Symbolickú pásku prestrihli spoločne krátko po siedmej hodine večer prezident SR Ivan Gašparovič, minister kultúry Marek Maďarič a predseda parlamentu Pavol Paška. Hlavný vchod do nového domova Činohry, Opery a Baletu SND odhalili za zvukov skladby Richarda Straussa Tak vravel Zarathustra. Slávnostného otvorenia sa zúčastnili známe osobnosti kultúry, ale aj predstavitelia súčasnej i minulej vlády.
Na strihanie pásky pred divadlom sa okrem 900 pozvaných hostí prišlo pozrieť len niekoľko desiatok ľudí. Režisér Peter Mikulík mal pocit, že divadlo malo byť otvorené pre divákov už od rána, aby to nebolo len "pre pánov".
V úvodnom príhovore riaditeľka SND Silvia Hroncová poďakovala bývalým i súčasným ministrom kultúry a financií, zamestnancom divadla, kultúrnej verejnosti a občianskym iniciatívam. "Želám si, aby sa SND stalo dôstojným domovom všetkých divadelníkov na Slovensku. Želám si, aby toto divadlo milovali diváci, aby k nám chodili, aby sa tu dobre cítili," povedala riaditeľka. Poprosila tiež, aby sa od sobotňajšieho otvorenia prestalo v súvislosti so sídlom SND používať slovo novostavba, respektíve stavba, ale aby sa o ňom hovorilo ako o Slovenskom národnom divadle. "Vraví sa, že úspech má mnoho rodičov, neúspech ani jedného. Dnes slávime úspech a budem rada, ak sa k nemu prihlásia všetci milovníci divadla," uviedla.
"SND je dar štátu svojmu národu, čo znamená, že dar občanom samým sebe," povedal prezident.
O prepojení Slovákov s národným divadlom hovoril minister. Podľa neho bolo jasným prejavom potreby novostavby, keď sa občania postavili proti jej predaju v čase, keď ešte nebola dokončená.
Po dlhom čase sa po chorobe na verejnosti ukázal i Vladimír Mečiar.
"Aj by som bola dojatá, keby tu nebolo toľko čudných ľudí," povedala ešte počas príchodu herečka Zuzana Fialová.
Súčasťou otvorenia bol aj galavečer v Opernej sále, počas ktorého na jednoduchom pódiu s bielou lipou, symbolom SND, vystúpili viacerí slovenskí umelci so známymi opernými áriami. Rovnako ako v prípade otvorenia historickej budovy SND 1. marca 1920 ako prvá zaznela predohra k opere Bedřicha Smetanu Hubička v podaní Orchestra Opery SND.
Nechýbali také operné hviezdy ako Gabriela Beňačková, Jolana Fogašová, Katarína Polakovičová, Sergej Larin, Martin Babjak, Eva Jenisová, Dalibor Jenis, Sergej Kopčák, Peter Dvorský, Peter Mikuláš, Adriana Kohútková, Adriana Kučerová, Ľudovít Ludha, Ľubica Rybárska, Eva Urbanová a Michal Lehotský. Spoluúčinkovali zbor a orchester Opery SND pod vedením zbormajsterky Nade Rakovej a dirigenta Rastislava Štúra.
V úlohe moderátorov sa predstavili herci Diana Mórová a Richard Stanke, ktorí počas večera oboznamovali prítomných i divákov a poslucháčov živého televízneho prenosu Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu s históriou SND. Na druhom programe STV koncert zaujal najmä Bratislavčanov, u ktorých s podielom vyše 22 percent zvíťazil nad ostatnými sobotnými programami. Celkovo si ho však pozrelo len 3,6 percenta ľudí na Slovensku, 10 percent z tých, čo sledovali televíziu.
Slávnostné otvorenie divadla pokračovalo včera. Prvou inscenáciou, ktorá naplnila publikum na novej scéne Činohry SND, je Tančiareň v réžii Martina Hubu. V jednej z postáv sa predstavil i Ladislav Chudík.
Divadlo mala v sobotu pôvodne otvárať obnovená premiéra slovenskej národnej opery Eugena Suchoňa Krútňava v réžii Juraja Jakubiska v novom hudobnom naštudovaní Ondreja Lenárda. Milánske Teatro alla Scala však neuvoľnilo zo skúšok tenoristu Miroslava Dvorského, predstaviteľa titulnej roly Ondreja. Preto muselo dôjsť k zmene termínu uvedenia tejto opery. SND jej premiéru stanovilo na 20. mája.
Slovenské národné divadlo sa na ľavom brehu Dunaja začalo stavať v apríli 1986. Pôvodne malo stáť 874 miliónov korún, náklady však finálne dôsledkom predĺženia prác o pätnásť rokov narástli na zhruba päť miliárd korún.
V novostavbe sa nachádzajú tri scény - Činohra SND, Opera a Balet SND a Štúdio SND. Budova dokáže vo všetkých svojich sálach poňať naraz 1 700 návštevníkov.
Vilmu Jamnickú teší, že sa dočkala
(TASR/SITA/zu)
Z novej budovy má radosť mnoho členov Činohry i Opery SND, ktorí sa prišli pozrieť aj na jej otvorenie.
Herečka Zuzana Kocúriková po troch týždňoch skúšania nového predstavenia hry Karla Čapka R.U.R. porovnáva nové priestory so starými. "Je to oveľa väčšie. Teda do hĺbky je javisko o málo menšie, ale je oveľa širšie. A hľadisko je arénovité, takže pre divákov v poslednom rade úplne hore budeme zrejme oveľa menší ako v našom starom divadle. Možno budeme musieť trochu zmeniť aj štýl hrania," zamýšľa sa herečka. Verí však, že v novej budove sa rýchlo "zabýva". "Keď sme mali posledné predstavenie v Divadle P. O. Hviezdoslava, tak sme do veľkej škatule zavreli ducha starého divadla, smiech a potlesk, a tu to teraz
vypustíme," plánuje Kocúriková.
Nemenej dôležitou zmenou je sťahovanie i pre členov Opery SND. Sólista František Ďuriač vníma otvorenie novej budovy s veľkým očakávaním. Porovnávanie podľa neho nie je na mieste. "Keby niekto postavil napodobeninu starého divadla, bolo by to považované za gýč. Veď vo svete sa bežne takéto moderné divadlá stavajú. Dúfam, že sa sem ľudia naučia chodiť a my urobíme všetko pre to, aby odchádzali spokojní," povedal Ďuriač.
Herečka Mária Kráľovičová mala v sobotu obzvlášť veľkú radosť. "Konečne tu budem hrať. Ja som si myslela, že tu už nebudem ani ako divák. Som veľmi šťastná, je to historická chvíľa," povedala.
Nadšenie neskrývala ani herečka a astrologička Vilma Jamnická. "Samo osebe je nádherné, výškové, plné zrkadiel. Teším sa, že ako storočná môžem ešte vstúpiť do tejto budovy a že tá budova stojí dnes celá, nedarovaná, nepredaná, naša," povedala pre TASR.
"Ako keby som sa z mŕtvych vzkriesil," povedal dojatý Ladislav Chudík. Pripustil, že piatková generálka Tančiarne ho dosť vyčerpala a že bude mať v nedeľu trému. "Teraz sa hrám, že som zdravý," smial sa. Hovorí, že na počiatku sa do diskusií o SND neplietol. "Myslel som si, že sa toho aj tak nedožijem."
Divadlo Chudík otváral už tretí raz v živote. V roku 1946 hral Petruccia v Skrotení zlej ženy, ktoré bolo prvou incenáciou Novej scény Národného divadla. V roku 1955 v prvom predstavení v Divadle P. O. Hviezdoslava hral proroka Jochanana v Hviezdoslavovej dráme Herodes a Herodias.
Štefan Kvietik mal veľkolepý pocit, hoci ho neláka ešte si v novej budove zahrať. "Nebolo mi jedno, že z toho malo byť biznis centrum."
Divadlo príjemne prekvapilo aj nového riaditeľa pražského Národného divadla Ondřeja Černého. Pripustil, že v Česku sa ani veľmi nevie, že Slovensko otvára nové národné.
Autor: TASR/SITA/zu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.