Korzár logo Korzár
Pondelok, 6. december, 2021 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Boli sme sa pozrieť ako sa v malej dielni v Hranovnici rodí veľký organ pre kostol na Sídlisku nad jazerom

Ebenové drevo pochádza z USA, slonovina z viedenského klavíraKostol sv. Košických mučeníkov na Sídlisku Nad jazerom existuje pomaly 12 rokov. Pri

Ebenové drevo pochádza z USA, slonovina z viedenského klavíra

Kostol sv. Košických mučeníkov na Sídlisku Nad jazerom existuje pomaly 12 rokov. Pri omšiach síce veriacich doprevádza organ, ale je malý - elektronický. Jeho zvuk preto nie je taký, aby dokonale ozvučil celý interiér. Čo nebolo, to však bude. V stolárste Bies v Hranovnici pri Poprade bratia Gabriel a Ján Biesovci stavajú pre tento kostol veľký mechanický, píšťalový organ. To, ako sa rodí tento hudobný nástroj, ktorému prináleží prívlastok kráľovský, sme sa dozvedeli počas návštevy v Hranovnici.

Nad myšlienku mať v jazerskom kostole veľký organ uvažoval farár ThDr. Pavol Bugoš, PhD. po prvýkrát pred štyrmi rokmi. Vyslovil ju i na farskej rade. "Prijatá bola pozitívne, ale to bolo v tej chvíli všetko. O dva dni neskôr sa mi ozval zástupca českej firmy, ktorá stavia organy. Spomenul, že sa chystá na východné Slovensko a rád by prišiel i k nám. Okrem toho, že si pozrel miesto, kde by v kostole mohol organ stáť, dosť si toho pomeral a pofotografoval," popisoval P. Bugoš rýchly spád udalostí. Približne o mesiac mu došli grafické návrhy budúceho riešenia organu. Vyzerali dobre, ale postavenie organu vychádzalo draho. V prepočte na slovenské koruny vyše 13 miliónov. Takú čiastku si ich farnosť nemohla dovoliť ...

Z hobojistu tvorca organu

Gabriel Bies pôvodne s drevom nepracoval. Na konzervatóriu skončil hru na hoboj a začal muzicírovať v košickej Štátnej filharmónii. "Nebolo to zlé obdobie, ale nenapĺňalo ma tak, ako by som chcel. Lákala ma oprava organov. Nakoniec som z filharmónie odišiel a začal sa venovať ich opravovaniu," spomína, ako sa postupne prepracoval k tomu, čo dnes robí. "Keď som bol v Košiciach, aby som naladil organ v Dóme sv. Alžbety, vďaka známemu som sa dozvedel, o čom farnosť Nad jazerom uvažuje. I keď som nemal celkom ujasnené, ako by som organ postavil, povedal som pánovi farárovi, že sa s bratom Jánom, ktorý mal stolárstvo, do stavby organu pustíme."

Hneď si G. Bies a P. Bugoš "netľapli", ale za dohodu hovoril okrem iného list, ktorý dostal farár od už nebohého prof. Ivana Sokola. Majster v ňom chválil prácu Gabriela Biesa. Dokonca zdôraznil, že po rekonštrukcii má organ v dóme lepší zvuk ako predtým. To tiež dokazovalo, že Gabriel má šikovné ruky a dobrý sluch. V malej dielničke v Hranovnici sa teda začal rodiť mechanický organ. Aby mohli ísť bratia Biesovci s cenou dole, rozhodli sa maximum súčastí sami vyrobiť. Hoci organ má mať okolo 17-tisíc súčiastok a 1 800 kovových a drevených píšťal. To bolo pred poldruha rokom.

Dnes je tzv. píšťalový les, v ktorom sú píšťaly od 10 cm do 6,5 metra, hotový a G. Bies ich postupne ladí. "Denne môžem ´učiť hrať´ maximum 50 píšťal. Potom mám už aj ja s tónmi trošku problém. Prestávajú mi v ušiach znieť ako by mali. Šetriť musím tiež psa," rozosmial sa. Najmä pri vysokých tónoch, ktoré ľudské ucho takmer nepočuje, ale zvieracie áno, chlpáč často žalostne zavýjal, kým si na ladenie ako-tak nezvykol, spomenul G. Bies.

Museli urobiť v streche okno

Na začiatku mali bratia kvôli stavbe organu priestorový problém. Nástroj totiž, podľa nákresov, začali stavať v menšej dielničke. To, aký má byť vysoký, mali na papieri zachytené. Nejako si však neuvedomili, že v skutočnosti je "plafón" v ich dielni od zeme iba nejaké tri metre, kým celý organ bude vysoký 6,8 metra...

"Čo sme dovtedy z organu dali dokopy, museli sme rozobrať a všetko presunúť do inej, väčšej dielne. Ani tá však nemala dostatočnú výšku. Neostalo teda iné len rozobrať aj časť strechy a urobiť v nej podkrovné okno. Inak by sme vrchol organu dnu nedostali. No čo, aspoň máme v dielni prirodzené svetlo cez okno...," podotkol druhý z bratov, Ján.

