Korzár logo Korzár
Utorok, 7. december, 2021 | Meniny má AmbrózKrížovkyKrížovky

Piatok - trinásteho a známi Košičania

Prečo sa všetci obávame, keď 13. deň v mesiaci vychádza na piatok? Jedna zo ´zaručených informácií´ o pôvode povery vychádza z uväznenia Jaquesa de

Molay, veľmajstra Rádu templárov a 60 vysokopostavených rytierov. Stalo sa tak v piatok 13. októbra 1307 na rozkaz kráľa Francúzska Filipa IV. V tento deň chytili, uväznili a mučili tisíce templárov, všetci boli popravení. Od tohto dňa ho následovníci templárov považovali za diabolský a nešťastný deň. Ako piatok trinásteho ovplyvňuje osudy známych Košičanov, na to sme sa opýtali niektorých z nich..

Jana Bombová neverí ani na čierne mačky

Keď sa chystá niekam letieť, obvykle vraj spadne lietadlo

Aj keď exVyVolená Jana Bombová poverám neprikladá veľký význam, nejaké obavy sa jej predsa sem tam mihnú mysľou. "Snažím sa na to nemyslieť, aby som si niečo zlé neprivolala. Preto si nikdy nesadám do auta so strachom, že musím dávať pozor lebo je piatok trinásteho. Nepamätám sa, že by sa mi v takýto deň niečo zlé stalo. Neverím ani tomu, že ak vám prebehne čierna mačka cez cestu, že to prináša nešťastie. Také niečo sa stáva bežne a určite to neplatí," vraví Jana.

Nad trinástkou ako nešťastným číslom sa prvýkrát vážne pozastavila až vtedy, keď nastúpila do lietadla nemeckej spoločnosti Lufthansa. Rad sedadiel s číslom 13 v ňom chýbal. Jednoducho bol vynechaný. "Za dvanástkou pokračovala štrnástka. Spýtala som sa na to letušky a ona mi povedala, že takéto číslovanie je lepšie, lebo letenky do radu 13 sa ťažko obsadzujú. Vtedy som si uvedomila, ako vážne ľudia berú takéto povery." Excelentne sa s poverou vysporiadali aj stavitelia v Austrálii. "Príbuzná, ktorá tam býva, mi povedala, že v dome v ktorom žije, je označenie 13. poschodia vynechané. Toto poschodie je vo výťahu uvedené ako štrnáste."

Sú však situácie, keď má Jana k poverčivosti blízko. "Neviem prečo je to tak, ale všimla som si, že v týždni, keď sa chystám niekam letieť, spadne lietadlo. Toto si vážne všímam. Ale nikdy ma to od cesty neodradilo. Neobliekam si vtedy ani gaťky naopak, ani pri sebe nenosím talizman. Som takej zásady, že keď sa niečo má stať, tak sa to aj stane," konštatuje na záver.

boa

Jaroslav Dvorský verí, že niektoré veci prinášajú šťastie

Vo vrecku nosí klinec z javiska

Podľa operného speváka, sólistu Štátneho divadla Košice Jaroslava Dvorského piatok trinásteho vôbec nemusí nosiť smolu, práve naopak. "Môj brat Peter debutoval v milánskej La Scalle práve trinásteho v piatok. Zožal veľký úspech a rozhodne sa nedá povedať, že by mu tento dátum priniesol smolu - bolo to presne opačne. V ten deň mal totiž spievať Luciano Pavarotti, ale je veľmi poverčivý, takže povedal, že on v tento deň spievať za nič na svete nebude. Peter za neho zaskočil a bol to veľký úspech," prezradil.

