Tassosom Papadopulosom. Cyperská hlava štátu v tejto súvislosti vyslovila požiadavku, aby SR ponechala naďalej na tomto stredomorskom ostrove svojich vojakov pôsobiacich v mierovej misii OSN, až pokiaľ sa nestiahnu turecké okupačné vojská.
Slovensko ako nestály člen Bezpečnostnej rady OSN bude aj naďalej veľmi pozorne sledovať situáciu v tejto republike a urobí všetko preto, aby prišlo k pozitívnemu riešeniu predstáv demokratického Cypru. Uviedol to po stretnutí na najvyššej úrovni v Nikózii prezident SR. Zdôraznil, že naša krajina má s Cyperskou republikou v mnohom spoločné názory na budúcnosť EÚ, jej ďalšie rozširovanie a zachovanie rovnosti všetkých jej členov. Gašparovič vyjadril presvedčenie, že pre garantovanie rovnoprávnosti v EÚ je dôležité, aby bola prijatá zmluva o Európskej ústave do najbližších volieb do Európskeho parlamentu tak, ako to bolo nedávno deklarované v Berlíne.
Spolu s cyperským prezidentom otvorene hovorili aj o problematike Kosova a možného členstva Turecka v EÚ. "Slovensko je za vstup Turecka do EÚ, takisto ako Cyperská republika, ale za podmienok, ktoré sú pre člena EÚ dané," povedal Gašparovič.
Prezidenti počas rokovaní diskutovali aj o rozvoji vzájomných bilaterálnych vzťahov a o možnosti ďalšieho rozvoja spolupráce v ekonomickej oblasti. Papadopulos privítal, že s Gašparovičom prišla tiež skupina podnikateľov, keďže podľa jeho slov rozvíjajúce sa slovenské hospodárstvo a priemysel dávajú veľký priestor i pre cyperských zástupcov podnikov a biznisu.
Ostrov je od roku 1974 rozdelený na dve časti. Južná grécka časť je plnoprávnym členom v EÚ a Severocyperskú tureckú republiku uznáva len Ankara. Medzi severnou a južnou časťou krajiny sa nachádza tzv. nárazníkové pásmo (zelená línia), ktorú kontrolujú mierové sily OSN na Cypre - UNFICYP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.