Korzár logo Korzár

Katarína Brychtová má okolo okolo seba dostatok bútľavých vŕb, ktorým sa môže kedykoľvek vyžalovať

V divadle mala niekedy pocit, že je bábka v rukách režiséraAj keď je Katarína Brychtová vyštudovanou herečkou, sama tvrdí, že viac sa cíti byť

V divadle mala niekedy pocit, že je bábka v rukách režiséra

Aj keď je Katarína Brychtová vyštudovanou herečkou, sama tvrdí, že viac sa cíti byť moderátorkou. Dvanásť rokov robí túto prácu v rádiu, v Slovenskej televízii istú dobu moderovala rannú reláciu a už štvrtým rokom je tvárou programu Pošta pre teba. Do Košíc si našla cestu pred dvoma týždňami, kedy v Dome umenia moderovala Najmilší koncert roka združenia Úsmev ako dar. Pred tým, než sa pustila do práce, si našla čas aj na rozhovor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do Košíc prišla len "na otočku". Ráno sadla v Bratislave do auta a po koncerte sa opäť chystala vydať na cestu krížom cez Slovensko. "Veľmi rada šoférujem, je to pre mňa relax. Teraz som sa navyše tešila z krásneho počasia. Keby ma niekto za volantom pozoroval, asi by si o mne čosi pomyslel, veď ja som sa celý ten čas usmievala od ucha k uchu," prezradila K. Brychtová so smiechom. "Znovu som si uvedomila, aké je Slovensko krásne. Keď som bola pri Rožňave, tak som volala kamarátke, ktorej manžel odtiaľ pochádza, a rozprávali sme sa o tom, že sa tam musíme v lete vybrať obzrieť si jaskyne a kaštieľ Krásna hôrka."

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď zrejme nie je jednoduché urobiť za jeden deň trasu Bratislava - Košice a späť, K. Brychtová si šoférovanie dokáže vychutnať. "Nezriedka chodievam do Prahy tak, že sa hneď i vraciam. Pre mňa je šoférovanie ´pohodička´, neprekáža mi ani to, ak som v aute sama. Ak by deti chceli ísť so mnou, vzala by som ich. No bolo mi jasné, že budem mať v Košiciach veľa práce a nebudem sa im mať kedy venovať."

K. Brychtová má s manželom chirugom Ivanom dcéru Katarínu a syna Jakuba. "Zaujímajú sa o to, čo robím, ale vnímajú to úplne prirodzene. Berú to ako súčasť svojho života, ktorá sa ich istým spôsobom dotýka. Napríklad keď prídem z nakrúcania Pošty pre teba, tak sa potrebujem vyrozprávať. Vtedy im hovorím o tých najsilnejších príbehoch, ktoré tam odzneli..."

SkryťVypnúť reklamu

Ani jedno z detí sa však zrejme nerozhodlo ísť v šľapajách svojej mamy. "U Kuba je ešte možno skoro dopredu o tom hovoriť. Ale ja sama mu vravím, že by mal chodiť do nejakého dramatického krúžku alebo čohosi podobného, aby zo seba vybil to množstvo energie. Stále šaškuje a zrejme v sebe má čosi z herectva. Ale Katarína je seriózna a rozvážna. Ide študovať medzinárodné vzťahy, z čoho sa veľmi teším. Dostane všeobecné vzdelanie a potom sa môže rozhodnúť, čo bude robiť..."

K herectvu prišla náhodou

K. Brychtová nikdy nesnívala o tom, že bude herečkou. Pôvodne chcela študovať francúzštinu, byť tlmočníčkou a prekladateľkou. "Lenže jedna moja spolužiačka sa prihlásila na VŠMU a ja som si povedala - prečo by som to tiež neskúsila? Bola to asi len taká náhoda, že ma prijali. Ak by sa mi to nepodarilo na prvý krát, rozhodne by som to znovu neskúšala a nechala by som to tak."

SkryťVypnúť reklamu

Spočiatku na vysokej škole ani nemala pocit, že urobila dobre, keď sa pustila do študovania herectva... "Nebola som presvedčená, že tam patrím. Najmä prvý rok bol veľmi ťažký. Robili sme etudy a ja som mala pocit, že ma vyhodia už po prvom semestri. Z milosti mi však dali dvojku, no a potom to už bolo lepšie. Na konci prvého ročníka sme už začali pracovať s textom, robili sa dialógy a to mi celkom šlo. Možno, že tie počiatočné neúspechy boli dané tým, že pri etudách bolo treba pohybový talent a ten mi zrejme chýbal, alebo som sa i potrebovala aklimatizovať na škole. V každom prípade - v druhom a treťom ročníku som veľa hrávala v divadle a v inscenáciách a začínala som mať pocit, že som si vybrala dobre, keď som sa rozhodla pre herectvo."