J. Dvorský poverčivý nie je, no predsa len verí, že niektoré veci môžu prinášať šťastie. "Od mamy som dostal maličký ruženec, ktorý som si zavesil na spätné zrkadlo v aute. Raz sa mi stalo, že som sa pustil obiehať jeden kamión, pred ním bol druhý a oprosti sa zrazu vyrútil ďalší. Bola to dosť nebezpečná situácia a v zlomku sekundy som nevedel, ako zareagovať. Presne v tej chvíli mi však ruženec zo zkradla spadol na rýchlostnú páku, siahol som na ňu, podradil a zaradil sa do malinkého priestoru medzi dvoma kamiónmi. Možno to bola náhoda a možno mi ten ruženec chcel povedať, ako mám zareagovať... Každopádne ho mám stále v aute..."

Tak ako ho spomínaný ruženec ochraňuje v aute, na javisku mu šťastie nosí klinec. "Keď raz v košickom divadle čosi opravovali na javisku, vzal som si jeden klinec, ktorý vytiahli z dosák. Od vtedy ho nosím pri každom jednom predstavení vo vrecku - pre šťastie."

kid

M. Procházkovi sa v piatok trinásteho darí

Neverí na babské povery

Muzikant Miro Procházka, ktorého poznáte pod pseudonymom Boogieman, poverčivý nie je a na silu amuletov, štvorlístkov a podkov pre štastie neverí. "Keď vychádza trinásteho na piatok, je to pre mňa deň ako každý iný. Vôbec sa nebojím toho, že by mi priniesol nešťastie. Skôr sa mi potvrdilo, že zrejme opak bude pravdou a takýto deň prináša šťastie. Pretože namiesto toho, aby mi v pamäti utkvel nejaký piatok trinásteho plný smoly, pamätám si skôr na také dni, kedy mi tento dátum priniesol šťastie a všetko sa mi darilo."

Keďže nie je poverčivý, nenosí žiadne veci pre šťastie. "Neverím na amulety, ale ani na to, že čierna mačka prináša smolu. To sú také babské povery. Skôr ak by som mal niečomu mystickému veriť, tak je to astrológia či numerológia. Viac ako čiernym mačkám a štvorlístkom verím hviezdam a číslam. Neriadim sa tým však. Jediné, čo podľa mňa prináša šťastie, je rovnováha, pokoj a harmónia v rodine. Ak máte tú, tak sa vám darí vo všetkom ostatnom."

I keď sa považuje za realistu, predsa len existuje čosi, čo podľa neho ovlyvňuje život ľudí bez toho, aby si to sami priali. "Ak je spln, tak cítim, že som iný... Mám taký pocit, že spln ovplyvňuje všetkých ľudí na zemi a zdá sa mi, že v tom čase sme všetci akýsi podráždenejší."

kid

Moderátorka Malka Sýkorová si nie je istá, či smolu nosí len mačka čiernej farby

Pred brbtami ju ochránia osvedčené jazykolamy

Moderátorka a redaktorka televízie NAŠA Malka Sýkorová sa vždy na deň, kedy vychádza na trinásteho piatok, pripraví. "Vnímam to, ak v kalendári v predstihu zbadám, že sa blíži takýto dátum. Síce neskúšam žiadne zaklínadlá, no som pripravená na najhoršie. Možno práve preto si nepamätám, že by sa mi v niektorý piatok trinásteho niečo zlé prihodilo," prezradila M. Sýkorová.

Keďže nie je veľmi poverčivá, nechystá sa dnes obklopiť kopou štvrlístkov či podkovami pre šťastie. "Nikdy som nemala to šťastie, aby sa mi podarilo nájsť štvorlístok. Ako dieťa som to často skúšala, no v tomto som mala smolu." Poverčivosť sa však u nej predsa len trochu prejavuje. "U mňa sú problémom mačky. Nie som si totiž istá, či nešťastie nosí len čierna mačka, alebo i ostatné. Takže nakoľko nemám istotu, obávam sa, keď mi cez cestu prebehne akákoľvek mačka. Minule - sediac v taxíku - sa mi stalo, že popred auto prebehla najprv ryšavá mačka a asi 200 metrov na to prebehla strakatá. Potom sa mi však nič nepríjemné neprihodilo, takže som začala uvažovať nad tým, či sa to neneguje. Takže keď vám cez cestu prebehne jedna mačka a potom ďalšia, tak tá druhá vymaže nešťastie, ktoré so sebou priniesla tá prvá a je po problémoch," zauvažovala so smiechom.

