Bushovi začať so sťahovaním amerických vojakov z Iraku od 1. októbra. Snemovňa schválila aj mimoriadne výdavky na irackú vojnu vo výške 124 miliárd dolárov (3,062 bilióna Sk). Zákon podporilo 216 demokratov a dvaja republikáni, proti zákonu hlasovalo 195 republikánov a 13 demokratov. Schválený zákon poputuje koncom týždňa na stôl prezidenta. Predstavuje kľúčovú výzvu pre Busha, aby vyriešil konflikt trvajúci piaty rok.
Hlasovanie sa začalo po tom, čo veliteľ amerických síl v Iraku vyhlásil pred zákonodarcami, že krajina sa síce zmieta v nepokojoch, ale zaznamenáva určité známky zlepšenia. "Naše jednotky zápasia v občianskej vojne, ktorá nemá jasného nepriateľa, ani jasnú stratégiu úspechu," vyhlásil predseda Snemovne reprezentantov, demokrat Steny Hoyer. Republikáni prisľúbili prezidentovi, že ho podporia a odmietnu konečný termín ako "dátum kapitulácie". "Al-Káida to bude považovať za deň, kedy snemovňa hodila do ringu uterák," povedal republikán Jerry Lewis.
Zákon stanovuje nezáväzný cieľový termín pre ukončenie pôsobenia amerických jednotiek v Iraku, ktorým je 1. apríl 2008. Zároveň umožňuje po tomto termíne vykonávanie určitých nebojových misíí, ako sú útoky na teroristické siete alebo výcvik irackých síl.
Očakávalo sa, že Senát schváli tento zákon v noci a posunie ho prezidentovi, ktorý ho však bude vetovať. Pôjde iba o druhé Bushovo veto za vyše šesť rokov jeho pôsobenia v úrade prezidenta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.