tretej popoludní, vrtuľníky začali hasiť na druhý deň ráno.
Podľa viceprezidenta Hasičského a záchranného zboru Jozefa Prosňáka problém nie je v nedostatku alebo v nedostupnosti vrtuľníkov. Jednoducho potme sa v horách hasiť nedá.
Oficiálna požiadavka na nasadenie vrtuľníkov prišla okolo piatej popoludní. Hodinu by trvalo privezenie posádky a príprava vrtuľníka a ďalšiu hodinu prílet do oblasti. "V tom čase zapadá slnko, takže posádky by nemohli zasahovať."
Dôležité je preto rozmiestnenie vrtuľníkov a záchranárskej techniky. Kritické situácie vznikali v poslednom čase na strednom Slovensku a vo Vysokých Tatrách. Ak by vrtuľník schopný hasiť bol na letisku Sliač, mohol vzlietnuť už v nedeľu. Stroj ministerstva vnútra bol v Bratislave, vojenské vrtuľníky majú základňu v Prešove, súkromný stroj je v Poprade. Hodina prenájmu stojí 50 až 60tisíc korún.
"Do dvochtroch týždňov by mal byť záchranársky vrtuľník Mi-17 v Sliači schopný zasahovať," reagoval na našu otázku Prosňák.
V tme nehasia
Vrtuľníky za tmy v horskom teréne nemôžu lietať, lebo posádka nemôže používať nočné videnie. To pri požiari skresľuje odhad výšky (spôsobuje to horúci vzduch) a vrtuľníky by z bezpečnostných dôvodov museli lietať privysoko. Prúdenie vzduchu by vodu odnieslo inde ako treba.
Nočné videnie by sa podľa Prosňáka dalo použiť iba v rovnom teréne. "Na Záhorí, kde nie sú iné prekážky. V kopcovitom teréne sa nočné hasenie nerobí. Ani jeden hektár lesa nestojí za ľudský život alebo za pád vrtuľníka."
Pomocou vrtuľníkov nehasia v noci ani v Česku. Hovorca hasičského záchranného zboru Petr Kopáček potvrdil, že dôvodom je bezpečnosť posádky.
Nová technika
Slovenskí hasiči môžu nasadiť na hasenie požiarov päť vrtuľníkov, ktoré sú schopné naraz spustiť zo vzduchu približne desaťtisíc litrov vody. Prosňák tvrdí, že letecká sila je dostatočná. V prípade potreby môžeme privolať aj ďalšie vrtuľníky zo zahraničia.
Ministerstvo vnútra plánuje nakúpiť nové vrtuľníky. Určené budú na záchranné i na pátracie akcie.
Väčším problémom môže byť podľa Prosňáka počet vycvičených posádok. Ministerstvo vnútra má len dve. Hovorca ozbrojených síl Milan Vanga však hovorí, že ďalších deväť posádok má na likvidáciu požiarov vycvičených armáda a v zálohe má vždy aj ďalšie dva vrtuľníky. "Technické zabezpečenie je dostatočné," hovorí.
Hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Alena Bučeková povedala, že požiarnici pripravujú aj nákup špeciálnej techniky na zásahy v nedostupných lesných porastoch.
Autor: dv&mp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.