francúzskych voličov, ktorá sa pohybovala okolo 84 percent, je podľa jednej z hovorkýň EK dôkazom vitálnej demokracie vo Francúzsku.
Najviac hlasov (31 percent) dali francúzski voliči v nedeľu konzervatívnemu kandidátovi Nicolasovi Sarkozymu. Druhou v poradí s odstupom približne šiestich percent bola socialistická kandidátka Ségoléne Royalová. Proeurópsky centrista a kandidát Zväzu pre francúzsku demokraciu (UDF) Francois Bayrou skončil tretí s necelými 19 percentami hlasov a za ním nasledoval Jean-Marie Le Pen ako kandidát krajne pravicového Národného frontu (FN) so ziskom takmer 11 percent hlasov.
Le Penovu porážku včera na zasadnutí ministrov zahraničných vecí v Luxemburgu uvítalo aj nemecké predsedníctvo v EÚ. Podľa šéfa nemeckej diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera "je upokojujúce, že radikálnejšie strany a najmä Le Pen zostali v týchto voľbách jasne pozadu". Rozhodujúce druhé kolo volieb sa uskutoční 6. mája.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.