Kovové píšťaly doviezli do stolárstva od výrobcu v Česku, drevené sami postupne vyrábali. Po pracovnej stránke je na nich menej piplačky, zato časovo trvajú dlhšie. Najmä pri frézovaní treba dávať pozor, lebo niekedy sa ide doslova do milimetrovej hĺbky dreva. Napriek tomu im praskli iba tri píšťaly. Okolo 600 bolo v čase našej návštevy namontovaných, ostatné už tiež mali Biesovci hotové a v dielni čakali na postupnú montáž. "Organ je nevyspytateľný hudobný nástroj. Stačí, že sa zmení teplota či vlhkosť vzduchu a už reaguje inak. Dozerať treba i na to, aby vzduch neprechádzal z jednej ´dierky´, teda z otvoru jednej píšťaly do druhej. Inak by vznikol falošný tón," podčiarkol náročnosť Gabriel.

Organ predstavuje starý, klasický, zásuvkový, mechanický štýl, na ktorom, keby sa niečo pokazilo, stačí vymeniť píšťalu a ide ďalej. Biesovci píšťaly 14 mesiacov vyrábali a len prednedávnom, keď začali organ kompletizovať a potom do neho vpúšťali zvuk, počuli, ako drevo znie. "Radosť z toho, čo organ vydáva, bola obrovská a ťažko sa dá popísať," zhodli sa. "V hornej časti organu je píšťal 500, na dvoch vzdušniciach približne tisícka a v pedáli na oboch stranách ďalších asi 300 pedálových. Najväčšia píšťala je dlhá 5,8 metra, druhá najdlhšia má 4,8 metra," predstavovali jednotlivé časti organu.

Pri stavbe bratia postupujú podľa noriem. Napriek tomu je to od nich skúška odvahy, keďže každý diel tvoria po prvýkrát. Školským slengom povedané, pri organe minimálne "maturujú," keď nie rovno vysokoškolský diplom získavajú. Prakticky na všetko sú totiž samodielňou. Hranolov, čo tvoria kostru organu, je 1800. Aby si ich počas prepravy do kostola na Sídlisku Nad jazerom nepoplietli, každý značia. Rovnako i píšťaly. "Verím, že nám na prevezenie kompletného organu jeden kamión postačí, i keď naložený bude tak, že tam žiadna štrbina neostane," presvedčený je Ján Bies. Nosné časti organu sú z dreva urobené tak, aby zapadali do seba a prakticky jedna druhú držala. Nosníky sú bez šroub, držať budú len vlastnou hmotnosťou.

Spadol z vyše dvoch metrov

"Keďže interiér Kostola sv. Košických mučeníkov je kruhový, aj organ je do polkruhu. Každá časť je preto iná, nikde nie je pravý uhol," popisoval ´ňuansy´ nástroja Ján Bies. Kostra organu je zo smreku a borovice, obloženie dubové. Niektoré časti budú z tzv. masívu, iné z drevotriesky. To preto, aby bol zvuk čo najlepší. Kvôli tomu, nech veľké plochy nerezonujú, bratia medzi ne pridali hranoly. I keď na pôvodnom nákrese nie sú. "Borovica a smrek sú z tatranskej oblasti, dub k nám prišiel z USA cez žilinskú firmu, ktorá veľké dubové kláty dováža spoza oceánu a na Slovensku ich spracúva. Eben, z neho budú obklady klávesov a pedálov, je tiež z Ameriky," popisoval ďalej Ján. Aby mali na klávesy slonovinu, keďže tá je dnes artiklom, ktorý sa nedá dostať, lebo slony sú chránené, bratia kúpili starý viedenský klavír. Ten rozobrali, aby získali slonovinu.

"Stalo sa nám, že keď išiel z Ameriky balík s ebenom, po ceste sa zatúlal. Už sme aj nádej stratili, no potom sa, ako keby zázrakom, v cudzine našiel a na našu adresu do Hranovnice došiel." To však podľa Ján Biesa nebola jediná vec, pri ktorej ako keby nad ich prácou na organe bolo Božie požehnanie. "Ja som z organu dokonca spadol. Každý deň som chlapcov, čo na ňom pracujú, upozorňoval, aby si pri chôdzi po hranoloch dávali pozor. Im sa neprihodilo nič, no mne sa, keď som sa išiel hore pozrieť, pošmykol rebrík a spadol som z vyše dvoch metrov rovno na chrbát. No som tu, takže i v tom bola ochranná ruka..."

Skôr ako sa drevo zmení na píšťaly, najprv sa musí sušiť. Tak to bolo i pri tomto organe, na ktorom je použité smrekové drevo "staré" asi 10 rokov. Smrek, ktorý je ako rezonančné drevo najlepší, našťastie, nie je na sušenie náročný. Nemá v sebe veľa miazgy, preto schne rýchlejšie. "Borovica, čo sa týka suchosti, je náročnejšia, schne podstatne dlhšie. Podľa najnovších výskumov i známy výrobca huslí Antonio Stradivari nesušil drevo dlhšie ako 10 rokov. Potvrdilo sa to podľa letokruhov. Drevo, čím je staršie a suchšie, tým lepšie rezonuje. Aj sa hovorí, že sa časom potrebuje vyhrať...", vysvetlil Gabriel.