Aj keď nie veľmi verí na rôzne amulety, nosí kožený náramok, ktorý dostala minulého roku od syna na narodeniny a ktorý jej možno prináša šťastie. "Je na ňom ešte kovová ozdoba, v ktorej sú tri symboly umiestnené v ovále. Narodila som sa v znamení Raka, ktorý je tiež často vyobrazený v ovále. Verím, že práve kruh, ktorý stvárňuje nekonečno a vzájomné prepojenie, nosí šťastie a prináša samé dobré veci..."

Mnohí herci, speváci i moderátori dodržiavajú pred vystúpením rôzne rituály, ktoré by im mali priniesť šťastie... "Než si sadnem pred kameru a či pri moderovaní podujatia vyjdem na pódium, šťastie mi nosí len jeden rituál. Pred tým, aby ma trápili brbty, ma ochránia osvedčené jazykolamy a rôzne cvičenia, ktorými sa rozcivičím. Potrebujem si precvičiť jazyk, pery, hrtan, aby som bola pripravená moderovať. Pomáha to a kto vie, možno mi to i nosí šťastie..."

kid

Pre Jozefa Rešetára je dnešný deň šťastný

S manželkou si povedali "áno"

Basketbalový tréner Jozef Rešetár patrí do sorty ľudí, ktorá si myslí o smoliarskom piatku 13. pravý opak - že to môže byť aj najšťastnejší deň v roku. A poskytol priam vedecký dôkaz - na ten deň (bolo to už pred nejakým tým rôčkom) si s budúcou manželkou naplánovali svadobný obrad. "Urobili sme to naschvál. Ona s tým bez okolkov súhlasila, iba budúci svokrovci boli spočiatku proti. Ale neostávalo im nič iné, len súhlasiť. Brať sa v piatok trinásteho bola z našej strany taká malá provokácia, recesia. Ale vyšlo nám to. Svadba, ešte v starom Rokoku, prebehla šťastne, a nám to spolu vydržalo už cez tridsať rokov. Takže piatok trinásteho je môj, vlastne náš, šťastný deň." Keby sa mal vraj J. Rešetár ženiť ešte raz (čo prirodzene v danej situácii neprichádza do úvahy), určite by to bolo znova v piatok 13...

Poverčivosť, v pravom zmysle slova, je však košickému basketbalovému koučovi v podstate cudzia. "Ale keď mi prebehne čierna mačka cez cestu, v tom momente mi napadnú myšlienky, či mi to naozaj nemôže priniesť smolu. No určite sa preto neotočím a nepôjdem inou cestou." Mačacie čary naňho nemajú žiadne účinky. "Neverím ani na nejaké dátumy alebo čísla, že by boli pre mňa nešťastné alebo naopak. Iba ten piatok trinásteho. Je to zaujímavé, ale ten dátum mi prináša naozaj šťastie. Aj po športovej stránke. V ten deň sme zohrali už niekoľko zápasov a môžem povedať, že väčšinou sme ich vyhrali," nedbal by J. Rešetár, keby piatkov s magickou trinástkou bolo do roka aj viac.

mat

Róbertovi Berenhautovi sa vždy v piatok pokazí auto a fotoaparát

Dáva pozor, aby sa nespadol do bazéna

Fotograf - senior Róbert Berenhaut síce nie je poverčivý, ale keď otočí list kalendára na piatok, a ešte k tomu trinásteho, v podvedomí ho vždy čosi varuje. "Že musím byť v ten deň opatrný, a trinásteho dupľom. Lebo čert nikdy nespí. Aj dnes idem fotiť vodné pólo, takže si musím dávať pozor, aby som sa nedostal blízko k bazénu, lebo by som doň mohol spadnúť. Niet totiž väčšej radosti u obecenstva, keď vás trafí lopta, alebo sa pri naháňaní dobrého záberu nebodaj potknete."

Piatky mu vraj už párkrát takú smolu priniesli. V ten deň musí byť striebrovlasý fotograf stále v strehu. "Už sa nepamätám, či to bolo práve trinásteho, ale určite bol piatok. Z Východoslovenských novín ma vyslali fotiť do cementárne v Bystrom. Vonku bolo dosť nevľúdne, zima a drobne snežilo. Na ceste sa z jemného cementového úletu a topiaceho sa snehu vytvorila taká šmykľavá miazga. Pošmykol som sa, privodil som si silný výron na kolene a noha musela ísť do sadry."

V piatok občas padli za obeť technické vymoženosti 20. storočia, nutné k jeho povolaniu. "Neviem si vysvetliť čím to je, ale vždy v piatok sa mi niečo pokazí. Či už samotný fotoaparát, blesk, alebo veľmi často aj auto. Najhoršie to bolo za socializmu. Keďže v sobotu a v nedeľu sa nikde nepracovalo, vždy som musel čakať až do pondelka, aby mi foťák alebo auto opravili." Asi to nebude náhoda, ten piatok trinásteho má čosi do seba. "Vtedy som ostražitejší aj za volantom, lebo na cesty vyrážajú aj tí šoféri, čo majú celý týždeň auto v naftalíne, teda sviatoční, a to je veľké nebezpečenstvo..."

mat

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 2. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 4. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 5. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 6. Získaj náskok pred štartom
 7. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 8. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 9. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 10. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 1. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 2. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 3. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 4. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 5. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 6. Darujte predplatné SME.sk a vyhrajte
 7. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 10. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 189
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 842
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 785
 4. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 841
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 301
 6. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 4 077
 7. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 569
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 168
 9. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 079
 10. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 828

Blogy SME

 1. Vlasta Žampová: Marián Robovi „Ak budem mať pokoj, ty budeš premiérom“
 2. Martin Greguš: Ako súvisí miera zaočkovanosti s úmrtiami na COVID....nemci v tom už majú jasno...
 3. Miroslav Galovič: Na Igora mi nesiahajte! (Dnes bez servítky).
 4. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #27 - očkovanie proti chrípke Influvac Tetra
 5. Marián Lukáč: Blog o slobode
 6. Štefan Vidlár: Sabotéri pandémije
 7. Pavol Horňák: Keď sa vonku zjesení #3 - O ambicióznom liste
 8. Ján Rudolf: Zastavme korupciu, ale aj krvavé oči!
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 287
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 406
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 948
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 912
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 741
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 420
 7. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 763
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 741
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sex na zastávke je skôr raritou, v aute ide o bežnú záležitosť.

Auto ďalších milencov skončilo v rieke.


a 1 ďalší 6 h
Barca pristúpila k čisteniu jazierka v historickom parku po 15 rokoch. Na dne sa za ten čas stihli objaviť pneumatiky i odpadkové koše.

Vodnú plochu v Barci začali čistiť.


6 h
Obvinená žena a muž sa postavili pred sudcu.

Uložil im však viaceré povinnosti. Uložil im však viaceré povinnosti a zákazy.


6 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Vlasta Žampová: Marián Robovi „Ak budem mať pokoj, ty budeš premiérom“
 2. Martin Greguš: Ako súvisí miera zaočkovanosti s úmrtiami na COVID....nemci v tom už majú jasno...
 3. Miroslav Galovič: Na Igora mi nesiahajte! (Dnes bez servítky).
 4. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #27 - očkovanie proti chrípke Influvac Tetra
 5. Marián Lukáč: Blog o slobode
 6. Štefan Vidlár: Sabotéri pandémije
 7. Pavol Horňák: Keď sa vonku zjesení #3 - O ambicióznom liste
 8. Ján Rudolf: Zastavme korupciu, ale aj krvavé oči!
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 287
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 406
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 948
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 912
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 741
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 420
 7. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 763
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 741
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu