Výhliadkovú vežu sprístupnia už zajtra
Na vyhliadkovú vežu Hradová môžete vystúpiť už zajtra a pokochať sa pohľadom na prebúdzajúcu sa prírodu v okolí Košíc. Nemusíte čakať do zvyčajného termínu otvorenia, ktorý sa vždy spája s 1. májom a začiatkom osláv Dňa mesta Košice. Dobré počasie a pripravenosť na sezónu umožnilo spoločnosti Mestské lesy Košice, ktorá je už štvrtý rok správcom rozhľadne, privítať prvých tohtoročných návštevníkov v predstihu.
Veža je po rekonštrukcii v prevádzke už tretí rok. Prístupná bude počas veľkonočných sviatkov a potom každý aprílový víkend vždy od 10. do 16. hodiny. Od mája do konca septembra a možno aj dlhšie, bude otvorená už v riadnom prevádzkovom čase do 18. hodiny okrem pondelka. Nemení sa ani vstupné. Zostáva 20 a 10 Sk.
Pozvánka do výšky po 98 schodoch sa spája s nádhernou vyhliadkou z troch výškových terás 21-metrovej veže na mesto a jeho okolie, ale aj na zvyšky hradu, ktorý bol postavený v rokoch 1306 až 1307. Nachádza sa na území lesoparku a jej história siaha až do roku 1909. Predchodkyňa súčasnej bola Rákocziho drevená rozhľadňa, ktorá mala iba 12 metrov. Po desiatich rokoch ju rozobrali z dôvodu narušenej statiky. Podobný osud čakal aj jej nástupkyňu z oceľovej konštrukcie, ktorá postupne tak skorodovala, že ju museli na dlhší čas zatvoriť. Bola životu nebezpečná. V rokoch 2004 až 2005 našlo mesto peniaze na jej komplexnú rekonštrukciu, aby sa Košičania i návštevníci mohli opäť dívať na mesto z vtáčej perspektívy. Veža stojí priamo na vrchole kopca Hradová v nadmorskej výške 466 metrov.
"Vlaňajšia sezóna bola pre nás úspešná," prezradil nám riaditeľ mestských lesov Ing. Julián Tomaštík. "Bola predĺžená až do novembra a za ten čas na vyhliadku vystúpilo viac ako 13-tisíc platiacich návštevníkov. Počítame, že spolu s neplatiacimi deťmi a dôchodcami ich bolo okolo 20-tisíc. Vandali nám znepríjemňovali život a informačné tabule sme museli meniť niekoľkokrát a opravovať lesoparkové zariadenia, ale bolo toho menej ako predvlani. Na vežu nie je prístup vždy, v noci je zatvorená a častejšie chodia na obhliadky policajti. Na zimu sme zdemontovali informačný systém, aby sa nepoškodil a teraz je už znovu nainštalovaný."
Ako Ing. Tomaštík dodal, do ozajstnej sezóny, ktorá sa začína v máji, pribudnú v okolí veže novinky. Chystajú nové lesoparkové prvky, lavičky, oddychové miesta pre turistov a náučný chodník bude doplnený o nové informácie o košickom hrade. Malá expozícia pribudne aj na samotnej veži. K zrúcaninám hradu sa viaže vznik stredovekých Košíc. Okolité územie bolo od roku 1143 cirkevným a kultúrnym centrom Abovskej stolice. Hrad v 13. storočí vlastnili Omodejovci, ktorí oň prišli po bitke s vojskami kráľa Karola Róberta pri Rozhanovciach v roku 1311. Stredoveké mesto vzniklo približne v polovici cesty medzi hradom a benediktínskym opátstvom, ktoré koncom 11. storočia vybudovali na území dnešnej mestskej časti Krásna. Z hradu zostali len nepatrné zvyšky základov a obvodového muriva.
V tomto roku si budú môcť návštevníci kúpiť aj turistickú známku. Bufet Pod vežou bude fungovať na vyššej úrovni a do budúcna sa počíta s jeho modernizáciou. Podľa riaditeľa do bežnej údržby samotnej veže investovali v tomto roku 70-tisíc a o niečo viac počítajú na vybavenie lesoparku novým "nábytkom".
Kveta PODHORSKÁ
Autor: Na tej lúke, na zelenej
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.