Bowling nie sú kolky, ale ich mladší príbuzný
Bowling nie je anglickým synonymom slovenského slova kolky. Bowling je mladším príbuzným kolkov, je mladšou komerčnejšou hrou s desiatimi kolkami. Kolky sa hrajú s deviatimi.
Nie sú ničím novým pod slnkom, veď ich história sa začala písať v Babylonskej ríši 4 500 rokov pred n. l., pokračovala cez starý Egypt, Grécko, rímske impérium. Zmienku o hre v kolky uvádza vo svojich eposoch Homér. V začiatkoch tejto hry sa hádzalo okrúhlymi kameňmi po upravenej ploche na zemi pre kolky, postavené v určitej vzdialenosti od hráča i medzi sebou. Písomný záznam o hre v kolky je aj v Rotterburskej kronike z roku 1157. V stredoveku sa stali jednou z najobľúbenejších spoločenských hier. Často sa hrávali hazardne, kvôli čomu ich vrchnosť zakazovala.
Hra sa postupne zdokonaľovala, kamene sa nahradili kamennými guľami, potom drevenými a hádzalo sa do drevených kolkov rôznych tvarov, veľkostí i počtu. V 16. storočí boli kolky rozšírené v Nemecku, odkiaľ sa preniesli do Holandska, Anglicka a ďalej do Európy. V Nemecku sa hralo s guľou, voľne hodenou po zemi na deväť kolkov postavených do štvorca, alebo visutou guľou, zavesenou na tzv. šibenici. V Anglicku bol ich počet rôzny - šesť, osem, deväť - neboli však postavené do štvorca, ale do radu a hádzalo sa do nich pálkou, palicou alebo obuškom z hlbokého podrepu. Vývoj pokračoval až po kolkárne.
V 19. storočí vznikli pravidlá a kolky sa stali postupne športovou hrou. Prvá kolkárska športová organizácia vznikla v roku 1885 v Nemecku. V ostatných krajinách sa kolky hrali len ako spoločenská hra a väčšinou neorganizovane. V roku 1926 vznikla Medzinárodná kolkárska asociácia.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.