mohli zvýšiť mzdy zdravotníkom o 20 percent. Informáciu ministra predseda Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZSS) Andrej Kučinský nekomentoval. "Minister nie je pre odborový zväz sociálnym partnerom pre kolektívne vyjednávanie. V danom prípade sú to Asociácia fakultných nemocníc (AFN) a Asociácia nemocníc Slovenska (ANS)," povedal pre TASR Kučinský.
Správa o stave optimalizácie siete zdravotníckych zariadení obsahuje podľa Kučinského rad nepresných údajov. Okrem iného sa v nej konštatuje, že sa rezort nedohodol s predstaviteľmi vyšších územných celkov (VÚC) na transformácii lôžok a zariadení na inštitúcie sociálneho typu. "Ak ide o zvyšovanie miezd, minister tvrdí, že zariadenia VÚC sa ho už netýkajú, lebo nie sú v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, ale pritom chce o nich rozhodovať, či majú zostať alebo zmeniť svoje postavanie," podotkol Kučinský.
SOZ sa tiež nepozdáva, že by transformovaním asi 36 zdravotníckych zariadení malo prísť o miesta asi 750 lekárov a vyše 2300 zdravotných sestier. Za príliš "sladký sen" označil kalkulovanie rezortu, že by prepustení zdravotníci prešli pracovať do veľkých nemocníc. Veď prečo by títo mali robiť za mzdu vyššiu o 2000 korún, keď by môžu pracovať v Čechách za viac, poznamenal Kučinský.
Kolektívne vyjednávanie o mzdách medzi SOZ ZSS a AFN a ANS by malo byť po prvom májovom týždni.
Zdravotné poisťovne: Zodpovedný je Valentovič
Za nespokojnosť zdravotníkov s ich platovým ohodnotením je zodpovedný minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Tvrdí to Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) SR. "Minister nedokázal zabezpečiť také podmienky v ústavnej zdravotnej starostlivosti, aby sa zlepšil chod veľkých štátnych nemocníc, v ktorých pri riadení a prevádzke dochádza k neefektívnemu použitiu vzácnych finančných zdrojov. Nepredložil ani žiadny konkrétny a reálny plán, ako chce tieto vážne problémy vyriešiť," povedal pre TASR výkonný riaditeľ ZZP SR Eduard Kováč.
Združenie poukazuje na fakt, že práve v štátnych nemocniciach patriacich do kompetencie ministra zdravotníctva dochádza k úniku finančných prostriedkov. Tie podľa nich chýbajú na lepšie ohodnotenie lekárov a ostatných zdravotníckych pracovníkov. "Súkromné zdravotné poisťovne zvýšili tento rok platby lôžkovým zariadeniam spolu o takmer miliardu korún v porovnaní s rokom 2006," tvrdí Kováč. Vďaka tomu stúpajú podľa ZZP SR tohtoročné príjmy nemocníc rýchlejšie než celkové zdroje v zdravotníctve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.