To, čo poskladali, znovu rozoberú

Pri organe bratia strávili nekonečné hodiny a dni práce, úvah a hľadaní, ako si s čím poradiť. Keďže taký veľký organ robili po prvýkrát, aj do nepredvídaných situácií sa dostali. Nie však nadlho. "Noc je dlhá, dá sa počas nej dosť špekulovať. Druhým momentom je, že človek má predsa hlavu na to, aby uvažoval. Teraz je nám už dobre, organ ako taký je kompletný, máme k nemu vyrobené všetko, čo v ňom má byť. Už ho len skompletizujeme, naladíme, vychytáme ´vzduch´, aby nesyčal, a prípadne ´muchy´, čo by mohli vyskočiť," spokojný je Gabriel. Pre istotu robia v dielni rezervy klapiek, nech ich v Košiciach pri stavaní organu v kostole nič nezaskočí. Radšej chcú mať niečo zdupľované ako hlavybôľ.

S dokončením a skompletizovaním organu v dielni, nech bratia vedia ako znie ako celok, rátajú približne do konca apríla. Potom všetko, čo dali dokopy, postupne rozoberú, naložia na auto a niekedy v máji dovezú na Sídlisko Nad jazerom. Keďže jazerský chrám je známy dobrou akustikou, organ bude znieť nielen počas omší, ale budú sa tam organizovať aj koncerty. Mal by byť tiež "bratom" organu v Dóme sv. Alžbety a uvažuje sa, že bude výpomocou i pre Štátnu filharmóniu. Po zložení ho budú približne tri mesiace ladiť, aby mal zvuk ako žiaden iný. Predpoklad, že to tak bude je veľký, jazerský chrám je známy dobrou akustikou.

"Do septembra musí byť organ komplet hotový. Na jeho premiéru v Kostole sv. Košických mučeníkov všetci prídeme. Bude to pýcha. Robiť na niečom poldruha roka a potom si neprísť dieťa pozrieť, to neprichádza do úvahy. Hoci i so zlomenou nohou v sádre sa dotiahnem," prehlásil Ján Bies. "Vytvoriť organ je zvláštna práca. Ani sa nečudujeme, že sa jej nikto na Slovensku nevenuje," zhodli sa bratia. "Hlavne je to však krása. Neopísateľná."

Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 2. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 3. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 4. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 5. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 6. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 8. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú
 9. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 10. Vieme, ako si môžete dopriať a nezaťažiť pritom rodinný rozpočet
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 3. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Compliance – who should be responsible?
 6. Employee's age as a new ground for notice of termination
 7. Ako podnikať na internete. V Košiciach sa to naučíte zadarmo
 8. Buďte o krok napred voči konkurencií so štúdiom MBA
 9. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 10. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 095
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 716
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 872
 4. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 6 681
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 871
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 264
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 185
 8. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 3 040
 9. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 035
 10. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 804

Blogy SME

 1. Martin Zachar: Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?
 2. Andrej Hossa: Fenomén s názvom repasovanie: Prečo si kúpiť repasované produkty?
 3. Barbora Kujundžić: Waldorfská pedagogika a naše nákupné zvyklosti
 4. Peter Slamenik: Zahúlime a uvidíme.
 5. Toto je rovnosť: Inštruktori sebaobrany: O násilí sa v minulosti nehovorilo. Teraz je to na nás.
 6. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ústav verejnej politiky na konferencii NISPAcee
 7. Věra Tepličková: Že sa čosi točí? U nás sa nič netočí...
 8. Eva Gallova: Je ľahké darovať 500 euro
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 185
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 374
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 920
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 843
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 772
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 396
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 729
 8. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 719
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie k aktuálnym opatreniam v boji s koronavírusom.

PCR testy odhalili viac ako 730-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 14 900 obetí. Lockdown opäť obmedzil život na Slovensku, platí zákaz vychádzania.


a 5 ďalší 16 h
Peter Tkačenko

Pomoc nepríde, ale premiér ju ani nepotrebuje.


28m

Blogy SME

 1. Martin Zachar: Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?
 2. Andrej Hossa: Fenomén s názvom repasovanie: Prečo si kúpiť repasované produkty?
 3. Barbora Kujundžić: Waldorfská pedagogika a naše nákupné zvyklosti
 4. Peter Slamenik: Zahúlime a uvidíme.
 5. Toto je rovnosť: Inštruktori sebaobrany: O násilí sa v minulosti nehovorilo. Teraz je to na nás.
 6. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ústav verejnej politiky na konferencii NISPAcee
 7. Věra Tepličková: Že sa čosi točí? U nás sa nič netočí...
 8. Eva Gallova: Je ľahké darovať 500 euro
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 185
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 374
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 920
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 843
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 772
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 396
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 729
 8. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 719
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu