dosky pracovného stola alebo iného miesta, kde trávime v práci väčšinu času.
To je len jeden z príkladov, keď vláda cez nariadenie zachádzajúce do najmenších detailov pridáva zamestnávateľom nové povinnosti. A ak ich nesplnia, po kontrole im hrozia pokuty.
„Pri práci v sede je optimálne, keď má muž pracovnú rovinu 22 až 31 a žena 21 až 30 centimetrov nad sedadlom, ktoré je 40 cm nad podlahou. Plus-mínus 5 centimetrov." Toto nie je propagačný materiál firmy špecializujúcej sa na kancelársky nábytok, ale nariadenie ministerstva. Určuje aj sklon trupu či hlavy. V „neprijateľných" polohách sa nesmie odpracovať viac ako 30, v „podmienených" viac ako 160 minút z osemhodinovej zmeny.
„Na takéto sprostosti určite nie je čas a je to len ďalšie poleno pod nohy v slovenskom podnikaní," hovorí o novom nariadení zamestnávateľ, ktorý podniká v nábytkárstve. Zamestnáva osem ľudí a podľa svojich slov musí okrem konkurencie každý deň bojovať aj s rôznymi kontrolnými orgánmi.
Z nového nariadenia ministerstva zdravotníctva vyplýva, že musí spraviť opatrenia, aby predchádzal nadmernej fyzickej záťaži pri práci, či zabezpečiť hodnotenie psychickej pracovnej záťaže zamestnancov špecializovaným lekárom.
Podľa Hany Pačaiovej z katedry bezpečnosti Technickej univerzity v Košiciach práve „neskutočná podrobnosť" takýchto požiadaviek dostáva zamestnávateľov do stresu. A ironicky dodáva, že hodnotiť treba už aj psychickú záťaž pri tvorbe a plnení legislatívnych požiadaviek. Výsledky by podľa nej boli hneď zrejmé.
Mnoho podrobných vládnych nariadení pribudlo aj v súvislosti s naším členstvom v Európskej únii. Pačaiová tvrdí, že problémy sú aj s tým, že nie všetky nariadenia platné v únii prekladali odborníci.
Od minulého júla napríklad platí, že najneskôr po štyroch hodinách nepretržitej práce s počítačom musí zamestnávateľ zabezpečiť jej pravidelné prerušenie, čiže pracujúcemu dopriať oddych alebo ho zaneprázdniť niečím iným. Úrady verejného zdravotníctva to kontrolujú. Na pracoviskách, kde sú aj osobné počítače, predvlani spravili 468 previerok. Vtedy sa zameriavali napríklad na to, či majú zamestnanci vhodné monitory.
V minuloročnom prieskume, ktorý pre Trend Analyses urobila agentúra Focus, niektorí menší i strední podnikatelia odpovedali, že sledovať všetky nariadenia je časovo neúnosné. Spoliehajú sa, že o dôležitých zmenách sa dozvedia z médií alebo od kolegov podnikateľov.
"Po zmene právnych predpisov sa mení aj firemná dokumentácia. Ak má zamestnávateľ za pol roka prerobiť celú dokumentáciu, naplánovať školenia zamestnancov, vyškoliť ich, môže zabudnúť na pojem zvyšovanie produktivity práce," myslí si Pačajová.
Takmer polovica podnikateľov si podľa prieskumu myslí, že niektoré zmeny sú neuskutočniteľné.
Autor: jč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.