Michaila Gorbačova. Informovali o tom včera ruské tlačové agentúry. S Borisom Jeľcinom sa prídu v stredu na Novodevičij cintorín, kde sú pochovaní aj niekdajší sovietsky líder Nikita Chruščov a slávny skladateľ Dmitrij Šostakovič, rozlúčiť mnohí súčasní i bývalí prezidenti a svetoví lídri. Podľa informácie ruského ministerstva zahraničných vecí nebudú medzi nimi chýbať niekdajší americkí prezidenti Bill Clinton a George Bush.
Telo Borisa Jeľcina, ktorý zomrel v pondelok vo veku 76 rokov na zlyhanie srdca, vystavili včera v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa neďaleko Kremľa. Prezident Vladimir Putin dekrétom poveril organizáciou pohrebu šéfa kremeľskej administratívy Sergeja Sobianina.
Bývalý ruský prezident Boris Jeľcin hrdinsky rozpustil Sovietsky zväz, ale demokracia, ktorú odovzdal, bola nebezpečne krehká. Uvádzajú to včerajšie ruské médiá. Jeľcin zomrel v pondelok vo veku 76 rokov na zlyhanie srdca a pochovajú ho v stredu v Moskve. Prejavy úcty voči prvému prezidentovi nezávislého Ruska sa koncentrujú na jeho rozporuplné pôsobenie. Nazývajú ho hrdinom za rozpustenie Sovietskeho zväzu, ale vyčítajú mu, že dovolil, aby sa nové Rusko prepadlo do chaosu.
Aj svetová tlač informovala o neočakávanom úmrtí bývalého ruského prezidenta Borisa Jeľcina. LE FIGARO (Francúzsko): Boris Jeľcin zomrel. Ostane mužom, ktorý umožnil prechod od komunizmu ku kapitalizmu a zároveň zapríčinil rozpad ZSSR. Noviny ďalej poukázali, že bol človekom prekvapení, najmä v spojitosti s 31. decembrom 1999, keď oznámil odstúpenie z funkcie prezidenta a prečítal list, v ktorom sa ospravedlnil za svoje chyby. NEW YORK TIMES (USA): Je prirodzené pre mužov, ktorí vedú revolúcie, že sa zriedka osvedčia ako efektívni lídri vlád. Taký bol Boris Jeľcin. Bol mužom komunistickej strany, ktorý zorganizoval rozpustenie strany a Sovietskeho zväzu, potom sa stal prvým demokraticky zvoleným lídrom Ruska. Bojoval za zavedenie západných politických a ekonomických hodnôt a snažil sa zabezpečiť, aby nenastal obrat späť. Avšak jeho šoková terapia viedla ku kolapsu ruskej ekonomiky a zanechala množstvo jej majetku v rukách oligarchov. FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG (Nemecko): Nemecko si spomína nielen na Gorbačova, ale aj Jeľcina, keď myslí na to, čo umožnilo dosiahnuť mierové znovuzjednotenie a stiahnutie sovietskych jednotiek z územia bývalej NDR. Bol to Jeľcin, kto popri Gorbačovovi zbavil Západ po desaťročia jestvujúceho nebezpečenstva zo strany ideologicky a vojensky agresívneho Sovietskeho zväzu. ... Jeľcinova skutočná tragika spočíva v tom, že jeho éra sa počas vládnutia Putina, ktorého priviedol do úradu samotný Jeľcin, používa ako čierna fólia, umožňujúca výraznejší jagot novej éry, v ktorej sa rušia demokratické práva, čo mnohí Rusi nekriticky prijímajú. Jeľcin už nenašiel sily, aby sa proti tomu bránil. GAZETA WYBORCZA (Poľsko): My, Poliaci, sa môžeme s Borisom Jeľcinom rozlúčiť iba s vďakou a uznaním. Bol to on, kto ako prvý priznal zodpovednosť vlády ZSSR za zločin v Katyni. Za jeho vlády opustili poľské územie poslední ruskí vojaci.... Mal mnoho nepriateľov, a ako sa o ňom v súčasnosti hovorí v Rusku, často im pohrozil, ale nikdy na nich neudrel päsťou.... Za jeho prezidentovania však začala aj krvavá vojna v Čečensku... THE GUARDIAN (Veľká Británia): Boris Jeľcin urobil málo pre budovanie demokracie. Nakoniec bol podstatne viac ničiteľom Sovietskeho zväzu, ako tvorcom ruskej demokracie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.