postavením a kompetenciami odborárov vo firmách. Vyhlásila to v sobotu v diskusnej relácii SRo poslankyňa NR SR za SNS Milada Belásová.
Zároveň však dodala, že v Zákonníku práce je aj veľa pozitívnych vecí, ako ochrana zamestnancov v prípade platobnej neschopnosti zamestnávateľa, inštitút telepráce či zvýšená ochrana zamestnancov pri práci. SNS nemá problém diskutovať o niektorých bodoch, v ktorých si názory "vyšperkujeme". Zdôraznila však, že pre
SNS "je nestráviteľné postavenie, aké budú mať odbory vo firmách. Zdá sa nám to neadekvátne," zdôraznila. Podľa nej odbory v ostatných rokoch stratili dôveru zamestnancov a veľa ľudí z odborov odišlo.
Pre SNS je tiež absolútne nekorektné, aby odbory fungovali na úkor zamestnancov, aby sa zamestnanci museli skladať na platy odborárov, aby odborári mali právo zastaviť výrobu. "Zdá sa nám to trošku nebezpečné", varovala. Odborári vo firmách, podotkla, sú volené funkcie a môže sa na ne dostať aj človek, ktorý nemusí odborne a technicky ovládať technológiu výroby a taký ju zastaví.
Róbert Madej zo Smeru-SD reagoval na výhrady SNS slovami, že "v niektorých veciach ide o nedorozumenie". Hoci vláda SR 18. apríla jednomyseľne schválila predmetný návrh a posunula ho do NR SR, "sú možno ešte jeden až dva body, ak sa otvoria znova, ale to sú iba kozmetické zmeny," avizoval.
To, že sa návrh novely nedohodol v tripartite a jeho finálnu verziu dostali členovia vlády na stôl až v stredu ráno, "je chaos a neprofesionalita, ktorú prezentuje ministerka práce Viera Tomanová
ako predkladateľka materiálu," konštatoval Pavol Frešo z SDKÚ-DS.
Zdôraznil, že Zákonník práce je jednou z reforiem, "ktorou sme prešli". Má dominantný vplyv, že na Slovensko prišli zahraniční investori a dajú ľuďom prácu. "My sme zasa povinní v prospech týchto ľudí konať, aby im práca zostala, aj výplaty, a aby z nich neukrajovali odborárski bossovia," povedal Frešo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.