Už sme si viackrát povedali, že ak znižovanie daní, tak vhodnejšia chvíľa ako jar 2007 neexistuje (na jeseň sa robí rozpočet, kde musia byť
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
východiská známe). Ekonomika je v historickom raste a hoci rozpočet 2007 zatiaľ nevyzerá slávne (deficit za 1. kvartál 15 miliárd), daňové výnosy budú koncom roka stopercentne v prebytku. Taká príležitosť, ako táto sezóna na zníženie sadzieb rovnej dane aj bez zásahu do výdavkov (ktoré by boli rozumné, samozrejme) sa desaťročia nevyskytne. To je písmo sväté a preto návrh Richarda Sulíka, poradcu ministra Počiatka, a jeho komisie ísť z 19 percent o 3 percentá dole na 16, si zaslúži "standing ovation" na otvorenej scéne.
Aby sme sa predčasne netešili: Je to výkrik na púšti. Politicky je situácia bizarná a tristná zároveň. Sulíka, ktorý bol poradcom už za Mikloša a je viacmenej duchovným otcom rovnej dane, vzal Počiatek k sebe, aby plnil rolu akéhosi obranára, ktorý kreatívne zneškodní ideologické objednávky premiéra na zásahy do systému. To sa - podľa Sulíka - aj podarilo "záchranou" rovnej dane za cenu obetovania odpočítateľných položiek. Tento nový návrh je však už nadpráca, smeruje k zjednodušeniu a zníženiu sadzieb a preto aj získal od premiéra primeranú odozvu. Sulíka nazval Fico "avanturistom" a vyhlásenie, že "kým existuje táto vláda, znižovať sa priame dane nebudú", nenecháva pochýb, aký bude osud projektu. Príznačné pre pomery je, že ministerstvo návrh doslova zaprelo a ohlásilo, že zmeny zákona o dani z príjmov ani nepripravuje. Premiér zosmiešnil ministra. Počiatek inštaloval a štyri mesiace zaštiťoval komisiu, ktorej návrh premenil Fico dvomi vetami, na zdrap papiera. Cesta je zarúbaná, Počiatek sa pokakal a veci nepomôže ani jemný súhlas koaličných HZDS a SNS, ktoré signalizujú, že by sa im pokles sadzieb celkom páčil. Nedá sa nič robiť, je zrejmé, že zachovanie rovných 19 percent je skutočne na "hranici akceptovateľnosti" Fica a ďalej sa už rozum nechytá.
Návrh je však na svete, je prepracovaný a hlboký a keby na Slovensku fungovala normálna politika a verejná diskusia, tak sa využije ako nástroj permanentného tlaku, varenia témy na ohni. Uskladní sa a vytiahne, keď sa objaví v koalícii nejaká nespokojnosť či trhlina. To je politická rovina, ku ktorej patrí aj poriadna frčka SDKÚ do nosa. Dzurinda chce totiž predkladať na májovej schôdzi vlastný návrh zníženie daní (možno aj odvodov) o jedno percento. Sulík (resp. komisia) prepočítal do hĺbky zníženie o tri percentá, čo je frapantné apropo, ktoré ukazuje, ako je SDKÚ v opozícii zadebnená a zmeškaná. (O KDH pred snemom a SMK po sneme škoda jedinej vety.) V situácii, ktorá je stvorená na znižovanie priamych daní a fakticky neexistuje aktuálnejšia téma, sa pravicová opozícia zaoberá kravinami a funguje v rovnakom režime ako Smer, keď bol na ich mieste: Reaguje na agendy, ktoré nahadzuje vláda.
Kúzlo Sulíkovho návrhu však nie je zníženie sadzby, ktorá keby padla na 16 percent pred dvoma rokmi, tak už je neskoro, ale odbúranie výnimiek. To je úplný základ a princíp: Zjednodušenie systému. Nielen preto, že zrušenie zvláštnych režimov pre niektoré skupiny daňovníkov by "fiškálne neutralizovalo" dopady zníženia sadzby na 16 percent, ale jednoducho preto, že tak je to normálne a spravodlivé. Neexistuje nijaký dôvod, aby napr. sudcovia, prokurátori a ďalší mali zvláštne úľavy. To, že Sulík predložil v balíku likvidáciu všetkých asi 40 výnimiek, ktoré zostali v zákone aj po Miklošovi (hoci exminister bol verbálne veľmi proti nim), by za inej politickej konštelácie navodilo ideálnu situáciu na úspech. Ako totiž ukázal príklad dvojpercentnej asignácie pre tretí sektor, o ktorú sa viedla vojna mesiace, ak sa privilégiá rušia individuálne po jednom, odpor je obrovský aj preto, lebo skrytá zostáva systémová príčina. Iná vec je, ak sa vytiahnu na svetlo všetky výnimky naraz: Privilegované skupiny a "rovnejší" s výsadami sú akoby hromadne obnažení. Preto by stálo za vážnu úvahu skúsiť na Fica fintu: Zriecť sa zníženia sadzby a poslať Počiatka na vládu len so zoškrtaním výnimiek. Návnadou môže byť, že prebytky rozpočtu - a samospráv, ktoré inkasujú dane fyzických osôb - by ešte stúpli.
Samozrejme, ako napokon nič na svete, návrh nie je bezchybný či ideálny. Zrejmý omyl Sulíka (podobne ako staršie tvrdenie, že odpočítateľná položka je sociálna dávka) je zaradenie paušálnych výdavkov medzi výnimky. To je mimo ale nič nemení na tom, že Fico môže existovať ako premiér ešte tri volebné obdobia, ale lepší materiál ako tento žiadne jeho ministerstvo už nevypotí. Každý uzná, že inak dopadnúť ani nemohol.
Peter SCHUTZ
Autor: V. LIGA - S-Z
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.