berú peniaze nadarmo. Nie im blahobyt za cudzie nestačí, oni sa musia ukájať ešte aj činnosťou. A keď ich zásluhou schudobnieme, idú do nových volieb s heslami, ako vylepšia to, čo sami skazili.
Údajná dohoda na novele Zákonníka práce, ktorú vláda v stredu schválila, je problematická predovšetkým tým, že Slovensko je dnes suverénne posledná krajina v Európe, čo nejaké zmeny či novelu pracovného práva potrebuje. Na takéto konštatovanie netreba ani doktorát z nejakej pavedy, ktorá sa vzťahmi vo výrobe zaoberá, stačí laický pohľad na ekonomické parametre krajiny, samozrejme v dynamických súvislostiach. Keď hospodárstvo rekordne rastie, nezamestnanosť padla pod nedávno ešte nepredstaviteľných 9 percent, a silná koruna, a reálne mzdy a podobne, tak normálni ľudia do systému nebudú siahať, lebo to jednoducho funguje. Aj keby mali racionálne jadro reči, povery či ideologické balasty (akože nemajú ani racionálne, ani iné jadro), že zamestnanci tu a tam sú nejako hendikepovaní či inak postihnutí, tak základný inštinkt hovorí, že keď ide hore celok ako taký, tak sa skôr-neskôr zadarí lepšie všetkým. A ak aj existujú nejaké nespravodlivosti, neoplatí sa zahrávať s mechanizmami, ktoré ako-tak prinášajú výsledky. Teda tak, ako ešte nikdy v minulosti...
Vysvetľujte to ale Ficovi, ktorý si vážne myslí, že on so svojim intelektom a kádrovým príslušenstvom je povolaný zlepšovať život pod Tatrami. Práve po tejto vláde to pritom paradoxne vyzerá, že "najdôležitejší zákon roka" (Fico 1.januára) sa môže obrátiť vo veľkú blamáž Smeru a premiéra. Jednomyseľná dohoda, ktorou sa norma posúva na májovú schôdzu parlamentu, totiž evidentne nebola o obsahu, ale o tom, že vláda púšťa Zákonník práce do NR SR naslepo s tým, že s výnimkou niektorých bodov (napr. súbeh odstupného a výpovednej lehoty) je povolené hlasovanie krížom-krížom. Nielen z vyhlásení Slotu a HZDS, ale aj samotného Fica po vláde jednoznačne vyplýva, že koalícia sa na ZP nedohodla. Za predlohou dobrej ženy Tomanovej stojí iba koalícia Smer-KOZ. V tejto chvíli nikto iný, pričom, čo stojí za zmienku, zamestnávatelia si už čosi presadili (sami hovoria o 2 bodoch), čo sa prejavilo napr. vo výraznom zmiernení rétoriky dokonca SDKÚ...
Politicky je to pritom až absurdné. Všetky normálne koalície sveta, napr. prvá a druhá Dzurindova, alebo ktorákoľvek zo zahraničia, pokiaľ sa nevedia dohodnúť na stopercentnom (alternatíva 95 percentnom) znení kľúčových bodov vládnych programov, tak sedia nad nimi a otvárajú nové a nové kolá rokovaní. Nedorobky sa nepúšťajú do parlamentov, keďže tam hrozia krížové hlasovania a podstolové pakty, ktoré v konečnom dôsledku môžu viesť k výsledkom, čo predkladateľ ministerstvo ani nespozná. Len si spomeňme na nekonečné debaty o Lipšicových zákonoch, či trestnom poriadku, či konflikte záujmov, či vysokoškolský zákon Fronca, ktorý natrikrát napokon neprešiel, či horribile dictu výhradu svedomia, ktorá bola tak ďaleko od dohody, že koalíciu zlikvidovala. U tohto vydareného spolku nič takého nehrozí: Obsah je ôsmoradý, druhotné je odfajknúť bod vládneho programu a prvotné je udržať sa pri moci. Preto môže ísť do parlamentu taký "najdôležitejší zákon roka", ktorý nemá jasnú podporu. Však Fico už svojim ovečkám vysvetlí, že presne taký ZP, ako bude prijatý, si predstavoval. A preferencie Smeru stúpnu o ďalších 10 percent, či tam bude pochovávanie zamestnancov za živa, ak prídu ráno do práce neskoro, alebo platenie všetkých odborárov zamestnávateľov. To je jedno.
Rozum zastáva nad obsahmi, ktoré sa akože dohadujú resp. už dohodli. Až sa nechce veriť, že to sú vôbec ľudia, čo nám vládnu. Napríklad spor o nadčasy, kde už údajne Smer a KOZ ustúpili. Až kam sme sa dostali, keď politici určujú, koľko smie jeden zamestnanec pracovať? To sa netýka len Slovenska, nápad vzišiel z EÚ, čo však neznamená, že zblázniť sa musíme všetci kompletne. Alebo takzvaný súbeh odstupného a výpovednej lehoty. Finančný bonus pracovníkovi, ktorý dostáva výpoveď, bol vymyslený kedysi dávno práve preto, aby existenčne nestrádal, kým si nájde nové zamestnanie, keďže s príjmami za toto obdobie počítal. Zamestnávateľ ho akože odškodňuje za výpoveď. Svetové odborové hnutie však vymyslelo súbeh a Fico je vo vytržení. Akú logiku má "odstupné", keď dotyčný v čase výpovede ešte za mzdu pracuje? Alebo perverznosť najvyššieho rádu (aj to už bolo údajne vyhodené z pôvodného návrhu) platenie odborového funkcionára zamestnávateľom. Existuje zdravá žirafa, ktorú by takáto hlúposť napadla? Nie, to len tvorcov "sociálneho štátu".
Celá úprava ZP je jeden veľký cirkus. Riziko je v tom, že v NR SR je možné všetko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.