vysokých školách na poslednú chvíľu. Už na budúci týždeň by o nej mala rokovať vláda a vládne strany stále nepoznajú jej presné znenie.
"Som zhrozený, že sa takto netransparentne pripravuje táto novela," reagoval vicepremiér Dušan Čaplovič zo Smeru. K návrhom mal pripomienky a stále nevie, či s nimi ministerstvo súhlasilo. Chcel by zrušiť garantov pre príbuzné odbory, a pripustil, že ak minister jeho návrhy neprijal, tak sa ich pokúsi presadiť cez poslancov.
O zmenách chce diskutovať aj s HZDS. Podľa ústrednej tajomníčky Zdenky Kramplovej dôležitú novelu určite čaká aj politická diskusia. Kramplová nechcela hovoriť konkrétne, čo hnutie žiada, odvolala sa na to, že nepozná definitívnu verziu návrhu ministerstva.
Predsedovi parlamentného výboru pre vzdelanie Ferdinandovi Devínskemu z SDKÚ sa tiež nepáči, že členovia výboru nepoznajú výsledný návrh, hoci ministerstvo im má materiály posielať. V parlamente očakáva o novele diskusiu. Do nej sa zrejme zapojí aj bývalý minister školstva Martin Fronc z KDH, ktorý si chce ešte počkať na návrh, ktorý príde do parlamentu od vlády. V pôvodnom návrhu vraj bolo toľko nedostatkov, že bude čo zlepšovať.
Viacerí rektori už ohlásili, že svoje pripomienky sa pokúsia presadiť cez poslancov. Slovenská rektorská konferencia upozornila, že treba riešiť sociálne postavenie doktorandov. Nie všetkým rektorom sa pozdávajú aj silnejšie právomoci pre školské rady na úkor akademických senátov. Súkromné školy boli zase proti tomu, aby museli mať rovnaké akademické orgány ako verejné školy.
Mikolaj oznámil, že trvá na tom, aby sa externé štúdium spoplatnilo, pri viacerých iných návrhoch však poľavil. Pôvodne chcel, aby na vznik verejných škôl stačil súhlas vlády a nie parlamentu. Pôvodne tiež navrhoval, aby sa opäť uznávali tituly z komunistických vojenských a politických škôl. Rovnako upustil aj od delenia škôl len na dva druhy - univerzitné a ostatné. Delenie ovplyvňuje, ako sú školy financované.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.