Olmert, minister obrany Amir Perec a bývalý náčelník generálneho štábu Dan Haluc sú podľa Winogradovej komisie, ktorá vyšetrovala spôsob vedenia vojny v Libanone, zodpovední za "závažné nedostatky". Včera poslanci nehlasovali o vyslovení nedôvery Olmertovi, pretože sa za neho postavilo 78 poslancov koalície.
Mimoriadne zasadanie Knessetu je začiatkom boja o zosadenie vlády premiéra Ehuda Olmerta, prisľúbili opoziční lídri v stredu. Podľa hovorcu Knessetu do pondelkového zasadania budú proti Olmertovi vznesené najmenej štyri návrhy na
vyslovenie nedôvery. Šance na úspech týchto návrhov je zatiaľ iba ťažké odhadnúť.
Predseda izraelskej opozičnej strany Likud Benjamin Netanjahu včera na mimoriadnom zasadaní vyzval na vytvorenie nového vedenia židovského štátu, ktoré by obnovilo dôveru verejnosti vo vládu. Svoju výzvu podoprel argumentom, že tí, ktorí zlyhali pri vedení minuloročnej vojny v Libanone, nemôžu naprávať omyly, ktoré sami urobili. Líder opozície zároveň vyhlásil, že "silou (Izraela) sú jeho hodnoty a duch" a že počas vojny izraelskí občania podporovali rozhodnutie vlády ísť do vojny a verili, že ich lídri dokážu ochrániť. Podľa Netanjahua však verejnosť odvtedy stratila vieru vo svojich vodcov, ktorí si nesplnili povinnosti. Na základe toho Izrael musí využiť svoju silu ako demokratický štát a počúvať, čo chcú ľudia - menovite vládu, ktorá bude svojich občanov chrániť pred zlyhaniami, ktoré popisuje Winogradova správa.
Spolupracovníci izraelského ministra obrany Amira Pereca včera vyhlásili, že Perec ešte nedospel k definitívnemu rozhodnutiu o tom, či odstúpi zo svojho post. Perecov právnik Eitan Liraz pre armádnu rozhlasovú stanicu vyhlásil, že ak sa Perec rozhodne rezignovať, urobí tak z politických dôvodov, a nie na základe zistení Winogradovej komisie, ktorá ho obvinila zo zlyhania pri plnení funkcie ministra obrany počas minuloročnej vojny v Libanone.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.