Belehradskí politici oficiálne stále zdôrazňujú, že budú klásť odpor nezávislosti Kosova
Delegácia BR región navštívi tento týždeň na žiadosť Ruska a na mieste sa presvedčí o plnení demokratických štandardov požadovaných OSN. Podľa srbského premiéra Vojislava Koštunicu návšteva ponúka reálny základ pre nový proces rokovaní o budúcnosti Kosova. V Belehrade nezostali bez povšimnutia vyjadrenia bývalého ruského premiéra a ministra zahraničných vecí Jevgenija Primakova, ktorý počas kosovského konfliktu v roku 1999 spolu s Ahtisaarim rokoval s vtedajším juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom o zastavení bojov. "Pokiaľ ide o mňa, nevylúčil by som ani možnosť rozdelenia Kosova. Aj keď to pre mnohých môže byť nepríjemné, je to jediná reálna perspektíva," povedal Primakov minulý týždeň pre belehradský denník Večernje novosti. Ruský veľvyslanec v Srbsku Alexander Alexejev tieto výroky označil za "veľmi, veľmi nebezpečné".
"Nezávislosť Kosova by bola krokom k deleniu," povedal v nedávnom rozhovore pre agentúru APA Nebojša Radulovič, zástupca starostu srbskej obce Leposavič na severe Kosova. Ako dodal, rozdelenie je jediným spôsobom, ako zabrániť konfliktom.
Zdá sa, že v severnom Kosove mnohí Srbi Radulovičove názory zdieľajú. Pre nich tvorí hranicu medzi Srbskom a Kosovom rieka Ibar, ktorá rozdeľuje mesto Kosovská Mitrovica na srbskú a albánsku časť. Severné Kosovo udržiava tesné kontakty s Belehradom, ktorý od skončenia konfliktu nemá v provincii oficiálne žiadne právomoci.
Líder Srbskej listiny pre Kosovo a Metohiu Oliver Ivanovič však nepovažuje myšlienku na rozdelenie Kosova za realistickú. Podľa jeho názoru sa žiaden srbský politik neodváži vyzvať na delenie provincie, keďže by to znamenalo vyhnanie Srbov, ktorí stále žijú v južnej časti Kosova. "Ani jediný belehradský politik nechce mať na svedomí 67 000 Srbov," ktorí žijú južne od Mitrovice, povedal.
V Prištine sa medzičasom šíria obavy, že srbskí extrémisti - hovorí sa o troch desiatkach policajtov zo Srbska, ktorí sa už údajne nachádzajú v Kosove - môžu počas návštevy delegácie BR OSN podniknúť provokačné akcie, ktoré majú podporiť tvrdenia Belehradu, že v Kosove sú ohrozené základné ľudské práva. Za krízovú oblasť je považovaný západ Kosova, kde sa v okolí mesta Peč nachádza niekoľko malých srbských enkláv. Ani miestna polícia ako mierová jednotka NATO sa k týmto špekuláciám nechceli vyjadriť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.