denných študentov na tzv. čistej vysokej škole. Externé štúdium je podľa neho nekvalitné, a preto ho treba obmedziť. Väčšinu rektorov verejných škôl si minister týmto argumentom získal.
Analytici, ale aj niektorí rektori s ministrom nesúhlasia. Renáta Králiková z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť hovorí, že obmezdenie nie je riešením. „Znamená to, že externé štúdium môže byť naďalej nekvalitné, len ho bude menej?" Podľa nej treba hľadať systém na jeho skvalitnenie.
S obmedzením nesúhlasí ani rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Boris Bánary. Univerzita môže mať po prijatí novely problémy. Teraz má zhruba 4800 denných študentov a vyše 6700 externistov.
Bánary tvrdí, že škola reagovala na spoločenskú požiadavku, ktorú by malo rešpektovať aj ministerstvo. Externé štúdium je podľa neho dnešným spoločenským fenoménom.
Člen Správnej rady súkromnej Vysokej školy manažmentu v Trenčíne Branislav Zlocha upozorňuje, že „novelou sa nekvalita len zakonzervuje". Ministerstvo kritizuje, že hovorí o nekvalite externého štúdia bez predloženia akejkoľvek analýzy.
Vysokej školy manažmentu v Trenčíne sa obmedzenie výrazne nedotkne. Má len o 23 externistov viac, ako je polovica denných študentov. Napriek tomu Zlocha tvrdí, že novela ide proti súkromným školám. „Štát sa snaží určovať tvrdé kritériá v mnohom hraničiace až s funkčnosťou vysokej školy."
Nejde len o obmedzenie počtu externistov, ale aj o to, že novela prikazuje súkromným školám mať rovnaké orgány akademickej samosprávy ako verejné školy.
Mikolaj chce rozdeliť vysoké školy na tri typy, aj to má byť nástroj na zvyšovanie ich kvality.
Chce školy motivovať, aby sa prepracovávali od odborných vysokých škôl cez čisté vysoké školy až po univerzity.
Súkromné školy sú dnes odbornými vysokými školami. Podľa ministra by mali ďalej poskytovať len bakalárske štúdium, s čím nesúhlasia.
Niektoré totiž už teraz poskytujú aj vyššie stupne vzdelávania. Aby mohli naďalej vzdelávať budúcich magistrov a inžinierov, musia sa podľa ministrových predstáv nanovo preregistrovať. Spadali by pod „čisté" vysoké školy, kde však Mikolaj chce obmedziť počet externistov.
Súkromným školám sa nepáči, že by sa ich malo takéto obmedzenie týkať. Podľa Zlochu by štát išiel nad rámec toho, čo by mal. „A robí to v sektore, ktorý nefinancuje."
Bez vyššieho stupňa vzdelávania sa pritom súkromné školy stanú menej atraktívnymi pre študentov. Podľa rektorky Vysokej školy medzinárodného podnikania ISM v Prešove Aleny Daňkovej na Slovensku je totiž za plnohodnotné štúdium stále považované len magisterské alebo inžinierske.
Zlocha tvrdí, že nejde o len o študentov. „Skôr boli vypočuté plače verejných škôl v súvislosti s vykrádaním hniezd." Verejné školy vraj prichádzajú o profesorov a docentov, čomu chce minister novelou zabrániť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.