protiústavné.
Valentovičovi by mali pomôcť v orientácii nezávislí právnici, ktorých oslovil.
Rezort navrhuje len verejné poisťovne pre poistencov štátu a zákaz zisku pre súkromné zdravotné poisťovne. "Pokiaľ sa v mojej nezávislej analýze ukáže, že je tam možnosť nejakých pochybení, som pripravený riešiť tieto problémy tak, aby sme ich odstránili," povedal Valentovič.
Neakceptuje analýzu poisťovní
Minister ešte v nedeľu v relácii televízie Joj povedal, že oslovil nezávislých právnikov, ktorí sa majú k ústavnosti predložených zákonov vyjadriť. Podľa Valentoviča ide aj o právnikov z právnickej fakulty a Ústavného súdu. Ich mená však včera odmietol zverejniť, no povedal, že bude rešpektovať ich názor. Rezort má podľa neho už pripravené aj záložné riešenie. "Možno zmeníme formu núteného prepoistenia," povedal.
Valentovič včera odmietol stanovisko ústavného právnika Radoslava Procházku. Ten tvrdí, že Valentovičove návrhy obsahujú protiústavné ustanovenia a sú aj v rozpore s európskou legislatívou. Stanovisko Procházku si dalo vypracovať Združenie zdravotných poisťovní. "Analýzu združenia nepokladám za takú, ktorá by mala riadiť moje ďalšie kroky," povedal minister Valentovič.
Výhrady mal rezort financií aj Protimonopolný úrad
Rokovanie o návrhoch noviel zdravotníckych zákonov Legislatívna rada vlády minulý týždeň prerušila. Dôvodom bolo to, že ministerstvo neodstránilo zásadné pripomienky Generálnej prokuratúry a ministerstiev financií, spravodlivosti a práce. Ministerstvo financií aj Protimonopolný úrad upozornili na možné medzinárodné žaloby zo strán súkromných poisťovní a rozpor s ústavou.
Podľa výkonného riaditeľa Združenia zdravotných poisťovní Eduarda Kováča minister zaradil spiatočku, keď sa obracia na právnikov. "My si tiež myslíme, že by to mal nechať na právnikov a urobil by najlepšie, keby tie návrhy v takejto podobe stiahol," povedal Kováč.
Povinné poistenie niektorých občanov v štátnych zdravotných poisťovniach je podľa Procházku v rozpore s princípom právneho štátu a diskriminuje určité skupiny poistencov.
"Nerovnosť, ktorú navrhovaná právna úprava zakladá, sa neopiera o žiadny naliehavý dôvod verejného záujmu," uviedol Procházka v stanovisku.
Rovnako aj zákaz výplaty zisku zdravotných poisťovní cez dividendy je podľa neho v rozpore s princípom právneho štátu, ústavného práva na podnikanie a práva vlastniť majetok. "Obidve opatrenia môžu mať za následok porušenie dvojstranných medzinárodných zmlúv o podpore a ochrane investícií," myslí si Procházka.
Zatiaľ svoj sľub neplní
Svoj sľub, že zjednoduší nepopulárne ročné zúčtovanie zdravotného poistného, vláda tento rok nenaplní. Opäť bude treba do konca júna vyplniť zložité tlačivo. Ministerstvu zdravotníctva sa nepodarilo systém zmeniť, hoci vláda si to dala ako záväzok do programu.
Ministerstvo pod vedením Ivana Valentoviča (na snímke) zo Smeru nestihlo včas pripraviť zmenu zákona a potrebnú vyhlášku. "Legislatívny proces sa naťahoval, a preto ministerstvo nedokázalo prijať zmenu," povedala hovorkyňa ministerstva Silvia Balázsiková. Novela o zdravotnom poistení sa dostane do parlamentu až v máji, vláda teda svoj sľub posúva o rok.
Opozícia: Času bolo dosť
Zúčtovanie zaviedla bývalá vláda, dnes ho z opozičnej pozície jej strany tiež kritizujú. Viliam Novotný z SDKÚ priznáva, že ho treba zmeniť. Valentovič mal podľa neho na úpravu dosť času. "Kritika bola vehmentná, sľuby sa napĺňajú už pomalšie," tvrdí.
Vládnym stranám pripomenul, že ročné zúčtovanie kritizovali už pred voľbami, a pôvodne ho chceli úplne zrušiť.
"Zistili však, že takýmto spôsobom sa môžu dostať k slušnému balíku peňazí," hovorí poslankyňa SMK Klára Sárközy. Vďaka zúčtovaniu totiž pribudlo do systému verejného zdravotného poistenia takmer 1,4 miliardy korún, a to je vraj dôvod, prečo s ním koalícia nič neurobila.
Zmena nepríde ani o rok
Spoluautor pôvodných formulárov ročného zúčtovania Jozef Mihál nesúhlasí s tým, že o rok už budú tlačivá jendoduchšie. "Tak isto, ako nikdy v živote nevysvetlíte niekomu čo je to integrál jednoduchšie, lebo to jednoduchšie nejde, tak nejde zjednodušiť ani tlačivá pri takomto systéme zdravotného poistenia."
Mihál hovorí, že by bolo treba úplne "prekopať" zákon o zdravotnom poistení. Pripúšťa, že rezort niekoľko zmien pripravuje, ale ide len o "kozmetické" úpravy, napríklad návrh, aby zúčtovanie nepodávali dôchodcovia ani študenti. "Pre nich to bude jednoduchšie. Nebudú to robiť vôbec. Ostatným však trauma ostane."
Ak by ministerstvo stihlo urobiť potrebné zmeny v zákone, a začali by platiť od januára 2008, mohlo by sa zjednodušiť aj zúčtovanie.
Menej komplikované tlačivá by teda vypĺňali ľudia až v roku 2009, a vláda by svoj sľub splnila takmer na konci funkčného obdobia.
Autor: vš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.