Vzpierači idú do Francúzska s mozoľmi na rukách, aj odreným chrbtom
V predbežnej nominácii slovenských vzpieračov na európsky šampionát vo francúzskom Strasbourgu figurovalo necelý mesiac pred štartom súťaží deväť mien, osem mužov a jedna žena. Dva týždne pred otváracím ceremoniálom v hale Rhénus je naša súpiska o dve menovky chudobnejšia, z kurzu francúzštiny napokon vypadli Miroslav Janíček z Dolného Kubína a Ondrej Kutlík z MKVaSŠ Košice.
"Janíček preto, lebo momentálne nemá potrebnú športovú formu a po dohode s ním a reprezentačným trénerom Lukáčom bol z nominácie škrtnutý. Kutlík síce formu má, ale má aj problémy s bedrovým kĺbom. Keďže jeho hlavnou súťažou roka budú majstrovstvá sveta v Thajsku, chceme aby tam išiel zdravotne v poriadku," vysvetľuje škrty v nominácii podpredseda Slovenského zväzu vzpierania a rozhodca Medzinárodnej vzpieračskej federácie (IWF), Košičan Karol Gumán. "Uvažujeme ešte o Kováčovej z Trenčína, ktorá by však išla do Strasbourgu na vlastné náklady, pretože nemá splnené limity. Pre ňu by bol európsky šampionát comebackom na medzinárodnú scénu po materskej dovolenke."
Na nominačke Slovenského zväzu vzpierania sú teda títo borci: Martin Tešovič (VŠK Dukla Trenčín) v kategórii do 105 kg, Viktor Gumán (Viktória Športhala Košice) a Pavol Svrček (VŠK Dukla Trenčín) do 77 kg, Richard Tkáč (MKVaSŠ Košice) do 85 kg, Jiří Žejdlík (Trenčín) do 69 kg, Michal Beláň (Trenčín) do 62 kg a Lucia Trojčáková (Heavy Iron Poprad) do 69 kg.
"Je to taká symbióza starších, skúsenejších vzpieračov s mladšími. Pre takých borcov ako Martin Tešovič a Viktor Gumán je konfrontácia s európskou špičkou potrebná, aby z nej nevypadli, pre mladých je to zas zbieranie skúseností, chceme vidieť ako sa zorientujú na veľkom medzinárodnom pódiu. K takým pretekárom patrí napríklad Michal Beláň, pre ktorého to bude absolútna premiéra na takej významnej súťaži. Do Strasbourgu však musí cestovať na vlastné náklady," vraví K. Gumán. "Aj keď pre nás je vrcholom a hlavným cieľom tejto sezóny svetový šampionát v Thajsku, ktorý je zároveň kvalifikáciou s koeficientom 1,2 na olympijské hry v Pekingu, čakáme od našich borcov aj nejaké solídne umiestnenia. Martin Tešovič stále patrí do svetovej špičky, a keď je v poriadku, kedykoľvek môže siahnuť aj na medailu, v Strasbourgu by mal byť určite v elitnej šestke. Aj od môjho syna Viktora sa očakáva aspoň umiestnenie v prvej dvanástke. Medzinárodne dosť ostrieľaný, aj keď najmä z juniorských súťaží, je aj Rišo Tkáč, ostatní budú vstrebávať skúsenosti. No účasť v Strasbourgu je pre nich dôležitá aj z toho hľadiska, že keby sme potom neuspeli v Thajsku, čakala by nás opravná olympijská kvalifikácia na budúcoročných majstrovstvách Európy, a tam sa tie skúsenosti zídu."
Tak voľajako vraj budú pristupovať k prvému vrcholu tejto vzpieračskej sezóny aj iné národné federácie. "Aj keď podľa predbežných prihlášok budú na štarte všetky európske esá. Teda aj Turci, ktorí sa po dopingovom dištanci vracajú na svetovú scénu. Zatiaľ je však ťažké povedať, ktorého z našich borcov čaká, alebo v ktorej hmotnostnej kategórii bude v Strasbourgu najťažšia konkurencia."
Na Slovensku je to tak, že môžeme byť radi, že nad Strasbourgom vôbec zavlaje naša národná vlajka. "Vzhľadom na to, že naše majstrovstvá Európy do 23 rokov boli premenované na šampionát Európskej únie a nie sú vedené ako oficiálna európska súťaž, nemohli sme na ne žiadať dotáciu od ministerstva školstva, a tak ako niektoré ďalšie športy, nemáme ešte žiadne predstavy ako bude vyzerať náš rozpočet na tento rok. A to je už apríl, tesne pred majstrovstvami Európy... S odreným chrbtom sme zohnali prostriedky aspoň na cestu do Francúzska."
Aj ostrieľaný vzpieračský harcovník Karol Gumán figuroval na súpiske slovenskej výpravy na šampionát starého kontinentu v 300-tisícovom Strasbourgu, medzi navrhovanými rozhodcami, ale kufor sa nechystá baliť. "Na majstrovstvách Európy som mal pôsobiť ako rozhodca, ale nikam nejde. Strasbourg je síce lákavý, ale je to strašne dlhé. Ísť tam mi neumožňujú jednak pracovné dôvody, a potom, chystám sa cestovať na majstrovstvá sveta do Thajska, to je pre mňa dôležitejšie," bude tentoraz medzinárodný rozhodca chýbať aj na kongrese IWF, ktorý sa v Strasbourgu uskutoční v predvečer súťaží v priestoroch Európskej rady. "Bude sa tam rozhodovať najmä o organizátoroch ďalších majstrovstiev sveta a Európy. Myslím, že neprídem o žiadne prevratné novinky, bude to skôr ticho pred búrkou, pred olympijským rokom 2008."
mat
Autor: Na tej lúke, na zelenej
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.