Napriek tomu pri herectve neostala a dnes sa považuje viac za moderátorku než za herečku. "Keď som začala moderovať, uvedomila som si, že herectvo bolo pre mňa veľmi dobrou prípravou na moderovanie. Naučila som sa veľa čo sa týka reči a vyjadrovania sa, vystupovania na javisku. Naučila som sa zvládať to, že ma sledujú diváci, či to, že sa nakrúca kamerami." Dnes teda uprednostňuje prácu moderátorky pred herectvom. "V moderovaní som sa našla. Viac sa v tom môžem realizovať, aj keď tvrdím, že človek nikdy nevie, čo ho čaká. Možno ešte natočím nejaký dobrý film... Kontakt s herectvom ako takým som nestratila, stále pracujem v dabingu a hrám v divadle."

Kým pracovala len v divadle či nakrúcala inscenácie, mala pocit, že nedokáže úplne zúročiť to, čo všetko sa doposiaľ naučila. "V divadle som niekedy mala pocit, že som len bábka v rukách režiséra. Keď som bola v divadle Ludus, s Andym Krausom sme začali pripravovať reláciu pre deti. Trvalo to síce len tri mesiace ale pre mňa to bolo prvý kontakt s moderovaním. Veľmi ma to bavilo, mala som pocit, že nám to celkom dobre ide a vôbec mi neprekážalo robiť cez víkendy - vyžívala som sa v tom. Krátko na to som začala pracovať ako moderátorka v rádiu, čo robím už 12 rokov. To bola pre mňa najlepšia škola..."

Moderovanie K. Brychtovú láka tým, že jej umožňuje komunikovať s ľuďmi. "V rádiu ma najviac bavia vstupy, v ktorých sa súťažilo, keď som mala hosťa, alebo keď nám poslucháči volali kvôli nejakej téme. Páčilo sa mi rozprávať sa s niekým, kto volal napríklad z Košíc a vyzvedať sa, aké majú počasie a čo práve porábajú. Mám z toho taký pocit spolupatričnosti." A práve preto jej veľmi vyhovuje i moderovanie relácie Pošta pre teba, ktorá je plná emotívnych príbehov ´obyčajných´ ľudí. "Je to moja parketa. Tí ľudia, ktorí prichádzajú, ma naozaj zaujímajú a chcem sa dozvedieť čo najviac o nich, o tom, čo prežili a chcem im nejako pomôcť."

Nezriedka sa jej stane, že sa nechá vtiahnuť do cudzích osudov a ich príbehy ju doslova pohltia. "Stalo sa mi to už mnohokrát, no myslím si, že diváci to vedia oceniť, keď vidia, že ma to naozaj zaujíma. Na druhej strane, aspoň čiastočne sa musím snažiť si odstup uchovať, lebo inak by ma to zničilo. Za tie roky som sa to naučila. Spočiatku som sa nedokázala ubrániť tomu, aby som veľmi emotívne vnímala, čo sa deje pri nakrúcaní a vždy po jeho skončení ma príšerne bolela hlava. Aj keď si dnes viem lepšie poradiť, ak je príbeh naozaj silný, tak si poplačem. Musel by na mojom mieste sedieť chladný človek, aby to neprežíval spolu s hosťami Pošty pre teba..."

K. Brychtová sa našťastie naučila, čo pomáha, keď sa potrebuje po nakrúcaní takpovediac otriasť. "Stačí, ak sa vyrozprávam. Najbližším, kamarátkam, rodine. No ak si niektoré príbehy pozriem v televízii, hoc si presne pamätám, čo sa bude odohrávať, tak znovu prežívam tie emócie... Nie žeby som sa potrebovala sledovať a kontrolovať, čo som ako povedala a či som sa nemala v istej chvíli tváriť inak, ale ak som v sobotu večer doma, tak si Poštu pre teba pozriem. Najmä preto, aby som videla, ako to bolo zostrihané, ako relácia ako celok pôsobí."

Ešte deň - dva po nakrúcaní sa cíti unavená, no vie, ako naspäť získať sily... "Potrebujem vyslovene pokoj. Rada si len tak ľahnem a čítam, ale nesmú to byť žiadne ´ťažké´ knihy, najlepšie sa uvoľním pri časopisoch. Pomáha mi veľmi i šport, pohyb. Je to úžasný relax. Chodievam do fitnescentra, lyžovať, hrať tenis, s Jakubom na kolieskové korčule... Šport mi vyslovene robí dobre. Aj psychicky aj fyzicky."

Isteže sa lepšie pracuje, keď sa človek cíti fit, no nie vždy je to možné. "Je to všetko o profesionalite. Ak mám aj nejaký problém, musím sa vedieť usmievať a baviť pri tom ľudí. Ale to je zrejme rovnaké aj pri iných prácach. Keď je chirurg unavený, musí aj tak operovať... Ja však mám šťastnú povahu, zvyčajne som optimisticky naladená. Ak aj mám potrebu sa vyžalovať, mám to šťastie, že mám okolo seba dostatok bútľavých vŕb, ktoré ma vypočujú."

Jedno predstavenie stačí

K. Brychtová sa aj napriek tomu, že má veľa pracovných povinností viažucich sa na moderátorskú profesiu, občas na divadelné dosky postaví. Účinkuje v hre Inšpektor Drake v divadle West. "To mi bohato stačí. Je možné, že časovo by som stíhala hrať ešte napríklad v jednej hre, no problémom by bolo skúškové obdobie. To totiž zaberie veľa času. Ak by ma však oslovil ktosi s čímsi, čo by som považovala za veľmi zaujímavé, možno by som povedala ´áno´. No a čo sa týka filmovania, nestrácam nádej. Pred kamerami sa cítim ako doma, je to prostredie, ktoré poznám. Minule sa ma Biba Ondrejková pýtala, že či viem, koľko mala Meryl Streep, keď hrala prvý krát vo filme. Tridsať osem! No a herečka Jassica Tandy dostala za film Šofér slečny Daisy Oscara, keď mala 80 rokov! Takže jeden nikdy nevie. Ak však už nič nenakrútim, určite neostanem zatrpknutá... Veď ja viem, čo taká filmovačka obnáša. Človek stále čaká, je mu zima, je dlho do rodiny... Moderovanie mi viac vyhovuje..."

Poštu pre teba však už robí štvrtý rok a uvažuje aj nad inými možnosťami. "Pár projektov mi už bolo ponúknutých, napríklad SuperTelo. Ale povedala som si, že byť na obrazovke počas hlavného vysielacieho času raz za týždeň úplne stačí. Keď sa robila Pošta pre teba - Návraty, tak to bolo dokonca dva krát do týždňa a to už bolo podľa mňa veľa. Nechcem brať za každú cenu všetko, chcem si vyberať také relácie, ktoré mi sedia. Mám niekoľko plánov, dúfam, že od septembra bude na obrazovkách nová relácia. Tú však nechcem moderovať, ale ju pripravovať. Televízia je totiž môj svet, je to prostredie, ktoré poznám, v ktorom sa pohybujem veľa rokov. Poskytuje mnoho možností, ktoré by som si chcela vyskúšať."

Napríklad by K. Brychtovú celkom bavilo pripravovať cestopisy. "S menším štábom by sme šli na niekoľko dní trebárs do Paríža alebo kamsi inam. Pokojne by to mohlo byť aj dobrodružné, napríklad by sa mohlo nakrúcať na Aljaške. Tam by som raz veľmi chcela ísť. Rada cestujem, no cestujem pomerne málo. Existuje ešte veľmi veľa miest, ktoré ma lákajú. Napríklad by som si rada pozrela New York, Benátky, Londýn, Rím... Vždy si narobíme kopu plánov a nakoniec aj tak skončíme na chalupe v Myjave," prezradila so smiechom.

Aj keď sníva o mnohých miestach, na ktoré by sa rada šla pozrieť, medzi ´snílkov´ nepatrí. "Keď som bola mladšia, snívala som rada. Dnes snívam málo, čo je však možno aj dobré, lebo dnes namiesto snívania žijem... Som veľmi spokojná so všetkým, čo mám - s rodinou i prácou," dodala na záver.

Dátum narodenia: 22. máj 1967

Znamenie: Blíženci

Miesto narodenia: Bratislava

Ukončené vzdelanie: VŠMU

Rodinný stav: vydatá, dve deti

Relax: šport

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Autor: V UTOROK 10. 4. 2007

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 412
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 088
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 041
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 768
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 086
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 923
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 602
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 527
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 740
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 008
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 636
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 626
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 736
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 815
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 740
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 008
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 636
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 626
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 736
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 815
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu