stratia. Dnešný Deň narcisov je dňom priam stvoreným na to, aby si ľudia uvedomili skutočné životné hodnoty a riziko, ktoré so sebou prináša choroba, nazvaná rakovina.
Na Slovensku sa ročne diagnostikuje 22 až 23 tisíc nových zhubných nádorov. Ich liečba závisí od rozsahu, špecifickosti a skorého zachytenia ochorenia. Ak sa nádor identifikuje včas, dá sa vyliečiť chirurgickým zákrokom bez prídavných onkologických liečebných metód. "Onkologickú liečbu aplikujeme ako následnú liečbu u pacientov, ktorým nepostačuje chirurgický zákrok," vraví prednosta Kliniky rádioterapie a onkológie Východoslovenského onkologického ústavu v Košiciach, MUDr. Igor Andrašina, CSc.
Pod pojmom onkologická liečba sa rozumie systémová liečba rakoviny (cytostatická liečba - chemoterapia, hormonálna terapia a najnovšou imunoterapia) a liečba rádioterapiou (ožarovaním). "Jedným z cieľov onkologickej liečby je aj prevencia proti vráteniu (návratu) zhubného nádoru. Riziko, že sa ochorenie vráti, hrozí do piatich rokov od vyliečenia vždy. Nádor sa môže vrátiť buď do pôvodného miesta, alebo kdekoľvek inde v tele."
Novou nádejou pre liečbu onkologických pacientov je imunologická terapia. Na rozdiel od ostatným metód, hlavne chemoterapii je najšetrnejšia k ľudskému organizmu. "Tento spôsob liečby sa dá vhodne kombinovať s chemoterapiou. Tým sa toxické účinky na ľudský organizmus značne zredukujú. Ale treba si uvedomiť, že rádioterapia a chemoterapia spolu s chirurgickým zákrokom sú stále základnými, štandartnými a najviac používanými metódami liečby zhubných ochorení."
Prvé miesto v počte najčastejších onkologických ochorení žien tvorí karcinóm prsníka. Na druhom mieste sa na Slovensku u žien umiestňujú nádory hrubého čreva i konečníka a na treťom, nádory krčka a tela maternice. Prvenstvo v počte našich najčastejších mužských zhubných ochorení, patrí nádoru pľúc. Druhé miesto si držia nádory hrubého čreva a konečníka. Na tretej priečke je rakovina prostaty. "V porovnaní s vyspelým svetom, máme menej rakovín prostaty, kde je tento druh nádorov u mužov na prvom mieste. Ale takýto trend sa dá očakávať aj u nás. Je to spôsobené tým, že priemerný vek prežívania ľudí u nás je nižší ako vo vyspelejších krajinách a zhubný nádor prostaty je typický práve pre vyššie vekové kategórie. Predlžovaním priemerného ľudského veku bude nádorov pribúdať a bude sa meniť aj ich štruktúra," vysvetľuje prednosta.
Slovensko sa v určitých typoch onkologických ochorení drží na svetovej špičke. Sme treťou krajinou vo svete, ktorá má najväčší počet výskytu nádorov hrubého čreva a konečníka. Ale toto nie je len náš problém. Týmto druhom ochorenia trpia aj ďalší obyvatelia krajín vyšegrádskej štvorky. Dôvodom je slovenský jednostranný jedálniček. Uprednostňovanie údenín, vyprážaných jedál a nízka konzumácia zeleniny a ovocia. Ak k tomu pridáme stresový spôsob stravovania, vznikne komplex negatívnych faktorov, ktoré môžu spustiť mutagénny proces v tele. "V južanských krajinách sa tento typ rakoviny vyskytuje v malej miere a pritom fajčia toľko ako u nás, ak nie viac. Majú iný štýl stravovania. Experti na stravovanie na to upozorňujú už roky."
Určité rozdiely vo výskyte rakoviny sú aj medzi západným a východným Slovenskom. "U nás sa častejšie vyskytujú nálezy zhubných nádorov v pokročilom štádiu. Okrem toho máme prvenstvo nielen slovenské ale aj celosvetové v nádoroch hlavy a krku. Ide o nádory ústne dutiny, jazyka a hrtana u mužov." Príčinou tohto prvenstva je vysoká nezamestnanosť na východe, súvisiaca s nedostatkom financií, nízkou životnou úrovňou, ktorá ovplyvňuje deštrukciu obyvateľstva.
Pod rakovinou prsníka, kde počet z roka na rok rastie, sa podpísal zmenený životný štýl žien. "Karcinóm prsníka výrazne ovplyvnilo zníženie pôrodnosti, posúvanie vekovej hranice prvého pôrodu a hormonálna substitučná liečba. Mať viac detí a skôr, je najlepší ochranných faktor prevencie rakoviny prsníka. Nikto nevie o inom, lepšom," konštatuje prednosta.
V pozadí vzniku zhubných nádorov nestojí genetická dispozícia ale vplyv prostredia a životné podmienky človeka. Existuje mnoho dôkazov o tom, ako životné podmienky ovplyvňujú výskyt rakoviny. "Keď Číňania alebo Japonci emigrovali do USA, ich incidencia (výskyt nádorov) sa výrazne zmenil a prispôsobil krajine, v ktorej žili. Až 95 % zhubných nádorov je sporadických, vyskytujúcich sa bez akejkoľvek dokázateľnej genetickej záťaže. Vonkajšie faktory sú pre vznik zhubných nádorov kľúčové. Od slnka počnúc, ktoré spôsobuje na nepripravenej koži vznik malígneho melanómu, až po fajčenie preferované dnes v tých najmladších vekových kategóriách. Reklama urobila z light cigariet ochranný faktor, čo vôbec nie je pravda. Preto aktivity, ktoré vyvíja Liga proti rakovine na stredných školách, majú obrovský význam." Fajčenie je v súčasnosti najviac dokázateľný faktor, spúšťajúci rakovinu. Ovplyvňuje výskyt až 30 % zhubných nádorov. A to nielen v pľúcach, ale aj v hrtane, ústnej dutine, pažeráku či močovom mechúre.
Spôsob stravovania Slovákov významne ovplyvňujú ekonomické aspekty, ale aj dostupnosť kvalitných potravín. Média takmer denne prinášajú rukolapné dôkazy o tom, že obchodom v prvom rade záleží na zisku, než na zdraví zákazníkov... "Nevieme, za akých podmienok je predávaný tovar konzervovaný, prevážaný a dopestovaný. A pri opakovanej kumulácii viacerých takýchto faktorov môže vzniknúť nekontrolovateľná mutácia buniek. Kvalitná strava je zvyčajne drahšia. Zdravšie sú bioprodukty ako výrobky konzervované."
Aký vplyv majú na zdravie človeka, rôzne prídavné látky, tzv. aditíva, ktoré obsahuje takmer každý jeden potravinový produkt? "K tomu sa neviem presne vyjadriť, lebo niet dostatok dôkazov o tom, že by skutočne poškodzovali zdravie," vraví MUDr. Andrašina. "Upozorniť by som chcel na to, že v poslednom období sa na trhu objavilo veľmi veľa preparátov, týkajúcich sa prevencie a liečby zhubných nádorov. Musím zdôrazniť, že sú definované ako doplnky výživy a tak ich aj treba brať. Nie sú liekom a preto neprešli klasickou kontrolou, ktorá by preverila ich účinnosť. Preto v žiadnom prípade nemôžu nahradiť onkologickú liečbu." Vitamíny (doplnky výživy) sú kontrolované len z hľadiska ich kvality a aj to preto, či neškodia ľudskému organizmu. Testy, preverujúce účinnosť a efektivitu preparátov, sú mimoriadne finančne náročné, preto sa vykonávajú len u liekov.
Dôležitým bodom prevencie je nielen dbať o to, čo jeme, ale chrániť sa aj pred infekciami. Súčasný spôsob nášho života sa liberalizoval, stal sa voľnejším v každom slova zmysle. Ľudia by si mali dávať pozor hlavne na hepatitídy a konkrétne ženy na papiloma vírusy, ktoré môžu spôsobiť nádory krčka maternice. Tie sú v poslednom období medializované z dôvodu objavenia účinnej prevencie hlavne u žien v mladom veku. Preventívne očkovanie výrazne obmedzuje možnosť nákazy, ktorá sa prenáša výlučne sexuálnym stykom. Očkovacie vakcíny sú už k dispozícii v lekárňach, ale ich cena je pre väčšinu ľudí vysoká. Potrebné sú totiž tri vakcíny, ktorých cena je spolu vyše 15 tisíc korún.
