takmer zmiznú z verejných priestorov. Nebudú sa dať kúpiť v potravinách, fajčiť sa nebude môcť v obchodných domoch, cigaretové automaty skončia úplne a krabičky možno „vyzdobia" odpudivé zábery chorých fajčiarov.
Proti niektorým navrhovaným zmenám sa už ozvali majitelia a prevádzkovatelia reštaurácií. Najväčší distribútor tabakových výrobkov Philip Morris Slovakia zatiaľ vyčkáva, v akej podobe sa dokument dostane na oficiálne pripomienkové konanie. Úrad verejného zdravotníctva by chcel, aby nové pravidlá platili od januára budúceho roka.
Róbert Ochaba z Centra kontroly tabaku Úradu verejného zdravotníctva si uvedomuje, že nefajčiari ešte nemôžu oslavovať. „Z minulosti máme skúsenosti, že parlament pod vplyvom lobingu zo strany majiteľov a prevádzkovateľov už podobnú úpravu odmietol," hovorí.
Nefajčiarov by zrejme najviac potešil zákaz fajčenia v reštauráciách s plochou väčšou ako 50 metrov štvorcových, v prípade ak nemajú pre fajčiarov stavebne oddelenú časť. Nefajčiarska miestnosť nesmie byť menšia a nemôže sa do nej vchádzať cez fajčiarsku miestnosť. Prevádzky, ktoré podmienky do septembra 2009 nesplnia, zavrú.
Zákaz fajčenia bude platiť aj v obchodných domoch. „Ak ubudne miest, kde sú cigarety na očiach, ubudne snáď aj fajčiarov najmä medzi mládežou," sľubuje si od opatrení predseda občianskeho združenia Stop fajčeniu Peter Šťastný.
Zväz hotelov a reštaurácií s obmedzieniami nesúhlasí. Podľa Pavla Kašubu nariadenie výrazne postihne najmä malé vidiecke pohostinstvá. Obmedzenie by sa podľa neho malo týkať iba prevádzok s plochou väčšou ako 200 metrov štvorcových. „Lepšie riešenie ako takéto kategorizovanie by priniesol úplný zákaz fajčenia počas podávania stravy."
Fajčiarov majú odradiť aj varovné označenia na cigaretových krabičkách. Môže sa na nich objaviť niektorá zo 42 sugestívných fotografií odporúčaných v rozhodnutí Európskej komisie. Výstrahou majú byť ľudia trpiaci vážnymi ochoreniami spôsobenými fajčením. Na dvoch obrázkoch sú dokonca mŕtvi.
Schválenie kombinovaných varovných označení sa nemusí do konečnej podoby návrhu podľa Ochabu dostať. Rozhodnutie Európskej komisie o používaní výstražných fotografií nie je pre členské štáty záväzné. V Európskej únii ich používa len Belgicko. Aj to začalo ešte pred schválením rozhodnutia komisie, takže má vlastné pravidlá. Podobné fotografie používa ešte Kanada a Nový Zéland.
Fajčiarske obmedzenia v EÚ:
Írsko - Úplný zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch od marca 2004.
Švédsko - Fajčenie je zakázané v zariadeniach, kde sa podávajú jedlá a nápoje, okrem špeciálnych fajčiarskych miestností, kde sa nesmie konzumovať.
Španielsko - Fajčenie je zakázané v zariadeniach, kde sa podáva a predáva jedlo. Bary a reštaurácie nad 100 m2 môžu mať fajčiarsky priestor, ktorý nesmie zaberať viac než 30 percent z celkovej plochy zariadenia, musia byt fyzicky oddelené a zabezpečené ventiláciou.
Portugalsko - Zákaz fajčenia okrem vyhradených nefajčiarskych miest do 100 m2 so zabezpečenou ventiláciou. Zariadenia nad 100 m2 sa môžu rozhodnúť, či zriadia nefajčiarsku časť alebo ostanú nefajčiarske.
Maďarsko - Fajčenie v baroch a reštauráciách je dovolené iba v oddelených častiach s ventiláciou.
Taliansko - Fajčenie je zakázané okrem oddelených priestorov pre fajčiarov s ventiláciou a zariadením na výmenu vzduchu. Časť pre fajčiarov môže zaberať maximálne 50 percent plochy zo zariadenia. Ventilácia podlieha každoročne kontrole a certifikácii.
Dánsko - Fajčenie možné iba vo vyhradených priestoroch. V prevádzkach do 100 m2 sa prevádzkovateľ môže rozhodnúť, či zakáže fajčenie úplne, alebo ho povolí na vyhradených miestach.
Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva.
Autor: mp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.