šéfredaktorovi. Ten rozhoduje o jej uverejnení. Kabinet si ale žiada viac - právo na odpoveď. Aj keď vláda vo svojom vyhlásení k médiám konštatuje časté hrubé ignorovanie práva na opravy, podľa zástupcov médií vládne inštitúcie túto možnosť využívajú len málo.
Vyhlásenie vlády navrhol Robert Fico. Jeho hovorkyňa Silvia Glendová vidí právo na odpoveď ako reakciu na článok, v ktorom dotknutá strana dostala nedostatočný priestor aby sa k téme vyjadrila - ako právo na neupravené "dovysvetlenie". Povedala, že o opravu médiá žiadala nespočetkrát. Naposledy vraj napísala šéfredaktorovi týždenníka, ktorý "ani len neodpísal." Glendová ale pripúšťa, že niekedy médiá opravu, ktorú premiér alebo Smer žiadali, uverejnili.
Čo je to odpoveď?
Ministerstvo kultúry, ktoré navrhne zmenu tlačového zákona, zatiaľ nechce spresniť, čo si pod právom na odpoveď predstavuje. Argumentuje tým, že konečné znenie novely bude výsledkom rokovania a dohody s vydavateľmi a profesijnými združeniami.
Minister školstva Ján Mikolaj chápe pod právom na odpoveď uverejnenie reakcie bez ďalšieho zásahu. Podobne reagovalo aj ministerstvo obrany a minister zdravotníctva Ivan Valentovič, ktorý si pod ňou predstavuje "uverejnenie nekrátenej reakcie dotknutého subjektu bez redakčných úprav, samozrejme za dodržania istých pravidiel upravujúcich rozsah odpovede."
Nevypočutí
Hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár povedal, že o opravu žiadali viackrát, naposledy bulvárny denník, ktorý to odmietol. Dali teda podnet na tlačovú radu.
Minister školstva Ján Mikolaj vraj žiadal médiá o opravu minulý týždeň a bola mu odoprená. Minister dopravy Ľubomír Vážny zasa namietal proti článku o údajnej redukcii vlakových spojení. Opravu ale nepovažoval za dostatočnú. Hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara povedal, že o opravu žiadali niekoľkokrát, médiá ju ale nikdy nezverejnili.
Minister spravodlivosti Štefan Harabin hovorí nielen o tom, že médiá vláde nedávajú priestor. Prostredníctvom svojho hovorcu napísal, že "treba tiež otvorene diskutovať o korupcii v médiách, medzi novinármi a o žurnalistickej etike." Harabin vraj o opravu požiadal naposledy začiatkom roka a bola mu odoprená. "Keby sme mali reagovať na každú nepresnosť a omyl novinára, tak do týždňa minimálne dvakrát žiadame o opravu alebo spresnenie a nerobíme asi nič iné. Žiaľ, jediným účinným prostriedkom je následne žaloba," napísal.
Nie všetci žiadajú opravy
Časť ministrov sa ale ani nepokúsila pochybenia médií riešiť žiadosťou o opravu. "Považujem to za úplne zbytočné, pretože niektorí novinári aj tak vyberú iba určité časti a urobia kompilát, ktorý postavia proti samotnému autorovi," odpovedala ministerka práce Viera Tomanová. "Médiá som oficiálne nikdy nežiadal o opravu," povedal minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. Ak vidí prekrútený fakt, stretne sa vraj s novinárom a vysvetlí mu, v čom pochybil. Podľa Jureňu sú omylní politici aj novinári.
Autor: knm, hr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.