Vláda môže znížiť spotrebnú daň alebo určiť maximálnu cenu benzínu a nafty. Alebo Slovnaft zníži ceny na svoj úkor.
Bratislava - Premiér Robert Fico včera oznámil, že sa bude anagažovať v zlacnení benzínu a nafty. Chce sa stretnúť so Slovnafotm ako rozhodujúcim výrobcom a distribútoorm pohonných látok. Ministrovi financií Jánovi Počiatkovi, ktorý odmieta znížiť výnos rozpočtu zo spotrebných daní, odkázal, že pôjde o politické rozhodnutie.
Zníženie: následky sú veľké
Analytik ING Bank Ján Tóth považuje zníženie spotrebnej dane pre štát za lepšie riešenie ako iné administratívne opatrenia. „Zníženie dane by však malo byť trvalé a nemalo by sa meniť príliš často."
Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál o sume, ktorá môže chýbať štátu v rozpočte, nechcel špekulovať. „Výpadok v rozpočte závisí, o koľko korún by klesla daň, a na ktoré komodity by sa to vzťahovalo," povedal. Predpokladá, že by to bola „veľká položka". Znižovanie sadzieb sa môže uskutočniť, len keď to umožní štátny rozpočet. Aj Fico hovorí, že o znížení spotrebnej dane uvažujú a budú uvažovať, ale zároveň chce udržať finančnú disciplínu, aby Slovensko 1. januára 2009 zaviedlo euro.
Fico vidí priestor na tlak na ceny aj pre rastúci zisk rafinérie. Jeho argumentáciu podporuje aj rozhodnutie už exministra financií Ivana Mikloša. Pred dvoma rokmi Slovnaft dostal vyše miliardovú pokutu za zlé určenie takzvaných oprávnených nákladov a z toho vyplývajúcu výšku zisku. Išlo o obdobie 2002 až 2004.
Slovnaftu však minulý rok klesol zisk o 30 percent. Vlani mala spoločnosť zisk 6,4 miliardy korún, rok predtým 8,7 miliardy.
Máme vysokú sadzbu
Spotrebná daň na benzín a naftu na Slovensku je vyššia ako je minimálna sadzba, ktorú určuje EÚ. Pri benzíne je slovenská sadzba spotrebnej dane 15,50 koruny za liter, čo je podľa agentúry SITA najviac z okolitých krajín a o 3,50 koruny viac, ako minimálne požaduje únia.
Kým napríklad po prepočte na jeden liter spotrebná daň z motorovej nafty predstavuje na Slovensku 14,5 koruny, v susednej Českej republike to bolo po prepočte 11,90 koruny, v Maďarsku, Poľsku či Rakúsku dokonca ešte menej. Európska únia pritom vyžaduje sadzbu na úrovni v prepočte minimálne 10,10 koruny na liter.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.