dôchodkovom pilieri dosiahol 28 miliárd Sk. Rok 2006 bol pritom prvým rokom praktického fungovania nového dôchodkového systému, upozorňuje Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej Správe o výsledkoch analýzy slovenského finančného sektora za rok 2006.
Najviac prostriedkov je sústredených v rastových dôchodkových fondoch, v menšej miere sú zastúpené vyvážené fondy a konzervatívne fondy. "Aj keď je väčšina prostriedkov spravovaná v rastových fondoch, štruktúra investícií je ešte stále dosť konzervatívna," zdôrazňuje NBS. Až 86 % prostriedkov je totiž uložených na bankových účtoch a v dlhopisoch. Napriek tomu je však medzi jednotlivými typmi fondov rozdiel vo výnosoch, ktorý v podstate zodpovedá predpokladom.
Jednoročný výnos k 31. decembru 2006 sa podľa údajov NBS pohyboval pre rastové fondy v rozpätí 3,1 % až 5,2 %, pre vyvážené fondy 3,2 % až 4,8 % a pre konzervatívne fondy 2,8 % až 3,7 %. Trhové podiely jednotlivých DSS sa už v minulom výraznejšie nemenili. "Tri najväčšie správcovské spoločnosti spravujú 73 % všetkých aktív dôchodkových fondov," uvádza centrálna banka vo svojej analýze.
Do 3. dôchodkového piliera bolo podľa NBS v troch doplnkových dôchodkových spoločnostiach (DDS) a jednej netransformovanej doplnkovej dôchodkovej poisťovni (DDP) zapojených 856 000 občanov SR. Objem úspor v tomto pilieri pritom dosiahol 21,3 miliardy Sk. Prostriedky sú v dobrovoľnom dôchodkovom pilieri investované podobným spôsobom ako prostriedky povinných dôchodkových fondov, keď ich hlavná časť je investovaná na bankových účtoch a v dlhopisoch, dodáva NBS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.