presun poistencov štátu zo súkromných do štátnych poisťovní. HZDS a SNS totiž takéto riešenie problémov v zdravotníctve odmietli. Ako sa však bude riešiť situácia v zadlženom rezorte predsedovia strán stále nevedia a vraj sa stále pracuje s viacerými alternatívami. Koaličná trojka podrobnosti tají.
Dve poisťovne
"Možno bude jedna (štátna) poisťovňa. To však neznamená, že zaniknú súkromné," povedal Vladimír Mečiar. Podľa neho HZDS ani SNS nie sú "schopné ani ochotné" podporiť model jedinej poisťovne, ako to chcel Fico. Prijateľnejšia by vraj bola skôr koncepcia jednej štátnej a jednej súkromnej poisťovne.
Premiér povedal, že pretláčanie návrhov proti vôli SNS a HZDS by bolo zbytočné. Podľa Fica sa však v koalícii zdravotnými poisťovňami budú zaoberať a bude sa hovoriť o ich hospodárení, prípadnom obmedzení fondov, z ktorých môžu kryť náklady na svoje fungovanie a tiež o výške minimálneho kmeňa poistencov.
Koalícia váha, dlh rastie
Dlh zdravotných poisťovní sa od volieb zvýšil zhruba o 2 miliardy na januárových necelých 7 miliárd. "Toto vyčkávanie spôsobuje to, že sa neriešia skutočné problémy zdravotníctva - teda hlavne neefektívnosť veľkých nemocníc," povedal Peter Pažitný z Inštitútu pre zdravotnícku politiku. Podľa Pažitného totiž veľkú väčšinu súčasného dlhu spôsobuje 6 najväčších nemocníc z celkovej stovky zdravotníckych zariadení. Len pre ne dlh minulý rok narástol o 1,8 miliardy. "Nevidím to ako problém s poisťovňami," povedal.
Smer mal vo svojom predvolebnom programe, že presadí zvýšenie platieb štátu za poistencov. Tie sa však od apríla vrátili na pôvodné 4 percentá. Ficova strana tiež sľubovala vrátiť zdravotným poisťovniam "verejnoprávny charakter".
Ján Slota, ktorý ešte cez víkend spochybňoval prácu Ivana Valentoviča a tvrdil, že rezort riadi niekto iný, hovoril po stretnutí s Ficom oveľa miernejším tónom. Povedal, že koalícia "jednoznačne prezentovala absolútnu podporu pánu ministrovi" a že proti nemu vlastne nič nemá.
Mečiar a Slota stopli Kaliňáka
Bratislava - Požiadavky bezpečnostných zložiek v návrhu novely zákona o elektronických komunikáciách zrejme neprejdú. HZDS aj SNS sú zásadne proti tomu. Polícia a tajné služby chceli, aby už o sprístupnení výpisu hovorov, ako aj informácií o lokalizácii nerozhodoval sudca, ale policajný úradník. Návrh obhajoval minister vnútra Robert Kaliňák (Smer).
"To by cez nás prejsť nemohlo," povedal predseda HZDS Vladimír Mečiar. "Ako osoba, proti ktorej boli tieto systémy zneužité niekoľkokrát, mám s tým osobnú skúsenosť a bránim to, kým budem vládať," vyhlásil. Podľa neho je to, aby sudcu nahradil policajt, "praštené".
"V nijakom prípade" zákon nepodporí ani SNS. Povedal to jej predseda Ján Slota.
Predseda vlády Robert Fico hovorí, že výhrady SNS a HZDS "ústavno-právneho charakteru" sú vážne a zrejme to bude mať vplyv na prijatie tohto zákona. Zákon predkladá ministerstvo dopravy, ktoré vedie Ľubomír Vážny zo Smeru.
Autor: mk, mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.