Korzár logo Korzár

Hračky a hry prežili tisícročia

V umelecko-historickom múzeu vo Viedni sa od niektorých obrazov neviete odtrhnúť a pri každej návšteve sa k nim vraciate. Mňa mimoriadne zaujal obraz

Pietra Bruegela staršieho, ktorý namaľoval v roku 1560 nie na plátno, ale na dubovú dosku o rozmeroch 118 x 161 cm a nazval ho Detské hry. Je zaujímavý práve touto témou, keď človek 21. storočia ako keby sa preniesol o vyše štyristo rokov do minulosti a čakal, kým sa jeho dieťa pohrá a pôjde s ním domov. Kým sa pohojdá na drevenom sude, poprekrúca na preliezke, pripomínajúcej hladinu, pobehá si s kolesom, ktoré poháňa krátkou palicou, čo najdlhšie vydrží sedieť obkročmo na drevenej ohrade a ešte sa pohrá s loptami a hračkami.

Na obrazoch Pietra Bruegela st. sa často objavujú hry a hračky v najrôznejších podobách. Obraz Detské hry je priamo dokumentom o histórii hračiek, pretože je na ňom znázornená väčšina detských hier vtedajšej doby. Je na ňom vyše osemdesiat scén a viac než 240 (!) postáv. Takže kým si aspoň malú časť z nich prezriete, nestačí vám na to jedna hodina. Tento obraz, ktorým našla detská hra svoje miesto v umení, je stále zaujímavý pre študentov viedenských výtvarných škôl, ktorí pred ním prestoja celé hodiny a skicujú si jednotlivé úžasne dynamické scény na papier. Cítite z nich, že deti 16. storočia sa pomocou hier a hračiek, ktoré mali vtedy k dispozícii, odreagovávali, oddychovali, uplatňovali svoju šikovnosť a fantáziu. Hry a hračky boli súčasťou života detí odjakživa.

Jojo ako hračka aj zbraň

Hračky mali deti starých Egypťanov, Sumerov, najviac ich mali azda v Oriente, najmä v Číne. Z nášho praveku sa zachovali časti hrkálok, loptičiek či guľôčok. Mnoho hračiek sa našlo v gréckych detských hroboch - hrkálky, bábiky, hojdačky. O hre s loptou píše aj Homér, keď Odysseus videl na jednom gréckom ostrove princeznú Nausiku, ako sa hrá so slúžkami. Na gréckych vázach z obdobia asi 500 rokov pred n. l. je vyobrazené "jojo" z hliny. Bolo veľmi obľúbené aj u dospelých, tak isto ako v Číne, ktorá je jeho vlasťou a odkiaľ sa dostalo do starého Grécka. Údajne najprv putovalo na Filipíny, kde bolo jojo pôvodne používané pri love zveri na stromoch ako zbraň. Tejto hračke dali Filipínci vo funkcii zbrane názov "vráť sa". Potom, ako keby sa na jojo v našom letopočte zabudlo. Vrátilo sa znovu do Európy a znovu cez Čínu až v 18. storočí. Bolo údajne protistresovým prostriedkom. S jojom sa hral Napoleon, keď chcel odohnať stres a s ním sa hrali aj jeho vojaci pred dôležitou bitkou. Popularita joja v priebehu tisícročí klesala a vzrastala, dokonca ako keby jojo úplne zmizlo. Niektoré generácie ho vôbec nepoznali. Koncom 20. storočia sa vrátilo do západnej Európy úplne inovované.

Vojačikovia nielen pre malých

Dievčatá sa hrali s bábikami, chlapci a ich otcovia s vojačikmi. Oboje bolo z hliny. Nálezy z gréckych vykopávok dokazujú, že bábiky vyrábali už v 7. storočí pred n. l. a v 5. storočí sa v Korinte vyrábali vo veľkom. Odtiaľ sa bábiky rozšírili najprv do Stredomoria a potom do celej Európy. Podobne sa stala remeslom aj výroba vojačikov pre malých chlapcov i dospelých. Boli v uniformách, vyzbrojení zbraňami súčasnej doby, ale i takými, aké sa používali v historicky významných bitkách, napr. ako v Tróji s miniatúrnym koníkom, v ktorého bruchu boli ukrytí vojačikovia, presne ako kedysi v naozajstnej Tróji.

Pamätáte si z dejepisu Caesarov výrok "kocky sú hodené" ("Alea iacta est"), keď prekročil Rubikon? Hra v kocky bola vtedy veľmi obľúbená všetkými vrstvami obyvateľov. Hrali ju cisári, vojvodcovia, filozofi, vojaci - u nich bola najobľúbenejšou zábavou. Cisár Nero bol fanatik a vydržal hrať nepretržite celé hodiny, takisto cisár Caligula, ktorý navyše bol schopný použiť hocijaký podvod, len aby vyhral.

Stredoveké novinky

Drevené koníky boli trvalkou medzi hračkami a vždy sa menili s dobou. Drevené koníky pochádzajú z Orientu a objavujú sa začiatkom nášho letopočtu. Od siedmeho storočia n. l. je známe švihadlo. Stredovekou novinkou medzi hrami detí bolo napodobňovanie rytierov, jazdiacich na koni. Deti sa hrali tak, že malého dreveného koníka mali pripevneného na krátkej tyči. Prvý takýto koník vznikol v 14. storočí. V 15. storočí sa zmieňuje o tejto hre Erasmus Rotterdamský v svojom diele Chvála bláznovstva.

Od 16. storočia sa začínajú hračky vyrábať už vo veľkom, napr. v Nemecku aj na export. Nemci sa špecializovali na drevené hračky pre domáci i zahraničný trh a neboli to iba koníky, ale širší sortiment zvieratiek, vozíkov, postavičiek. Strediskom hračkárskej výroby sa stáva Norimberk, kde sa okolo roku 1730 začínajú vyrábať povestní cínoví vojačikovia. To, čo je snom aj súčasných dievčatiek - domy pre bábiky - bolo túžbou detí zo šľachtických a bohatých meštianskych rodín a nielen dievčatiek v 17. storočí, ale aj mladých neviest, ktoré si ich priali ako svadobný dar.

Moderné hračky

Priemyselná revolúcia priniesla aj revolúciu vo výrobe hračiek, na tú dobu moderných. Z technických vynálezov sa inšpirujú súbežne ako vznikajú a začínajú sa objavovať miniatúrne detské vláčiky, spočiatku drevené, na konci 18. storočia elektrické. Po objavení sa prvých áut a v roku 1903 prvého lietadla sa vyrábajú aj ich kópie v malom, vláčiky, koľajnice, železničné stanice, krajinky s vegetáciou.

Nemali by sme zabudnúť na najobľúbenejšiu hračku, ktorá si získala azda celý svet. Je to plyšový medvedík. V roku 1903 americký prezident Roosevelt mu dal meno Teddy, čo bola skratka jeho krstného mena Theodore. Čo tomu predchádzalo? Morisa Michtoma inšpirovala kresba karikaturistu Berymana v novinách Washington Post znázorňujúca, ako vášnivý lovec medveďov Theodore Roosevelt odmieta s rozhorčením zastreliť malé čierne medvieďa. Stalo sa to počas prezidentovej návštevy v južných štátoch USA v roku 1902. Michtom potom požiadal svoju manželku, aby ušila plyšových medvedíkov a tie vystavil vedľa Berrymanovej karikatúry vo výklade svojho obchodu v Brooklyne. Vyvolali taký obrovský záujem, že sa Michtomovci rozhodli pre ich výrobu na predaj. Najprv však požiadali prezidenta Roosevelta, aby sa stal jeho krstným otcom. Neodmietol a tak vznikol medvedík Teddy.

A potom pribúdali technicky premyslené hračky a hry. Nebudeme spomínať barbíny, Rubikovu kocku, rôzne stavebnice. Azda niekoľko zaujímavostí:

- História LEGO sa začala v roku 1932, keď Dán Kirk Christiansen začal vyrábať drevené hračky a o dva roky vymyslel pre svoju firmu názov LEGO. Je to kombinácia dvoch dánskych slov Leg Godt, čo znamená "hraj sa dobre". Od roku 1960 sa firma špecializuje len na výrobu svojich stavebníc a má v nich svetový primát.

- Šachy pochádzajú z Indie, a budete sa čudovať, z Indie je aj "Človeče, nehnevaj sa". Halmu, slávne Monopoly vymyslel r. 1920 nezamestnaný inžinier Charles B. Darrow.

Z uvedeného vyplýva, že hračky a hry prežili tisícročia a ešte prežijú ďalšie roky, kým tu bude človek.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 580
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 049
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 825
  5. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 592
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 591
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 087
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 155
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 172
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 491
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 217
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 416
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 551
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 475
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 172
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 491
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 217
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 416
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 551
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 475
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu