Politické hnutie radikálneho šiitskeho klerika Muktadu as
Iniciatíva radikálov by mohla zvýšiť napätie v rámci značne rozdrobenej vlády národnej jednoty, aj keď nie je pravdepodobné, že by mohla spôsobiť pád kabinetu šiitskeho premiéra Núrího al-Malíkího. Populistické hnutie Muktadu as-Sadra, podporované predovšetkým chudobnými šiitmi, malo vo vláde premiéra al-Malíkího šesť ministrov a v parlamente disponuje štvrtinou mandátov vládnucej Šiitskej aliancie. Stiahnutie ministrov radikálneho hnutia je reakciou na to, že v rámci ofenzívy americkej a irackej armády zadržali v Bagdade aj vysokopostavených členov Sadrovej Mahdího armády a že iracký premiér Núrí al-Malíkí nepodporil požiadavky na vypracovanie harmonogramu odchodu jednotiek USA z Iraku.
Al-Malíkí nedávno povedal, že nevidí potrebu stanovenia časového plánu a že jeho vláda pracuje na zlepšení bezpečnosti v Iraku tak, aby Američania mohli odísť čo najskôr.
Najmenej 13 irackých vojakov včera zahynulo pri útoku povstalcov na vojenské stanovište neďaleko severoirackého mesta Mosul. Ďalší štyria vojaci utrpeli zranenia. Mosul je prevažne sunnitské mesto a nachádza sa vo vzdialenosti 360 kilometrov severozápadne od Bagdadu. Ešte predtým prišli o život - zrejme pri streľbe do vlastných radov - traja policajti v meste Ramádí, bašte povstalcov západne od Bagdadu. Americké pozemné jednotky sa počas zásahu v Ramádí stali terčom paľby z malých ručných zbraní a vzápätí streľbu opätovali. Troch mužov, zabitých pri prestrelke, neskôr identifikovali ako policajtov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.