Korzár logo Korzár

Hračky a hry prežili tisícročia

V umelecko-historickom múzeu vo Viedni sa od niektorých obrazov neviete odtrhnúť a pri každej návšteve sa k nim vraciate. Mňa mimoriadne zaujal obraz

Pietra Bruegela staršieho, ktorý namaľoval v roku 1560 nie na plátno, ale na dubovú dosku o rozmeroch 118 x 161 cm a nazval ho Detské hry. Je zaujímavý práve touto témou, keď človek 21. storočia ako keby sa preniesol o vyše štyristo rokov do minulosti a čakal, kým sa jeho dieťa pohrá a pôjde s ním domov. Kým sa pohojdá na drevenom sude, poprekrúca na preliezke, pripomínajúcej hladinu, pobehá si s kolesom, ktoré poháňa krátkou palicou, čo najdlhšie vydrží sedieť obkročmo na drevenej ohrade a ešte sa pohrá s loptami a hračkami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na obrazoch Pietra Bruegela st. sa často objavujú hry a hračky v najrôznejších podobách. Obraz Detské hry je priamo dokumentom o histórii hračiek, pretože je na ňom znázornená väčšina detských hier vtedajšej doby. Je na ňom vyše osemdesiat scén a viac než 240 (!) postáv. Takže kým si aspoň malú časť z nich prezriete, nestačí vám na to jedna hodina. Tento obraz, ktorým našla detská hra svoje miesto v umení, je stále zaujímavý pre študentov viedenských výtvarných škôl, ktorí pred ním prestoja celé hodiny a skicujú si jednotlivé úžasne dynamické scény na papier. Cítite z nich, že deti 16. storočia sa pomocou hier a hračiek, ktoré mali vtedy k dispozícii, odreagovávali, oddychovali, uplatňovali svoju šikovnosť a fantáziu. Hry a hračky boli súčasťou života detí odjakživa.

SkryťVypnúť reklamu

Jojo ako hračka aj zbraň

Hračky mali deti starých Egypťanov, Sumerov, najviac ich mali azda v Oriente, najmä v Číne. Z nášho praveku sa zachovali časti hrkálok, loptičiek či guľôčok. Mnoho hračiek sa našlo v gréckych detských hroboch - hrkálky, bábiky, hojdačky. O hre s loptou píše aj Homér, keď Odysseus videl na jednom gréckom ostrove princeznú Nausiku, ako sa hrá so slúžkami. Na gréckych vázach z obdobia asi 500 rokov pred n. l. je vyobrazené "jojo" z hliny. Bolo veľmi obľúbené aj u dospelých, tak isto ako v Číne, ktorá je jeho vlasťou a odkiaľ sa dostalo do starého Grécka. Údajne najprv putovalo na Filipíny, kde bolo jojo pôvodne používané pri love zveri na stromoch ako zbraň. Tejto hračke dali Filipínci vo funkcii zbrane názov "vráť sa". Potom, ako keby sa na jojo v našom letopočte zabudlo. Vrátilo sa znovu do Európy a znovu cez Čínu až v 18. storočí. Bolo údajne protistresovým prostriedkom. S jojom sa hral Napoleon, keď chcel odohnať stres a s ním sa hrali aj jeho vojaci pred dôležitou bitkou. Popularita joja v priebehu tisícročí klesala a vzrastala, dokonca ako keby jojo úplne zmizlo. Niektoré generácie ho vôbec nepoznali. Koncom 20. storočia sa vrátilo do západnej Európy úplne inovované.

SkryťVypnúť reklamu

Vojačikovia nielen pre malých

Dievčatá sa hrali s bábikami, chlapci a ich otcovia s vojačikmi. Oboje bolo z hliny. Nálezy z gréckych vykopávok dokazujú, že bábiky vyrábali už v 7. storočí pred n. l. a v 5. storočí sa v Korinte vyrábali vo veľkom. Odtiaľ sa bábiky rozšírili najprv do Stredomoria a potom do celej Európy. Podobne sa stala remeslom aj výroba vojačikov pre malých chlapcov i dospelých. Boli v uniformách, vyzbrojení zbraňami súčasnej doby, ale i takými, aké sa používali v historicky významných bitkách, napr. ako v Tróji s miniatúrnym koníkom, v ktorého bruchu boli ukrytí vojačikovia, presne ako kedysi v naozajstnej Tróji.

Pamätáte si z dejepisu Caesarov výrok "kocky sú hodené" ("Alea iacta est"), keď prekročil Rubikon? Hra v kocky bola vtedy veľmi obľúbená všetkými vrstvami obyvateľov. Hrali ju cisári, vojvodcovia, filozofi, vojaci - u nich bola najobľúbenejšou zábavou. Cisár Nero bol fanatik a vydržal hrať nepretržite celé hodiny, takisto cisár Caligula, ktorý navyše bol schopný použiť hocijaký podvod, len aby vyhral.

Stredoveké novinky

Drevené koníky boli trvalkou medzi hračkami a vždy sa menili s dobou. Drevené koníky pochádzajú z Orientu a objavujú sa začiatkom nášho letopočtu. Od siedmeho storočia n. l. je známe švihadlo. Stredovekou novinkou medzi hrami detí bolo napodobňovanie rytierov, jazdiacich na koni. Deti sa hrali tak, že malého dreveného koníka mali pripevneného na krátkej tyči. Prvý takýto koník vznikol v 14. storočí. V 15. storočí sa zmieňuje o tejto hre Erasmus Rotterdamský v svojom diele Chvála bláznovstva.

Od 16. storočia sa začínajú hračky vyrábať už vo veľkom, napr. v Nemecku aj na export. Nemci sa špecializovali na drevené hračky pre domáci i zahraničný trh a neboli to iba koníky, ale širší sortiment zvieratiek, vozíkov, postavičiek. Strediskom hračkárskej výroby sa stáva Norimberk, kde sa okolo roku 1730 začínajú vyrábať povestní cínoví vojačikovia. To, čo je snom aj súčasných dievčatiek - domy pre bábiky - bolo túžbou detí zo šľachtických a bohatých meštianskych rodín a nielen dievčatiek v 17. storočí, ale aj mladých neviest, ktoré si ich priali ako svadobný dar.

Moderné hračky

Priemyselná revolúcia priniesla aj revolúciu vo výrobe hračiek, na tú dobu moderných. Z technických vynálezov sa inšpirujú súbežne ako vznikajú a začínajú sa objavovať miniatúrne detské vláčiky, spočiatku drevené, na konci 18. storočia elektrické. Po objavení sa prvých áut a v roku 1903 prvého lietadla sa vyrábajú aj ich kópie v malom, vláčiky, koľajnice, železničné stanice, krajinky s vegetáciou.

Nemali by sme zabudnúť na najobľúbenejšiu hračku, ktorá si získala azda celý svet. Je to plyšový medvedík. V roku 1903 americký prezident Roosevelt mu dal meno Teddy, čo bola skratka jeho krstného mena Theodore. Čo tomu predchádzalo? Morisa Michtoma inšpirovala kresba karikaturistu Berymana v novinách Washington Post znázorňujúca, ako vášnivý lovec medveďov Theodore Roosevelt odmieta s rozhorčením zastreliť malé čierne medvieďa. Stalo sa to počas prezidentovej návštevy v južných štátoch USA v roku 1902. Michtom potom požiadal svoju manželku, aby ušila plyšových medvedíkov a tie vystavil vedľa Berrymanovej karikatúry vo výklade svojho obchodu v Brooklyne. Vyvolali taký obrovský záujem, že sa Michtomovci rozhodli pre ich výrobu na predaj. Najprv však požiadali prezidenta Roosevelta, aby sa stal jeho krstným otcom. Neodmietol a tak vznikol medvedík Teddy.

A potom pribúdali technicky premyslené hračky a hry. Nebudeme spomínať barbíny, Rubikovu kocku, rôzne stavebnice. Azda niekoľko zaujímavostí:

- História LEGO sa začala v roku 1932, keď Dán Kirk Christiansen začal vyrábať drevené hračky a o dva roky vymyslel pre svoju firmu názov LEGO. Je to kombinácia dvoch dánskych slov Leg Godt, čo znamená "hraj sa dobre". Od roku 1960 sa firma špecializuje len na výrobu svojich stavebníc a má v nich svetový primát.

- Šachy pochádzajú z Indie, a budete sa čudovať, z Indie je aj "Človeče, nehnevaj sa". Halmu, slávne Monopoly vymyslel r. 1920 nezamestnaný inžinier Charles B. Darrow.

Z uvedeného vyplýva, že hračky a hry prežili tisícročia a ešte prežijú ďalšie roky, kým tu bude človek.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 119
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 792
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 923
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 223
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 057
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 048
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 030
  1. Tomas Hlavaty: Slovensko. Krajina budúcnosti.
  2. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  3. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  4. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  5. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  8. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 795
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 891
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 619
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 183
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 679
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 655
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 162
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 947
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


38
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


21
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci asi nepoznajú.


2
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


3
  1. Tomas Hlavaty: Slovensko. Krajina budúcnosti.
  2. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  3. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  4. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  5. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  8. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 795
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 891
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 619
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 183
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 679
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 655
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 162
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 947
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu