posilniť právnu úpravu závislej práce a zabezpečiť ochranu zamestnancov pred neodôvodneným prepúšťaním z pracovného pomeru. Súčasne sa návrhom zákona zosúlaďuje právna úprava s právom Európskej únie (EÚ), najmä premietnutím nových zmien vyplývajúcich zo zmenených smerníc, ako aj z požiadaviek európskej súdnej praxe. Novela upravuje najmä pojem závislej práce tak, aby nedošlo k vylúčeniu zamestnanca z pracovnoprávnej ochrany, ak jeho právny vzťah nenapĺňa znaky samostatného podnikania napr. podľa živnostenského zákona. Obmedzuje reťazovité uzatváranie pracovných pomerov na dobu určitú. Zavádza nový pracovnoprávny inštitút vykonávania telepráce, pri využití moderných informačných prostriedkov, ako aj povinnosť zamestnanca uhradiť škodu zamestnávateľovi vo výške priemerného mesačného zárobku, ak počas výpovednej lehoty nezotrvá u zamestnávateľa.
Novela zároveň zavádza aj súbežné poskytnutie odstupného a plynutie výpovednej doby pri skončení pracovného pomeru výpoveďou. Upravuje pracovnú pohotovosť v súlade s európskou súdnou judikatúrou, rozsah prekážok v práci a precizovanie prekážok pri výkone verejnej funkcie a opätovne zavádza inštitút dohôd o pracovnej činnosti. Upravuje kompetenciu odborového orgánu pri zistení nedostatkov, ktoré bezprostredne ohrozujú životy a zdravie zamestnancov, a pôsobnosť odborových orgánov a zamestnaneckých rád na pracovisku.
Ak bude novela Zákonníka práce prijatá v Národnej rade (NR) SR, bude posunom nášho ZP smerom k modernému európskemu Zákonníku práce. Na tlačovej konferencii po rokovaní vlády, ktorá novelu schválila, to konštatoval premiér Robert Fico (na snímke). "Našim základným cieľom bolo poskytnúť väčšiu ochranu zamestnancom," pripomenul premiér. Vláda podľa neho vyvinula maximálne úsilie a vládna koalícia ho tiež vyvinie v parlamente, aby postavenie zamestnanca bolo podstatne silnejšie, ako bolo v čase, keď pracovnoprávne vzťahy upravoval ZP, ktorý významným spôsobom menila predchádzajúca, pravicovo orientovaná vláda.
Nakoľko rozpory zo strany zamestnávateľov, ale aj koaličných partnerov k návrhu novely Zákonníka práce (ZP) pretrvávajú, a premiér deklaroval, že vláda neprijala konečnú verziu ZP, je teraz na poslancoch v parlamente, aby využili odbornú diskusiu k ZP na nevyhnutné opravy a doplnenia vládneho návrhu. V stanovisku SDKÚ-DS to uviedla podpredsedníčka strany Iveta Radičová. Radičová pripustila, že vláda uznala argumenty a pripomienky SDKÚ-DS k Zákonníku práce (ZP) a stiahla časť pôvodných návrhov strany Smer-SD a ministerstva práce, ktoré by poškodili zamestnancov. Išlo o návrhy ako snahu obmedziť nadčasy, snahu ohroziť sezónnu prácu či skomplikovanie zamestnávania dôchodcov.
Nedokončený vládny návrh podľa SDKÚ-DS však stále obsahuje ustanovenia, ktoré poškodia záujmy niektorých zamestnancov (napríklad skomplikovanie zamestnávania učňov či zamestnancov agentúr dočasného zamestnania), či neprimerane zhoršia ich postavenie (napríklad zvýšenie zodpovednosti za škodu z 3- na 4-násobok platu a neprihliadanie na majetkové pomery zamestnanca pri vymáhaní spôsobenej škody). SDKÚ-DS zároveň využije diskusiu v parlamente na predloženie vlastných doplňujúcich návrhov, keďže - ako konštatuje - vládny návrh nevenuje dostatočnú pozornosť najnovším európskym trendom zameraným na lepšie podmienky pre pracujúcich rodičov a nové možnosti zamestnávania dlhodobo nezamestnaných. "Pripravujeme pozmeňovacie návrhy, ktoré aktívne podporia pracujúce matky s deťmi a zároveň vytvoria lepšie prostredie pre vytváranie nových pracovných miest pre ľudí dlhodobo bez práce," dodala Radičová.
Podľa Slotu rozhodne sila poslaneckých klubov
Dohodne sa koalícia na Zákonníku práce?
"Koalícia je preto koalíciou, že určite sa vždy na niečom dohodneme. Niektoré veci sú pre nás, samozrejme, neprekročiteľné. To je môj osobný názor, nie oficiálny názor SNS. Dáva sa príliš veľký priestor odborárom. Je to trošku odpudzujúce pre zahraničných investorov. Som hlboko presvedčený, že za enormný nárast ekonomika vďačí predovšetkým veľkým zahraničným investíciám."
Pripúšťate, že by ste hlasovali s HZDS alebo opozíciou proti Smeru?
"Sme dohodnutí, že čo je v programovom vyhlásení vlády, to musí byť zakomponované v Zákonníku práce. Ale čo je nad rámec, to je už vecou sily jednotlivých poslaneckých klubov. Nebudeme si zakrývať oči nad tým, že SNS je určite konzervatívnou stranou. Tým, že je konzervatívna, i keď nemám rád označovanie vpravo-vľavo, určite viac smerujeme doprava ako doľava."
Nebude Smer hlasovanie vnímať ako podraz?
"V žiadnom prípade nie. Niekoľkokrát sme o tom rozprávali aj s predsedom Smerom. Preto sú oni sociálni demokrati, a preto presadzujú taký variant. Keby sme všetci predstavovali to isté, tak sme všetci sociálni demokrati."
Koaličný konflikt pre zákonník nehrozí?
"My sme najstaršia politická strana, či to bude niekto tak vnímať alebo nevnímať, to je jeho vec. My niečo máme za sebou, máme určité presvedčenie. To, čo je v programovom vyhlásení vlády, za tým si stojíme, to nemôžeme nijako zradiť, ale všetko, čo je nad rámec, je, samozrejme, na diskusiu."
Nehrozí nejaký rozkol v koalícii?
"Myslím si, že k tomu je veľmi ďaleko."
Robert Fico je teda informovaný o tom, že SNS a HZDS môžu proti nemu hlasovať s opozíciou?
"V zásadných veciach určite vie, že nebudú nijaké problémy, a to je dôležité. To dostal jednoznačne od obidvoch ako prísľub. Tieto detaily, ktoré sa týkajú trebárs odmeňovania odborových predákov, zastavenia prevádzky z titulu, že predák si myslí, že nespĺňa bezpečnostné kritériá, to sú rozdielnosti, ktoré necháme na parlament."
A závislá práca?
"Viac-menej je dotiahnutá do nejakého konsenzu. Pevne verím, že dovtedy, kým to bude predložené v parlamente, budú ukončené diskusie medzi odborármi a zamestnávateľskými zväzmi."
Autor: mž
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.