukážkou alebo prevodom v banke. Pri bankovom prevode je rozhodujúce odpísanie peňazí z účtu daňovníka. To musí byť najneskôr 2. apríla. Ľuďom, ktorí podali priznanie včas, štát vráti preplatky najneskôr do 10. mája. Ten, kto podal dane neskôr, bude musieť na preplatok počkať najmenej mesiac od žiadosti na jeho vrátenie. Navyše by mal podľa zákona čakať 40 dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.