Mrazené výrobky predávali po záruke, zemiaky i ovocie so znakmi hniloby
Veľkonočné sviatky sa každý rok nesú nielen v znamení veľkého gruntovani, ale aj nákupov. Z pultov predajní miznú šunky, vajcia, ovocie, zelenina i cukrovinky. Práve na tieto komodity sa od 20. marca zameriavajú kontrolóri Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) Košice - mesto.
"Aby som to upresnil, kontroly zahŕňajú mäso jatočných zvierat a hydinové mäso, mleté mäso a mäsové prípravky, mäsové výrobky, mlieko a mliečne výrobky, vajcia, ryby," povedal nám Vladimír Šalitroš, riaditeľ RVPS Košice - mesto. "Takisto sa to týka čokolád a cukroviniek, označovania tovaru, stanovenia obsahu etanolu, metanolu, prchavých látok v liehovinách a autenticity liehu. Samozrejme, kontrolujeme zdravotnú bezpečnosť ovocia a zeleniny. Doteraz bolo urobených 34 kontrol, celkovo by sme ich chceli urobiť minimálne 50. Pri živočíšnych komoditách bolo počas 16 kontrol zistených niekoľko nedostatkov. Našli sme neoznačené slepačie vajcia i spoločné skladovanie nezlučiteľných druhov tovaru, konkrétne chladenej hydiny s mäsovými výrobkami."
Ďalej boli zistené nedostaky v označovaní rozvažovaných syrov. Ak je syr vcelku, môže sa predať napríklad u trvanlivých syrov až do troch mesiacov. Ak ho však predajca rozreže na kusy, tie musí predať najneskôr do 48 hodín a na výrobku to musí byť zreteľne napísané. "Pri mrazených výrobkoch bola zistená nižšia uchovávacia teplota než stanovuje predpis. Vyskytol sa aj prípad mrazených výrobkov, predávaných po dobe spotreby. Takisto sa vyskytli aj krájané mäsové výrobky, pri ktorých nebol vyznačený dátum spotreby. Tá je u trvanlivých mäsových výrobkov do 48 hodín a netrvanlivých do 24 hodín od nakrájania."
Pred sviatkami kontrolóri RVPS upriamili pozornosť aj na kvalitu konzumných zemiakov a takzvanej rýchlenej zeleniny (reďkev, šalát, kaleráb, cibuľka vo zväzkoch a pod.) Z 29 hodnotení priamo na mieste predaja 8 tovarov nevyhovelo kvalitatívnym požiadavkám príslušných noriem. Sedemnásť tovarov bolo domácej, 12 zahraničnej produkcie. Zakázali predaj 400 kg ovocia a zeleniny. Nedostatky boli zistené v kvalite konzumných zemiakov (výskyt suchej hniloby, mechanické poškodenie hľúz), hrozna (výskyt hniloby), ananásov (pleseň v spodnej časti plodov), papriky, jabĺk, uhoriek (výskyt hniloby). Kontrolóri odobrali aj vzorky zemiakov na stanovenie hodnoty ťažkých kovov a kvasenej kapusty na stanovenie konzervačných látok. Laboratórne výsledky ukázali, že vyhovujú normám. Takisto negatívne boli aj kontroly vína. Medzi najčastejšie kupované tovary pred Veľkou nocou patria čokoládové výrobky a vajcia.
"Ak vonkajšia teplota presiahne 18 °C, vajcia musí predávajúci uchovávať v chladiacom boxe," uviedol ďalej V. Šalitroš. "Vajíčka musia byť jasne označené. Odkiaľ pochádzajú, mala by na nich byť značka okresu a tiež doba spotreby, ktorá je u vajec do 21 dní. Vajíčka kontrolóri prepichávajú, kalibrovanými teplomermi zisťujú teplotu. Ak je vyššia ako stanovuje norma, tovar vylúčime z predaja."
Pri čokoládových výrobkoch si treba dávať pozor na ich zloženie. Sú predajcovia, ktorí vydávajú kakaový tovar za čokoládový. "Zákazník by si mal pozorne prečítať zloženie výrobku. Čokoládový je ten, ktorý obsahuje minimálne 35 hmotnostných percent kakaovej sušiny. Z toho musí byť najmenej 18 % kakaového masla a 14 % beztukovej kakaovej sušiny. Kakaové výrobky síce vyzerajú ako čokoládové, ale rozdiel je v tom, že kakaovú zmes premiešavajú rôznymi rastlinnými produktami, čím zvyšujú hmotnosť výrobku. Zákazník to na prvý pohľad nedokáže rozlíšiť a môže byť oklamaný aj na cene. Čokoládové komodity sa zvyčajne predávajú drahšie ako kakaové. Treba si dať pozor aj na označovanie čokoládových malých figúriek. Napríklad, ak sú v priehľadnej dóze a predávajú ich aj po jednom kuse, na dóze musí byť jasne uvedené zloženie výrobku."
Kontroly v maloobchodnej sieti potrvajú do 5. apríla, celkové výsledky musia jednotlivé RVPS-ky poslať Štátnej veterinárnej a potravinovej správe SR najneskôr 12. apríla. Z toho dôvodu, že kontrolóri súbežne odoberali aj vzorky na laboratórne analýzy. Kým vlani RVPS Košice - mesto udelila pokuty za vyše dva milióny korún, v tomto roku už vybrali 600 000 Sk i keď uložili viac. Nepoctivým predajcom hrozí pokuta až do jedného milióna. Podľa V. Šalitroša oproti roku 2006 zistili za prvé mesiace tohto roka oveľa lepšiu disciplínu predaja.
Miroslav SAMBOR
Autor: Na tej lúke, na zelenej
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.