hnutia 64 žúp (HVIM) na Námestí hrdinov v Budapešti György Budaházy.
Muž, ktorý je v domácom väzení, lebo proti nemu prebieha vyšetrovanie protištátneho trestného činu, prostredníctvom magnetofónového záznamu ďalej povedal, že je potrebné vybudovať novú elitu v krajine, a treba byť vždy pripravený k boju až do konečného víťazstva.
V súvislosti s podujatím už prebieha vyšetrovanie Národného úradu vyšetrovania (NNI), ktorý preveruje, či organizátori nenaplnili trestný čin vzbury.
Rečníci vyzývali ďalej na odmietnutie terajšej Gyurcsánovej republiky, k založeniu vlastnej armády, tieňovej vlády, a k obnoveniu pôvodnej krajiny svätoštefanskej koruny, ktorú navrhujú nazvať Húnia. Demonštranti reagovali na výzvu potleskom. Účastníci demonštrácie so štátnymi aj arpádovskými vlajkami, medzi nimi skupiny mladých ľudí v čiernych odevoch, ale aj s plynovými maskami, požadovali odstúpenie premiéra Ferenca Gyurcsánya.
Pôvodne chcelo usporiadať HVIM pochod mestom na trase ulíc, kde došlo k incidentom pri nelegálnych protivládnych protestoch. Polícia však túto alternatívu zamietla. Jedným z organizátorov demonštrácie je bývalý predseda HVIM László Toroczkai, ktorý bol aktérom septembrových incidentov, pri ktorých zaútočili na maďarskú štátnu televíziu.
Demonštrácia, ktorá sa konala na bariérami ohraničenom priestranstve námestia za asistencie niekoľkých desiatok policajtov, a ďalších jednotiek v okolitých uliciach, sa skončila bez incidentov. Hnutie sa aktivizovalo už aj na Slovensku. Slovenská polícia 16. septembra zabránila v Bratislave ilegálnemu vystúpeniu predsedu hnutia Lászlóa Toroczkaiho pred ministerstvom vnútra, kde chcel prečítať po vypuknutí kauzy Hedvigy Malinovej vyhlásenie proti incidentom namiereným voči národnostným menšinám. Názov hnutia je odvodený od počtu žúp bývalého Uhorska pred rokom 1918. HVIM už protestovalo aj proti účasti SNS v slovenskej vláde, dokonca v Budapešti spálili portrét predsedu SNS Jána Slotu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.