Štatistiky ukazujú, že patríme ku krajinám, kde každoročne pribúda počet prípadov rakoviny. Aj keď je to prirodzený proces prispôsobovania životnému štýlu vyspelých západných štátov, ktorý nezvrátime, treba si uvedomiť, že dnes už existuje diagnostika, ktorá dokáže zachytiť zhubný proces niektorých druhov nádorov včas. Veľmi jednoducho sa dá diagnostikovať napríklad rakovina hrubého čreva, konečníka, prsníka i krčka maternice. Preto treba využívať všetky dostupné preventívne prostriedky a nájsť si na vyšetrenia čas, hoci aj vtedy, keď nepociťujeme žiadne príznaky choroby. Zákernosť rakoviny spočíva v tom, že rastie v organizme ticho, nebadane a naplno sa rozvinie až vtedy, keď je zvyčajne neskoro. Ak sa nádor zachytí v prvom štádiu zhubného procesu, šancu na vyliečenie má vďaka pokroku medicíny až vyše 90 % percent pacientov.
Tri skutočné príbehy Košičanov, ktorých životné osudy zásadným spôsobom ovplyvnila zákerná rakovina
Keď prišiel o jeden semenník, cítil sa ako hendikepovaný
V tom čase 28-ročného Igora donútila navštíviť obvodného lekára prudká bolesť v ľavom semenníku. Lekár mu zväčšený semeník pozrel a predpísal antibiotiká proti zápalu. Igor doma poctivo ležal, prikladal si na chúlostivé miesto ľadové obklady a čakal, kedy tabletky zaberú. Keď sa bolesť stupňovala, teplomer ukazoval 39 °C a semenník sa opäť zväčšil, nevydržal a zavolal lekára. Ten ho okamžite poslal do nemocnice.
Igora hospitalizovali s akútnym zápalom semenníka. Dostával antibiotiká a infúzie, aby sa jeho stav čo najrýchlejšie stabilizoval. "Opuch sa po niekoľkých dňoch zmenšil, aj bolesť ustúpila, ale na lekároch som videl, že sa im niečo nepozdáva. Robili mi všelijaké vyšetrenia a povedali, že niečo nie je v poriadku, ale že definitívne sa vyjadria až keď dôjdu výsledky testov," spomína Igor prvé dni v nemocnici. Čierne myšlienky už zahnať nevedel a dúfal, že rakovina to nebude. Veď takéto veci sa stávajú tým druhým...
Po dvoch týždňoch hospitalizácie zápal ustúpil a Igor sa dozvedel, na čom je. Verdikt lekárov bol strašný - rakovina ľavého semenníka s metastázami. "Bol som z toho hotový. Plakal som a pýtal sa sám seba, prečo sa to muselo stať práve mne. Veď som ešte mladý." Hneď na druhý deň ho operovali a ľavý semenník navždy odstránili. "Cítil som sa asi ako žena bez prsníka. Ako hendikepovaný."
Pred onkologicku liečbou si dal Igor odobrať spermie a zakonzervovať v spermobanke pre prípad, že by liečba natrvalo poškodila ich životaschopnosť. Po dávkach chemoterapie bol unavený, nevládal chodiť, jesť ani prehĺtať vlastné sliny. "Mal som také suché hrdlo, že som nevedel ani piť. Vybral som dva hrozné cykly chemoterapie, vypadali mi vlasy, schudol som a nebolo mi práve najlepšie," spomína už s centimetrovým vlasovým porastom. V súčasnosti sa vrátil do normálneho života. Je vyliečený a prekonaná choroba nezanechala po sebe žiadné "nefunkčné" následky...
Zhubný nádor semenníka je druhom rakoviny, ktorý sa vyskytuje u mužov v mladom veku, prevažnej od 15 do 40 rokov. Ak sa zachytí včas, je veľmi dobre liečiteľný. Igor mal šťastie v nešťastí. Za to, že sa nádor zachytil v druhom štádiu rakoviny, mohla náhoda. Ak by nebolo zápalu, zákernú hrčku v semenníku by si všimol až oveľa neskôr...
Rakovinu semenníka mediálne spropagoval americký cyklista Lance Armstrong, u ktorého tento zhubný nádor diagnostikovali lekári v pokročilom štádiu. Liečil sa dlho a opakovane, ale boj s chorobou nakoniec vyhral. Odvtedy sa angažuje v boji proti onkologickým ochoreniam.
Silné krvácanie im dalo znamenie...
