jeden z hlasných kritikov Kremľa, niekdajší svetový šampión v šachu Garri Kasparov (na snímke). Podľa jeho slov pre včerajšie vydanie denníka Kommersant sú pouličné protesty posledným, ešte legislatívou povoleným prostriedkom nátlaku na štátnu moc. Kasparov sa domnieva, že opozícia by svoje akcie mala organizovať efektívnejšie a dostať do ulíc viac kriticky orientovaných občanov. Šachový medzinárodný veľmajster sa počas víkendu na 10 hodín ocitol v cele predbežného zadržania, podobne ako celkove okolo 350 ďalších účastníkov protestných akcií. Obete policajného násilia sa mienia brániť, ako už oznámili, súdnou cestou.
Generálny prokurátor Ruskej federácie Jurij Čajka medzičasom informoval, že mu nie sú známe žiadne nezákonné akcie ochrancov poriadku. "Podľa informácií, ktoré mám k dispozícii, prebiehalo všetko bez porušenia zákonnosti," podčiarkol. Aj hovorca moskovskej polície konštatoval, že príslušníci bezpečnostných zložiek konali primerane a v rámci zákonných možností.
Európska komisia vyjadrila včera obavy v súvislosti s postupom ruských bezpečnostných síl voči účastníkom víkendových demonštrácií v oboch veľkomestách. "Sloboda prejavu a sloboda zhromažďovania sú veľmi dôležité hodnoty, ku ktorým sa Rusko ako člen medzinárodných organizácií zaviazalo," uviedla jedna z hovorkýň EK, podľa ktorej je rešpektovanie týchto princípov pre Moskvu dôležité práve v predvolebnom období.
Za znepokojujúcu označil formu použitého násilia v tejto súvislosti aj Thomas Steg, hovorca spolkovej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá je v súčasnosti predstaviteľkou úradujúcej predsedníckej krajiny EÚ. Osobitne zdôraznil neakceptovateľnosť útokov na zamestnancov médií pri plnení si ich pracovných povinností.
Ruský generálny prokurátor opäť požiadal britské úrady o odňatie azylu a vydanie miliardára Borisa Berezovského. Informovali o tom včera ruské tlačové agentúry. Prokurátor Jurij Čajka poslal britskému ministerstvu vnútra novú žiadosť kvôli nedávnej výzve Berezovského na násilnú zmenu vládnej moci v Rusku.
V interview zverejnenom v piatok v novinách Guardian Berezovskij uviedol, že zmeny na ruskej politickej scéne možno dosiahnuť iba násilím. Podľa vlastných slov je v kontakte s ľuďmi z Kremľa, ktorí podporujú jeho víziu. Magnát, žijúci v britskom exile, neskôr vydal vyhlásenie, v ktorom "objasnil" svoje predošlé slová. Uviedol, že "neobhajuje ani nepodporuje násilie". Súčasne ale konštatoval, že za Putinovej vlády riadne voľby nie sú spôsobom, ktorým by sa dali v Rusku uskutočniť demokratické zmeny.
Londýnska metropolitná polícia v piatok začala skúmať, či Berezovský svojimi vyhláseniami neporušil britské zákony. Jeho vyjadrenia monitoruje aj britské ministerstvo zahraničných vecí. Britská vláda udelila Berezovskému štatút utečenca v roku 2003 a odmietla žiadosť ruských úradov o jeho vydanie. Berezovskij riadil svojho času ropné, automobilové a mediálne impérium. V chaotických a netransparentných 90. rokoch minulého storočia sa stal jedným z najbohatších ruských oligarchov.
Čajka včera uviedol, že jeho úrad zavŕšil vyšetrovanie Berezovského údajnej sprenevery stoviek miliónov dolárov leteckej spoločnosti Aeroflot. Berezovskij označuje tent
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.