- 5 jarmami. Koncový lístok je okrúhlo vajcovitý a na báze je klinovitý a laločnatý. Byľové listy sú troj- až päťpočetné alebo trojlaločné, s prilístkami na báze. Žlté kvety tvorí vrcholíky kvetov. Lupienky sú drobné, rozložené. Plodstvo je sediace, nažky sú chlpaté, dolná časť ich prívesku je holá, asi štyrikrát dlhšia ako horná. Podobný kuklík alepský má nažky dlhšie chlpaté, kvety sú väčšie a plodstvo má až 250 nažiek.
Kuklík mestský rastie v svetlých lesoch, lužných lesoch, pobrežných krovinách, okolo lesných ciest a na zboreniskách. Vyžaduje slabo kyslé až neutrálne, vlhké, výživné, humózne, piesočnato-hlinité pôdy.
Ako liečivá rastlina sa zberá podzemok na jeseň alebo zjari, inokedy tiež vňať alebo celá rastlina. Podzemok obsahuje hojne triesloviny, horčiny, flavón a silicu. Droga zastavuje krvácanie, vykašlávanie krvi a krvácanie z ďasien. Tlmí aj hnačky a črevné koliky. Užíva sa aj pri chorobách žalúdkovo-črevného traktu. Využíva sa formou macerátu, záparu a odvaru. Zvonku slúži na výplach ústnej dutiny, na omývanie a obklady. Mladé byle sú jedlé a pridávajú sa napríklad do polievok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.