Pani Jana má 55 rokov a kvôli nálezu rozsiahleho zhubného nádoru maternice je už vyše dva mesiace na "maródke". Na vyšetrenie prišla včas. Diagnostikovali jej rakovinu predposledného tretieho štádia.
"Každé tri mesiace som krvácala, ale keďže som v prechode, pripadalo mi to normálne. To len dcéra ma nahovorila, že ide na kontrolu, tak nech idem s ňou a dám sa vyšetriť aj ja. Doktor na začiatku srandoval, že urobíme kompletnú ´generálku´, ale keď ma prezrel, nepáčilo sa mu to," spomína pani Jana. Poslali ju na cytológiu a tá definitívne rakovinu potvrdila. "Keď mi povedali tú hroznú správu, cítila som sa, ako keby ma niekto prefackal. Doktori ma upokojili, že lekárka veda je už ďaleko, že nech sa nebojím. Ale keby som ten nádor doma ešte rok ´pestovala´, mohla som zle dopadnúť..."
Keďže jej nádor je rozľahlý a zasahujúci aj steny pošvy, musí sa liečiť kombináciou rádioterapie, chemoterapie a brachyterapie (cielené, lokálne ožarovanie maternice vo vnútri pošvy). "Hovorím tomu tri v jednom," smeje sa. "Tieto procedúry už mám za sebou a teraz sa chystám na operáciu. Idú mi vybrať maternicu." So zákernou chorobou bojuje tak, že si inú možnosť ako vyliečenie, nepripúšťa. Verí lekárom a je presvedčená, že urobia všetko čo môžu, aby jej pomohli. "Chorobu treba brať trošku z nadhľadu, nemyslieť na ňu v jednom kuse, aj keď to ide veľmi ťažko. Človek je viac precitlivený." O jej diagnóze vedia len jej dcéry, ostatným príbuzným a známym povedala, že ma zápal. "Čo ich budem trápiť?! Nezvyknem klamať, ale tentokrát si to chcem nechať pre seba."
* * *
Druhou hospitalizovanou pacientkou, ktorú sme oslovili, je 32-ročná matka troch detí s podobnou diagnózou. "Moje najmladšie dieťa má rok a pol. Po pôrode bolo všetko v poriadku, na kontrole nezistili nič. Neskôr som začala krvácať pri pohlavnom styku, no hneď na to, som dostala menštruáciu. Myslela som, že som krvácanie privolala, preto som nechcela hneď letieť za doktorom. Keď sa mi to stalo druhýkrát, už som šla," opisuje prvé príznaky choroby. V tom čase občas cítila bolesti v podbrušku i v krížoch, ale keďže malého syna neustále vláčila na rukách, pripisovala to tomuto faktu.
"Lekár videl zhubné bujnenie už okom. Krvácať som začala aj počas toho, ako ma vyšetroval. Ihneď ma poslal na odobratie vzorky, čo diagnózu potvrdilo," Lekári ju chceli operovať okamžite, ale keďže nádor bol rozsiahly a rozšírený, musela podstúpiť onkologickú liečbu. "Hovoria mi, že mám veľkú šancu na vyliečenie aj preto, lebo som ešte mladá. Po terapii sa cítim unavená, zoslabnutá, črevá a žalúdok pracujú ináč, chute mám ako ako tehotná. V kuse si chodím niečo kupovať," smeje sa.
Rodina jej chorobu znáša horšie ako ona. Keď sa to dozvedel manžel, rozplakal sa tak, že ho musela dlho ukludňovať. "Hovorím mu, že nech to berie ako chrípku. Prejde to a bude všetko v poriadku," prezrádza recept, ktorým chce vyhrať tento boj. Po absolvovaní vyčerpávajúcej onkologickej liečby podstúpi operáciu, počas ktorej jej vyberú maternicu. "Len nech bude dobre. Vraj na to zomiera každá tretia, ale myslím si, že ja nemôžem byť tá tretia... S tým, že mám rakovinu, sa netajím, vedia to už všetci. Také veci sa rýchlo roznesú. Som teraz populárna," žartuje.
Obe pacientky boli milo prekvapené profesionálnym a ľudským prístupom lekárov a personálu ústavu k pacientom. Dodávajú im odvahu a silu bojovať s touto chorobou, čo im veľmi pomáha.
Andrea BOŽINOVSKÁ
Autor: Jarný BIOLETS v Sosne
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.