Korzár logo Korzár
Sobota, 22. január, 2022 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

Dúšok vody po siedmych dňoch očisty neobyčajne chutí a okamžite sa premieňa na krv Človeka dokáže nasýtiť aj konzumácia svetelnej potravy v

Dúšok vody po siedmych dňoch očisty neobyčajne chutí a okamžite sa premieňa na krv

Človeka dokáže nasýtiť aj konzumácia svetelnej potravy v jemnohmotnom svete

Očisťovať a či detoxikovať organizmus môžeme naozaj všelijakým spôsobom. Na túto tému nájdeme množstvo článkov v rôznych časopisoch aj knihách, očiste sa s obľubou venujú rôzne spoločnosti so svojimi produktami. Asi na tom predsa len niečo bude, veď očistné kúry boli historickou súčasťou života človeka, hlavne v spojení s náboženskými sviatkami. Všeobecne sa traduje, že jarné obdobie je najvhodnejšie, ibaže pri dnešnom spôsobe života je to vhodné kedykoľvek.

Nie je to tak dávno, čo som pobudla istý čas v spoločnosti manželov Evy a Zoltána Fabiánovcov (na snímke vpravo) z Košíc, ktorí sa v istej etape svojho života niekoľkokrát podrobili naozaj radikálnej kúre. Nešlo tu o to, aby cieleným pôstom stratili na hmotnosti, aj keď sa to prejavilo aj na tejto úrovni.

"Základom je cieľ. Človek musí vedieť, prečo to robí," vyznáva sa Zoltán. A čo bolo cieľom tejto manželskej dvojice? "Obaja sme boli presvedčení o tom, že nastane istý posun v našom duchovnom vývoji. Ale nebola zanedbateľná ani očista tela," zdôrazňuje. "Mnohí účastníci kurzu prišli preto, lebo sa chceli vyliečiť zo svojich neduhov a chorôb. Ak má človek fyzické problémy, obyčajne vynaloží veľa úsilia na to, aby sa ich zbavil. Je to silný motív a musí tomu veriť."

Hladovka ako prienik do samého seba

Ako to už býva, človeka vždy zavejú vetry tam, kde má niečo prežiť ako novú skúsenosť. Kurz, náplňou ktorého bolo nič nejesť, ale byť pritom sýty, bol na severe Maďarska v Piliscsabe. Prvé dva dni zo siedmich, ktoré mali celkom špecifický priebeh, sa všetci adepti postili v domácich podmienkach. To znamenalo vylúčiť konzumáciu akejkoľvek potravy a k tomu ešte čosi, čo sa zvládalo oveľa ťažšie: Počas siedmich dní, ktoré boli začiatkom 42-dňového pôstu, sa zámerne vzdali aj akýchkoľvek tekutín. "Vzdať sa jedla nie je až také strašné, ale vôbec nič nepiť, to je už oveľa ťažšie. Dá sa to však vydržať," vracia sa do tohto obdobia Zoltán.

Tento princíp nachádza svoj zmysel vo fyzickej aj duchovnej oblasti. Je všeobecne známe, že ľudské telo obsahuje až 80 % vody, počas siedmich dní mohlo teda čerpať z rezerv. Z duchovného pohľadu človek akoby hlbšie dokázal preniknúť do samého seba a viac spoznáva svoje jedinečné JA. "Ten, kto to neskúsil ťažko si dokáže predstaviť, ako môže chutiť obyčajný dúšok vody. Akoby sa okamžite premenil na krv," vyznáva sa pani Eva. "Potom sme veľmi pomaly, po dúškoch vypili asi liter vody. Bola to lahôdka nad lahôdky."

Nepiť tekutiny bolo súčasťou pôstu a aby to človek dokázal, najprv bolo treba pripraviť myseľ. "Strach z toho, že nebudem mať dostatok tekutín a že mi budú chýbať, to je psychická bariéra, s ktorou treba pracovať. Ak človek prekoná strach, prekoná aj bariéru a spoznáva svoje možnosti a hranice, po ktoré môže ísť," vysvetľuje Zoltán.

Mentálne prijímanie potravy

Po prvých siedmich dňoch však prišlo ďalších 35, keď sa opäť nič nejedlo, ale tekutiny sa už do režimu očisty cielene zabudovali. Pramenistá voda, trocha nesýtenej prírodnej minerálky, riedené prírodné ovocné šťavy, výnimočne aj očistný čaj. Žiadna káva, žiadne čierne alebo zelené čaje, ani iné stimulanty. Buďme však úprimní - tvrdošijne tvrdiť, že sa neprijímala vôbec nijaká potrava, nebola by to pravda. Súčasťou kurzu boli aj meditácie, počas ktorých sa raňajkovalo, obedovalo aj večeralo. Ako? No predsa na mentálnej úrovni! Ľudia konzumovali svetelnú potravu.

Ako taká konzumácia prebieha? Zo všetkého najskôr treba urobiť očistu tela, tiež na mentálnej úrovni. A potom sa "cestuje" hore, do rôznych úrovní jemnohmotného sveta, kde na človeka čaká prestretý stôl s jedlami, ktoré ho majú nasýtiť. Tam sa dá normálne najesť, tak ako by to urobil účastník kurzu, keby práve nemeditoval a nerozhodol sa jesť iba takýmto - svetelným spôsobom.

Prijímanie energie na mentálnej úrovni je spojené s istou predstavivosťou, ktorú potencuje jednotná myšlienka skupiny. Je to oveľa silnejšie, ako keď to človek robí sám. Sú tu aj duchovní pomocníci, ktorí ho cez energetické centrá človeka napoja energiou potravy. "Pocit sýtosti bol taký intenzívny, že niektorí si aj odgrgli," smejú sa obaja. Zoltán zo svojich 80 kíl schudol na 69, Eva zhodila asi 15 kíl, ale po dvoch týždňoch ďalšej hladovky sa priebeh chudnutia spomalil.

Svet je zrazu jasnejší

"Keď sme pokračovali v pôste, začal som intenzívne vnímať, ktoré tekutiny sú pre mňa vhodné a ktoré nie. Rovnako to platilo pre jedlá, keď sme pôst celkom ukončili. Cítil som, čo by mi mohlo uškodiť a čo pomôcť, podľa toho som volil potraviny," dopĺňa informácie Zoltán. Aj pani Eva mala individuálne potreby. Stačil jej jeden banán namiesto troch, ktoré jedávala predtým a keď Zoltán dostal chuť na kurča, dokázal prežuť iba zopár súst, ostatné už telo odmietalo. Dnes sa manželia Fabiánovci vyhýbajú hlavne bielej múke a cukrom, dobre poznajú ich škodlivosť.

Pôst, hlavne ak je dlhodobý, prináša so sebou zmeny. Človek sa začína pozerať na svet inými očami, aj svoj doterajší život prehodnocuje akosi čistejšie, javí sa mu v jasnejších kontúrach.

Malo to celé zmysel? Veď takúto terapiu manželia Fabiánovci opakovali štyri krát a neskôr už sami zorganizovali podobný kurz na Slovensku. "Ja som začala vidieť aj iné úrovne a kvalitnejšie ako dovtedy. Viac som začala vnímať súvislosti. Môjmu rozvoju to veľmi pomohlo," vyznáva sa pani Eva. Tu treba podotknúť, že pani Fabiánová má jasnovidecké schopnosti a človeka dokáže "prečítať" na energetickej úrovni. "U mňa sa prehĺbilo cítenie a chápanie každodenných vecí aj v spojení s mojou životnou úlohou," priznáva Zoltán.

Podujať sa na niečo podobné individuálne, bez odborného dohľadu, to by nebola dobrá cesta. Dožičiť si však jedno až trojdňový pôst vrelo odporúčajú aj lekári, tam si nemôžeme ublížiť. Vyplavia sa škodliviny, prečistí sa myseľ.Ak nás však obťažujú vážnejšie ochorenia, je lepšie, ak to konzultujeme s odborníkom. Bude inak ako u manželov Fabiánovcov, ale veď každý z nás je iný a takáto skúsenosť môže iba poslúžiť.

Drak alebo Šarkan spája planéty v ohnivých znameniach

Pozor na piatok - trinásteho

Ak je piatok 13. pozor! V takýto deň všetci vyvracajú oči, len aby to rýchlo bolo za nami. No a keď je navyše Lucie, čo sa od roku 1950 zopakovalo osemkrát, treba so dobre pozerať aj dohora, či nám nespadne tehla na hlavu. Mgr. Miroslav Kostelník (na snímke), ktorý sa astrológii venuje takmer profesionálne, sa dobre pozrel na hviezdy, aby nám tento deň lepšie priblížil.

Nájdeme tu niekoľko harmonických aspektov v spojení Slnka a Luny. Aj keď sa Luna v noci spája s Neptúnom, čo citliví jedinci môžu vnímať, že majú deficit spánku a prevláda túžba uniknúť do sveta snov, je to iba sebaklam. Avšak pozor ak sa takýto stav prejavuje častejšie a nie iba v piatok, naznačuje to, že organizmus je zahltený toxínmi. Dožičme mu očistu.

Spojenie planét však môže vyvolať aj výrazné zvýšenie citlivosti. "Antény", ktoré mapujú okolie a sú prostredníkom na získavanie poznatkov o tom, čo je neznáme a nevyrieknuté, sa krútia na všetky strany a zaznamenávajú aj to, čo by sme si predtým neboli všimli. Ľudia narodení v znamení Vodnára sa môžu tešiť, lebo Luna sa viaže v harmonickom sextile na Slnko, aby spolu s Jupiterom, Saturnom a Neptúnom podporila planetárnu konfiguráciu, ktorú astrológovia nazývajú Drak alebo Šarkan. Spája planéty v ohnivých znameniach a podnecuje k aktivite. Môže však vytvárať aj napätie.

Vo večerných hodinách sa Luna opäť spojí s Venušou v provokatívnej kvadratúre a vyvolá náladovosť, u niekoho dokonca záchvaty žiarlivosti. Niekto bude mať zábrany vyjadriť sa v slovách lásky a budú aj takí, ktorí siahnu po sladkostiach ako náhrade za neopätovanú lásku. Mali by sme sa vyhnúť partnerským rozporom, lebo Luna je vo večerných hodinách v Rybách a prejavuje sa až precitlivelo.

A čo je výsledkom takéhoto pohľadu? Je to celkom normálny, obyčajný deň. Aj keď je piatok trinásteho!

Dokáže tolerovať úlety, no aj sama máva známosti

Justína je jednička

V sobotu by sme nemali zabudnúť na žiadnu osobu ženského pohlavia, ktorá sa volá Justína. Dnes už tomuto takmer exotickému menu prislúcha osobné číslo 1 (jeden), čo sa z numerologického pohľadu stotožňuje s pojmom vodca.

Osobnosť žien s menom Justína toto slovo charakterizuje najlepšie, lebo má v sebe ozajstné vodcovské schopnosti a dokáže všetko vyriešiť. Aj keď občas podľahne záchvatom lenivosti, vo svojej podstate je pilná, pracovitá, rýchla a rozhodná. Vždy presne vie ako má reagovať a kde sa angažovať, aby dosiahla svoje zámery. Neváha použiť aj ženské zbrane, svoj osobný šarm a zvodnosť. Ak kráča za úspechom, dokáže využiť všetko. Patrí medzi tie nemnohé osoby, ktoré si už v detstve dokážu stanoviť cieľ. Postupne sa k nemu prepracúva, pričom ciele sa nemusia vždy viazať na kariéru. Úspech hľadá aj v rodine, prípadne v nejakej komunite, pričom si dokáže vydobiť také postavenie, aby sa mala lepšie ako ostatní.

Je dobrou matkou, ale ako manželka je veľmi náročná. Z manžela sa usiluje doslova "vyžmýkať" všetko, čo sa len dá. Dokáže mu tolerovať mimomanželské úlety, no aj oma máva rôzne známosti. Dôsledne ich tají a nikdy sa nenechá zaskočiť či prekvapiť. Meno Justína je vhodné pre znamenia Lev, Váhy, Škorpión, Kozorožec a Ryby. Pristanú im pastelové odtiene, jemná zelená podporuje úspech.

Džihva dhauti čistenie jazyka zvládne každý

Joga ponúka množstvo očistných techník, ktoré je dobre zabudovať do svojho života. Niektoré sú veľmi jednoduché, iné sú náročnejšie a treba sa ich naučiť pod odborným vedením. Čistenie jazyka (džihva dhauti) medzi také určite nepatrí. Zvládne to každý, kto chce mať zdravý a čistý jazyk. Potom sa ním lepšie vníma chuť konzumovanej potravy, lebo očistené chuťové kanáliky vysielajú mozgu intenzívnejšie signály.

Jazyk čistíme ráno, môže to byť hneď prvý úkon našej rannej hygieny. Použijeme na to kávovú lyžičku, ktorú obrátime okrajom nadol a po častiach prejdeme po celej ploche jazyka. V špecializovanom obchode orientovanom na zdravie sa dá kúpiť aj špeciálna škrabka určená výlučne na tento úkon. Lyžičkou alebo škrabkou zájdeme čím hlbšie ku koreňu jazyka a jemným tlakom stiahneme z neho povlak. To je všetko. Hygiena ústnej dutiny môže pokračovať tak, ako sme na to zvyknutí.

Kvet a listy sú jin, ale koreň je silne jangový

Púpava vie nazlostiť, ale aj liečiť

Kto z nás by už len nepoznal krásny žltý kvet púpavy s dutou stonkou a zúbkatými lístkami... Táto trvanlivá bylina dokáže poriadne nazlostiť, ak sa jej chceme zbaviť, ale ťažko jej nepriznať liečivé účinky. Najviac sily má na jar, keď sú lístky ešte mladé a svieže. Dajú sa pridávať do šalátov alebo polievok, vylisovaná šťava má jemnú horkastú chuť. Zlepšujú trávenie a ak máte zníženú tvorbu žalúdočnej šťavy, alebo vám nechutí jesť, treba po nej cielene siahnuť. Horčiny obsiahnuté v púpave podporia vylučovanie tráviacich enzýmov.

Z energetického hľadiska kvet a listy majú jinovú povahu, koreň, ktorý býva rozvetvený a dužinatý, je silne jangový. Jednotlivé časti púpavy majú preto aj odlišné účinky. Nadzemná časť rastliny sa využíva na posilnenie pečene, znásobuje vrodenú silu v obličkách, pomáha pri problémoch so žalúdkom a žlčníkom. Z koreňa, ktorý očistíme kefou a nakrájame, uvaríme nápoj, ktorý ocenia hlavne diabetici, lebo priaznivo ovplyvňuje koncentráciu krvného cukru. Je však výborný aj vtedy, ak sa človek cíti slabý, akoby energeticky vybitý.

Svojím očistným účinkom pomáha aj pri chronických kožných chorobách. Asi dve čajové lyžičky narezaných korienkov zalejeme dvoma decilitrami vriacej vody a necháme ich namočené asi pol hodiny, aby pustili živiny. Koreň púpavy môžeme aj variť na malom plameni asi 10 minút. Nápoj sa pije teplý večer, najlepšie pred spaním.

Stranu pripravila: Lea Gallová

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 3. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 4. Mecom ide na zelenú
 5. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 6. Marrákeš je červená perla Maroka
 7. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 9. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 10. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení
 1. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Ak sa chcete zotaviť po Covide, zamerajte sa na podporu zdravia
 4. Union prichádza s novinkami pre diabetológov
 5. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit
 8. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 9. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 10. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 7 678
 2. Predplatné SME.sk len za 29 eur 5 848
 3. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 942
 4. Marrákeš je červená perla Maroka 4 490
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 879
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 681
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 2 196
 8. Cukrovkári a covid-19 2 036
 9. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 1 972
 10. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 1 842

Blogy SME

 1. Janka Schweighoferová: Booking.com má rôzne ceny cez appku a webovú verziu – pozri si moje tipy na zníženie ceny ubytovania
 2. Miroslava Moncmanová: NEHA, alebo, film o milostnom trojuholníku, alebo pohľad troch ruských filozofov
 3. Vladimír Seman: Blavocentrista Sulík
 4. Anton Kovalčík: Krivoľaké cesty k rovnosti.
 5. Štefan Vidlár: TURUL
 6. Víťazoslav Würschner: Budeme sa mať lepšie?
 7. Linda Ágoštonová: Východniarsky zápisnik - časť 3 : Svadobná hostina
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže !
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 14 036
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 7 733
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 934
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 688
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 378
 6. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 2 431
 7. Miroslav Galovič: Hlbocký (zmrznutý) vodopád. A Jozef Tiso na konci neďalekej kalvárie. 2 418
 8. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 2 323
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Janka Schweighoferová: Booking.com má rôzne ceny cez appku a webovú verziu – pozri si moje tipy na zníženie ceny ubytovania
 2. Miroslava Moncmanová: NEHA, alebo, film o milostnom trojuholníku, alebo pohľad troch ruských filozofov
 3. Vladimír Seman: Blavocentrista Sulík
 4. Anton Kovalčík: Krivoľaké cesty k rovnosti.
 5. Štefan Vidlár: TURUL
 6. Víťazoslav Würschner: Budeme sa mať lepšie?
 7. Linda Ágoštonová: Východniarsky zápisnik - časť 3 : Svadobná hostina
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže !
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 14 036
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 7 733
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 934
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 688
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 378
 6. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 2 431
 7. Miroslav Galovič: Hlbocký (zmrznutý) vodopád. A Jozef Tiso na konci neďalekej kalvárie. 2 418
 8. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 2 323
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu