len zriedka získa možnosť zadokumentovať prípady, aký sa nedávno odohral v Slovenskom futbalovom zväze, keď sa podľa vyšetrovateľov podarilo nachytať pri preberaní úplatku generálneho tajomníka zväzu. V takýchto prípadoch je účasť agenta rozhodujúca.
Návrh vypustiť "agenta provokatéra" z Trestného poriadku sa podľa informácií SME pripravuje na ministerstve spravodlivosti. Hovorca rezortu Michal Jurči túto informáciu nepotvrdil, pretože na novelách trestných kódexov sa stále pracuje. Novely by malo ministerstvo predložiť na rokovanie vlády v máji.
Minister spravodlivosti Štefan Harabin (za HZDS) v minulosti viackrát inštitút agenta kritizoval. Harabin kritizoval agenta aj po korupčnej afére na futbalovom zväze. Vtedy varoval, že "agent je cesta do pekla".
Rušenie aktívneho agenta nedávno potvrdila aj poslankyňa HZDS Katarína Tóthová. Počas parlamentnej rozpravy pri odvolávaní ministra hospodárstva povedala, že aj podľa Európskej únie nie je agent, ktorý navádza na konanie trestného činu, želateľný.
"Agent provokatér nemá v právnom poriadku čo hľadať," myslí si predseda ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka (HZDS). Pripúšťa však, že niekedy sa korupcia bez jeho využitia nedá odhaliť. Tým argumentuje aj poslanec Daniel Lipšic z KDH, ktorý ako minister spravodlivosti presadil, aby agent mohol byť aktívny.
Agent provokatér sa môže využiť len niekedy
Podľa zatiaľ platného Trestného poriadku môže agent pôsobiť len pri odhaľovaní korupcie verejných činiteľov - politikov, sudcov či policajtov, kde sa dôkazy hľadajú ťažko. Ak má polícia operatívne informácie, môže nasadiť agenta. Zrušenie tohto inštitútu podľa Lipšica oslabí boj proti korupcii. Získať dôkazy bude veľmi ťažké.
Lipšic hovorí, že súhlas na použitie dáva vždy súd. Ak sú pochybnosti o pôsobení agenta provokatéra, tak nechápe, prečo nebol podaný podnet na Ústavný súd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.