niektoré formy korupcie „výnimky". Minister sa týmto spôsobom bránil v piatok počas parlamentnej diskusie o jeho odvolaní z funkcie.
Veľvyslanectvo USA na Slovensku však Jahnátkove slová odmietlo. „V Spojených štátoch platí zákon o korupčných praktikách v zahraničí, ktorý zakazuje, aby občan alebo firma platili zahraničnému štátnemu predstaviteľovi za to, že dostanú zákazku," povedal nám hovorca ambasády Keith Hughes.
Exminister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH) hovorí, že „Jahnátek je opäť úplne vedľa". Podľa neho totiž americká legislatíva umožňuje len rôzne formy expresných príplatkov v správnom či súdnom konaní. „Všetko však musí byť zdokladované," tvrdí Lipšic.
Podľa Emílie Sičákovej-Beblavej z Transparency International síce americké zákony pripúšťajú možnosť poskytnutia úplatku v zahraničí, „no nie v takom kontexte, o akom hovorí minister Jahnátek. Ide o veľmi špecifické prípady, kedy je vysoké riziko ohrozenia života".
Podľa Sičákovej môže nastať situácia, že dotyčný nechce byť napríklad v Nigérii, kde je vysoké riziko nákazy AIDS, očkovaný rovnakou ihlou, ako 100 ľudí pred ním. Priplatí si teda za vakcínu, doma to však musí dodatočne nahlásiť.
„Len vtedy nebude stíhaný. Podplácanie za účelom biznisu však nie je ohrozením života," povedala Sičáková o najnovších výrokoch ministra Jahnátka. Ten napokon vo funkcii zostal, opozícia nemala dosť hlasov na jeho odvolanie.
Autor: vag,tom
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.